Bu Girişim Tesla ile Muazzam Bir Anlaşmaya İmza Attı

San Francisco’da bulunan üç yaşındaki ve nüfuzlu girişim; Tesla’dan 500 megawatt saatlik elektrot bataryası almak ve kurmak üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın büyüklüğü, çoğu Kaliforniya’da olmak üzere on binlerce Tesla Powerwall bataryasını 5 yıllık bir süreçte kurmakla eşdeğer. Bu girişimin ismi Advanced Microgrid Solutions; bu şirket, bataryaları binalara kuruyor, ve elektrik nakil şebekesinin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak adına ortak batarya enerjisini yönetmede akıllı yazılımlar kullanıyor.

 

Şirket; enerji sektöründe hatrı sayılır birer geçmişleri olan kurucu ortaklar Susan Kennedy ve Jackalyne Pfannenstiel tarafından yönetiliyor. Kennedy, Kaliforniya valileri Arnold Scwarzenegger ile Gray Davis’in eski özel kalemi, ve Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu eski üyesi. Pfannenstiel Kaliforniya Enerji Komisyonu yöneticiliğini yapmış, PG&E’de ( Kaliforniya’da bulunan bir elektrik şirketi ) yirmi yıl çalışmış, ve Amerikan donanmasında enerji stratejilerinden sorumlu asistan sekreter olarak bulunmuş. Advanced Microgrid Systems, nüfuzlu kurucularının yanı sıra önemli bir danışmana da sahip – Tesla’nın ilk yatırımcılarından, DBL Yatırım Yönetici Ortağı Nancy Pfund.

 

Kennedy, Fortune ile yaptığı bir röportajda Tesla ortaklığını ‘önemli bir olay’ olarak tanımlamış ve projeleri için dünya çapında bir araştırma sonucu batarya tedarikçileri olarak Tesla’yı seçmelerinin sebebini ‘ Açıkçası, Tesla kendi sınıfındaki en güçlü ve uyumlu seçenekti ‘ şeklinde açıklamıştır. Tesla, Panasonic çıkışlı lityum-iyon bataryaları kullanıyor ve kendi güç elektroniği ile batarya yönetim yazılım sistemlerini geliştirmiş. Advanced Microgrid Solutions gibi ortaklara sattığı bataryalara Powerpack adı verilirken, evlere ve işletmelere verilen batarya sistemlerine Powerwall deniliyor.

 

Yoğun kullanım dönemlerinde, ya da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin dalgalanma halinde olduğu dönemlerde, bataryalar elektrik nakil şebekesine binen yükü hafifletebilir ya da hizmet sürekliliğini sağlayabilir. Bu şekilde hizmet kuruluşları, elektrik nakil şebekelerinin aşırı kullanımı durumlarında devreye giren masraflı ve kirli elektrik santrallerinden faydalanmaktansa bataryaları kullanabilir. Bataryalar yenilenebilir enerjiyle birlikte kullanıldığında, güneş batmaya başladığında ya da rüzgar aniden kesildiğinde şebekede ihtiyaç durulan enerjiyi depolama sistemleri sağlayabilir.

 

Walmart ( Amerikan perakende mağazalar zinciri ) gibi ticari binalarda, nakil şebekesi tarifeleri yüksek olduğunda batarya enerjisi kullanılıp ‘peak shaving’ adı verilen bu uygulama yardımıyla şirketin aylık elektrik faturaları azaltılabilir. Binalardaki bu tip tesisatlar, enerji depolama endüstrisinde, ‘sayaç arkası’ anlamına gelen ‘behind the meter’ enerji deposu olarak bilinir.

 

Advanced Microgrid Solutions yazılım, güç elektroniği ve diğer sağlayıcıların bataryalarını kullanarak proje oluşturma konusunda sahadaki tek oyuncu değil. Stem, Greensmith Energy ve GELI gibi girişimler ile GE gibi büyük şirketler de bu uygulamayı yürütüyor. Tesla aynı zamanda çeşitli batarya projeleri ve AES ve EnerNOC gibi büyük kamu firmalarının da içlerinde bulunduğu yazılım geliştiriciler ile de çalışmakta.

 

Yine de, Advanced Microgrid Solutions tesislerinde ve sistem yönetimlerinde yardımcı uygulamalar ile ticari uygulamaları birleştirmesi yönünden rakiplerinden ayrılmaktadır. Şirketin yazılımı sisteme bağlı binaların ortak yükünü bir araya toplayarak, şirketin ‘hibrid elektrikli bina filosu’ adını verdiği şeyi oluşturur. Bu, hibrid bir arabanın gerektiğinde benzinden elektriğe geçmesine benziyor; binalar ihtiyaca göre batarya enerjisine geçiş yapabiliyor.

 

Şirket, geçen yıl Southern California Edison isimli kuruluş ile ( dört kontrattan oluşan ) 50 megawatt’lık büyük bir anlaşma yaptığını açıklayarak enerji depolama endüstrisini hayrete düşürdü. Bu, 50 megawattlık dört saat ederinde güç anlamına geliyor, yani bu proje Tesla’nın toplamda 500 megawatt saatlik kontratının 200 megawatt saatini oluşturacak.

 

Tesla’nın Advanced Microgrid Solutions ile olan anlaşması gelecekte yapılacak diğer hizmet anlaşmalarının yanı sıra Southern California Edison projesi için de batarya tedarik edeceğini söylüyor. Advanced Microgrid Solutions, ilk 10 megawatt’lık proje kurulumunu 2016’da Irvine, Kaliforniya’daki binalara yapmayı planlıyor. Southern California Edison, eyalet yönetiminin, hizmet kuruluşlarının 2020’ye kadar toplamda en az bir gigawatt’lık enerji depolama kurulumu yapmaları talimatını uygulamaya koyma girişiminde bulunan kuruluşlardan yalnızca bir tanesi. Kuruluş, geçen yıl 250 megawatt’lık enerji depolama projesi duyurusunda bulundu, ve Advanced Microgrid Solutions bunun 50 megawatt’lık kısmı için anlaşmayı kaptı.

 

Kaliforniya eyaletinin talimatı bölgede enerji depolama endüstrisini motive etti ve çeşitli büyüklüklerde şirketler yalnızca Kaliforniya’da değil, tüm ülke çapında bu alana yöneldi. GTM Araştırma’nın tahminlerine göre 2015’te A.B.D’de 220 megawatt’lık enerji depolaması yapılacak. Ayrıca bu araştırma şirketine göre, bu yılın ilk çeyreğinde 5.8 megawatt’lık enerji depolama yapıldı.

 

Advanced Microgrid Solutions, hem hisse finansmanı hem de tüm bu batarya projelerinin kurulumuna destek olacak proje finansmanı konularında sessiz kaldı. Ancak, geçen hafta naklettiğim üzere, bu girişim, işletmeyi yönetmek için yatırımcılarından 18.8 milyon dolar toplama sürecinde. Şirket, yakın zamanda proje finansmanı ile ilgili detayları duyurmayı planlıyor.

 

Enerji depolama endüstrisi, Advanced Microgrid Solutions’ın bağlantı, tecrübe, akıllı yazılım ve yeni Tesla anlaşmasından oluşan benzersiz kombinasyonunun hızla değişen bu piyasada önünü açıp açmayacağını görmek için yakından izliyor olacak.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Katie Fehrenbacher tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir