Bu Yılın CES’inde 6 Büyük Trend

Bu trendler belirli piyasalara yenilik getirmekte ve bunu hak ediyorlar. Las Vegas’ta her yıl düzenlenen CES’in 2016 etkinliğine katılmak için çok güzel bir sebep var: Tüm yılı şekillendirecek trendleri orada dolaşırken bizzat göreceksiniz.

 

Yıllar boyu, 4K yayınlardan ince tabletlere ve ultrabookların yayılmasına kadar her şey, bütçeleri etkilemiş ve o eski dizüstü bilgisayarı, kablosuz yönlendirici ya da arka dolaptaki dağıtıcının yerini neyin alacağını belirlemiştir.

 

Bu trendler alımlarınızı planlamanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını sunmaktadır. Dijital teknolojinin yaptığımız işi nasıl yönlendirdiğini size gösterir ve müşteri kitlenize etki eder. Gözünüzü kırpmanız bile akıllı saatlerin ya da hava araçlarının geri dönüşünü kaçırmanıza ve modası geçmiş teknolojiyle kalakalmanıza sebep olabilir.

 

Bu yıl, takip edilmesi gereken birkaç trend mevcut.

 

  1. Sanal gerçeklik daha da büyüyor

 

Gayrimenkul işiniz ya da seyahat acenteniz için henüz bir sanal gerçeklik uygulaması üzerinde çalışmıyorsanız, kurallara uymaya başlayın. En etkileyici demolardan biri, İCAROS denilen ürün, yani çelikten yapılmış bir mekanizma üzerinde bir oyun dünyası üzerinde süzülmenize olanak tanıyor. Samsung, HTC, Oculus ve diğer birçok marka gözlük üretimini yapmakta, ancak ben bu deneyimi daha gerçekçi hale getiren harici donanımlar ile karşılaşıp duruyorum.

 

  1. Bebek teknolojisi gelişiyor

 

CES 2016’da bebek teknolojisine ayrılmış koca bir bölüm var, ancak bu, neler geliştirdiklerini görmedikçe size pek etkileyici gelmeyebilir. Owlet adı verilen bir ürün, çocuğun ayağına takılıyor (18 aya kadar), ve nefes alış verişini denetliyor. Cihaz, bir baz istasyonuna ve uygulamaya bağlanabiliyor.

 

  1. Hologram artık gerçek

 

Londra çıkışlı Kino-Mo adı verilen bir firma levhalar ve başka amaçlar için hologram üretiyor. Ölüm Yıldızı gibi masanın üstünde süzülen görüntüler bana oldukça gerçekçi geldi. Birinde, saat havada dönüyor gibi görünüyordu. 3 Boyutlu çok yönlü görüntü bir kamera tarafından yansıtılıyor.

 

  1. Drone yarışları başlıyor

 

Kopin geçtiğimiz günlerde akıllı gözlüğe sığabilecek boyutta ve yüksek çözünürlük sağlayarak tüm gün dayanabilen bir pil üretti. Hayır, bu yeni bir Google gözlük hikâyesi değil. Daha ziyade, bu cihaz Zappos gibi yerlerde hava aracı yarışlarında kullanılıyor, bu yarışlarda aracı kontrol eden kişi robot helikopterinden görüntüleri izleyebiliyor. Bu yeni yeni gelişen bir trend: görüntüler bisikletçilerin, koşucuların ve spor hayranlarının kurtarıcısı olacak.

 

  1. Twitter donanım destekli olma girişiminde

 

Muzik adlı bir şirket bana kulaklıklarını denetti. Müzik dinlerken, bulunduğunuz yerin dâhil olduğu bir “an”ı paylaşabilir ya da takipçilerinize sevdiğiniz müziklerin hangileri olduğunu gösterebilirsiniz. Twitter City denilen, diğer donanım sağlayıcılarının Twitter ile nasıl entegre olacağınızı gösterdiği bir etkinlik var. Bu da Twitter’ın bir uygulamadan daha fazlası olmak istediğinin bir göstergesi.

 

  1. Satın alabileceğimiz elektrikli arabalar

 

Elektrikli arabalar konusunda Tesla büyük bir isimdir. Yani fiziksel satış rakamlarını saymazsak. Hal böyleyken, Chevy CES’te yeni Bolt EV’i tanıttı, öyle bir araba ki, 30,000 dolarlık fiyatıyla ortalama tüketiciye hitap ediyor ve etkileyici bir menzili var: 200 mil kadar.

 

Bu makale inc.com’da John Brandon tarafından  2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Instagram’ın Snapchat’i Kopyalamasından Çıkarılacak Girişimcilik Dersleri

Picasso "İyi sanatçılar ödünç alır, büyük sanatçılar ise çalar" dediğinde bunu etik olmayan bir anlamda söylememişti. O, ortalama sanatçıların basitçe birini veya bir şeyi kopyalayabileceğini, büyük sanatçıların ise fikirleri alarak kendi yaratıcılıklarıyla harmanlayıp kendi özelliklerine katacağını ima etmişti. Peki, o zaman Instagram son yılların en büyük soygununu mu gerçekleştirdi?