Bugün 19 Mayıs; Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı

 

Bugün 19 Mayıs;

Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı.

Atatürk’ü Anma Bayramı bugün.

Yüzyılın girişimcisi Atatürk, üzerinde yaşadığımız, hayallerimizi kurarken gökyüzüne baktığımız vatanı bize bırakan adamı anıyoruz bugün.

Bizlere bıraktığı değerlere sahip çıkıyoruz elimizden geldiğince, ufkumuz yettiğince. Ufkumuz yettiğince diyorum çünkü hiçbirimiz ne onun kadar cesur nede onun kadar girişimciyiz!

Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir konuydu bu. Çünkü ben ne zaman karamsarlığa kapılsam, ne zaman hayallerim kırılsa bu adama bakıp tekrar ayağa kalkıyorum. Ne zaman yanlış giden şeylerle karşılaşsam yine bu adam kulağıma fısıldıyor “sen yaparsın!”, “bu düzeni değiştirecek kişi sensin!”. Belkide bu ruhtu beni girişimcilikle buluşturan. Bu ruhtu beni savaşmaya, vazgeçmemeye iten. Sıradanlığı bozmaya, birşeyleri değiştirmeye iten güç.

Ama şu var “eline su dökemeyiz dediğim”. O inandığı şeyler uğruna kendi hayatını, milletinin hayatını, arkadaşlarının hayatını ortaya koyarken biz ufak riskler dahi alamıyoruz. Birçoğumuz gelecek dediğimiz şeylerin başkaları tarafından tasarlanıp önlerine servis edilmesini bekliyor. Ne sunulursa onlara razılar. Girişimciler ve işadamları dahi hem maddi hem manevi anlamda korku ile dolular.

Birçoğumuz, çoğu zaman aldığımız kararlarla ya para kazanır yada para kaybederiz. O aldığı kararlarla ya vatan kurtaracak yada yüzbinlerce insanı ölüme sürükleyecekti. Kendi hayatı dahil olmak üzere yüzbinlerce insanın hayatına mal olacak o kararları birisinin alması gerekiyordu ve o ilk adımı attı.

Şimdi ben sormak istiyorum. Eğer girişimcilik risk almaksa, kimdir en büyük girişimci ?

Ancak şu var. Şanslıyız ki birçoğumuzun rehber kişiliğidir Kemal Atatürk. Ben şuna inanırım, “Rehberiniz ne kadar iyiyse siz de o oranda iyi olacaksınız demektir.”

Hayatını ortaya koyarak ilk ve en büyük girişiminden alnının akıyla çıktıktan sonra yine günümüzün girişimcilerinin de aslında benzerini yaptığı şeyleri zamanında uyguladı bizim önderimiz. O yoklukta ülkenin dörtbiryanına fabrikalar, tersaneler, bankalar, enstitüler ve nicelerini kurdu. Önce insanları modernleştirdi, sonra ekonomiyi. İhracatı öğrendi dedelerimiz birkaç yıl içinde.

Daha doksan yıl önce can derdinde olan bir toplumken bizler, şimdi dünyanın en büyük ekonomileri içinde olma hedefiyle çalışıyoruz. Bu hırs, inanç, bu vizyon bize Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretisidir.

Kendisini minnetle anıyoruz, bizlere devrettiği bu şanlı bayrağı yıkılmadan, bükülmeden taşımaya devam edeceğiz.

“Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. – M. Kemal Atatürk”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*