BuJo Mu? O Da Neyin Nesi?

0
4794

Böyle yazınca oldukça havalı duran, bu da neymiş be dedirten, ama aslında üretkenliğimizi verimimizi yükseltmemize oldukça faydalı bir yöntem BuJo. Tam adıyla Bullet Journal. Türkçeleştirmeye çalışınca maddeli günlük gibi saçma bir hale bürünüyor. Ama öyle saçma durduğuna bakmayın, aslında işin Türkçe özeti şu, kendi kendinize hazırladığınız, kendinize göre ayarladığınız bir ajanda aslında Bullet Journal (Bundan sonra hep BuJo diyeceğim ki hem daha kısa olsun hem de daha havalı dursun).

BuJo’nun çıkış noktası ise kendinize göre ajandayı uyarlamaktan geliyor ama insanlar bunu uyguladıkça ne çalışıyor ne çalışmıyor az çok belli olduğu için bazı markalar kendi “Bullet Journal”larını çıkarmaya başladı bile, ya da en azından BuJo için en uygun defter bizde diyorlar.

Esas olarak kendinize sizin için çalışan bir şekilde ajandayı çıkarıyorsunuz. Ben mesela farklı iki yol denedikten sonra benim için en rahatının haftayı bir sayfaya koyup, sayfayı da 6ya bölmek olduğunu buldum. Bazıları her güne tek sayfa ayırabiliyor, hatta o tek sayfada o gün içtiği suyu takip edenler bile var. En başta kendinize tabi ki bir sembol sistemi oluşturmanız gerekiyor. Ben kendiminkini kareler ile kendimce olduğunca sade tuttum. Bunu da mesela başta her şey için ayrı sembol üretip sonra pek de uymadığımı fark ederek sadeleştirdim, BuJo’nun en güzel yanı bu, size uymayan bir şeyi bir sonraki sayfada terk edebiliyorsunuz!

BuJo’da neler olabilir?

Aslında istediğiniz her şey BuJo’nuzda yer alabilir. Her gün içtiğiniz sudan, günlük kalori hesabına, aylık bütçe takibinden, sosyal medya istatistiklerinize… Gönlünüzden ne geçiyorsa eklemek yazmak mümkün. Hatta benim izlediğim birkaç videodan gördüğüm kadarıyla insanlar bol bol çizim, doodling de yapıyorlar, direkt günlük haline getirip aklına estiği gibi yazanı da gördüm. Kendi BuJo’mda neler var diye bakarsak, aslında bu konuda iki tane video yaptım bile çoktan, okumaktan çok izlemeyi sevenler oralara gitti bile! (bkz:https://www.youtube.com/watch?v=n7Kk_ryGwPc ve https://www.youtube.com/watch?v=j-AtBIDyVm8)

Okumayı severek burada kalanlar içinse şöyle özetleyebilirim, günlük yapılacaklar dışında kendi BuJo’mda Youtube kanalımla alakalı takipleri yapmayı seviyorum, hangi gün kendime hedef koyduğum abone sayısına ulaştım, o hafta ne kadar video yükledim, video fikirlerim, o video fikirlerinin aşamaları gibi sayfalarım var. Aynı zamanda okumak istediğim kitapları, izleyeceğim filmleri ve dizileri, bu sene bitmeden görmeyi planladığım yerleri de yazdığım sayfalar mevcut. Dedim ya gönlünüzden ne geçerse hepsine BuJo’da yer var.

Denemek isteyenlerin ise tek ihtiyacı boş bir defter ve kullanmayı sevdikleri bir kalem yeter de artar bile. Daha detaylıca öğrenmek istiyorum diyenler www.bulletjournal.com’dan işin detaylarını iyice öğrenebilir.

Esen kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here