Bulut Bilişim Girişimcilerin Etkinliğini Arttırıyor

İnovasyon ve teknolojik değişimlerin lokomotifleri, üçüncü parti isteğe bağlı servislerin büyümesini sağladı. Özellikle de kurumsal seviyedeki kaynakları büyüklüğü ne olursa olsun tüm şirketlerin önüne koyan bulut bilişimin. İşletmeler, artık bir kişisel bilgisayar üzerinde bulunan yerel sunucudan ziyade internet üzerinde barındırılan uzak sunucu ağlarında veri saklayabiliyor, yönetebiliyor veya işleyebiliyor.

 

Bulut teknolojisindeki gelişmeler genelde bilişim sorunlarına bir çözüm olarak algılanır. Her gün yeni hizmetler türüyor ve işletmelerin bilişim sorunlarını ve küçük teknik problemleri gidermek yerine kendi problemlerinin merkezine odaklanmalarına yardım ediyorlar. Bulut çözümlerini uygulamanın küçük işletme sahiplerinin bilgi ve iş birliğini daha etkin bir şekilde idare etmesine yardım edebileceği yaygın bir şekilde biliniyor.

 

Hadi bulut tabanlı hizmetlerin birkaç önemli özelliğine bir göz atalım:

 

Çok Amaçlı Programlama

Daha fazla esneklik ve uygun fiyatları bulut teknolojisini KOBİ’ler (yani küçük ve orta ölçekli işletmeler) için uygun hale getirir çünkü bulut teknolojisi bilişim süreçlerini kolaylaştırır ve öğrenme ve büyüme eğrisini hızlandırır. Bulut, KOBİ’leri diğer girişimler ve büyük kurumsal işletmelerle savaşması için güçlendirir.

 

Basit bir örnek, bulut bilişimin çok geniş ama pratik potansiyelini açıklığa kavuşturabilir. Diyelim ki bir müşterinin ofisine bir anlaşma sunmak için geldiniz ancak önemli belgeyi yanınızda getirmeyi unuttunuz. Ancak tüm veri, belge ve önemli sunum dosyalarınızın hepsini bulutta tutuyorsunuz. Bir Wi-Fi bağlantısıyla dosyanıza kolayca ulaşabilirsiniz ve böylece dosyanız laptopunuzda ya da masaüstü bilgisayarınızda mahsur kalmamış olur.

 

Verileri bulutta depolamanız kişisel bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarınızın tümünü kullanarak veriye güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Bu şu anlama gelir, girişimciler herhangi bir zamanda herhangi bir cihazı kullanarak bilgiye ulaşma etkinliğini arttırabilir.

 

IT Giderlerini Düşürme

Bir girişim başlatmak genelde maliyetli donanım, yazılım ve ekipman gerektirir. Bazı işletmeler günlük iş faaliyetlerini yapabilmek için veri tabanı lisansları, sunucular ve diğer bilişim araçlarını satın almaya ihtiyaç duyarlar.

 

Bulut bilişim, şirket içindeki sunuculara olan ihtiyacı, onlarla birlikte de sunucu depolaması giderlerini ve ekstra alan gereksinimini ortadan kaldırarak, daha küçük işletmelerin büyük veriyi kullanmasına yardım eder. Ayrıca, ağın ve bilginin şirket içi personel tarafından yönetilme ihtiyacında azalma sağlanmış olur.

 

Bulut teknolojisi, şirket giderlerini ve maliyetlerini ortadan kaldırarak sermayeden tasarruf sağlar ve böylece öncelikli faaliyetlere yatırım için nakit ayırır. Bunun birikimli etkisi basittir: Girişimler kurulmak için daha az sermaye ihtiyaç duyarlar.

 

Toplu Bilgiye Ulaşım

Hemen hemen her girişimci, güvenilir bir ağ, bilgisayar ve ilgili donanım olmadan iş süreçlerini sorunsuz yerine getirmenin imkansız olduğunu fark etme konusunda aynı tecrübeyi paylaşır.

 

Genelde teknik bilgisi olmayanlar için bir ağı güncel tutmak ve işlevsel yazılım ve diğer araçların bakımını yapmak zordur. Ancak buluta geçmek bu konudaki sıkıntıları ortadan kaldırır.

 

Bulut hizmet sağlayıcıları oluşabilecek arızanın giderilmesinde, herhangi bir onarımda veya akla takılan sorularda anında çözüm sunarlar. Bu, girişimcilerin bir işletmenin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi gibi daha önemli konulara odaklanmasını sağlar.

 

Arttırılmış Ölçeklenebilirlik

Günümüzde bir kurumsal web sitesi barındırmak her şirket için hayatidir. Genellikle şirket içi bir özel sunucu kullanarak bir web sitesi barındırmak ucuz bir çözüm değildir. Bulut, küçük işletmelerin tam işlevsel bir web sitesini hızlı ve kolay bir şekilde yönetmesine yardımcı olur.

 

Veri ve içerik depolamak için farklı bulut hizmetlerini kullanan bir web site tasarımcısı ve geliştiricisinin hizmetini kullandığınızda siz ve takımınız zamandan ve paradan tasarruf ederek web sitenizi etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

Bulut sisteminde her ne kadar ekstra masraf çıkaran güvenlik tedbirlerini zorunlu kılan güvenlik tehditleri olsa da, geliştirilmiş verimliliği ve büyük tasarrufları bakımından avantajları dezavantajlarından ağır basar.

 

Bilinen bilişim hizmetlerinin yayılmasında yardımcı olan büyük miktarda kaynaklara yatırım yapmak yerine, girişimler işlerini arttırmak ve hızlı bir şekilde yürütmek için bulut bazlı hizmetleri kullanabilir. Eski bilişim hizmetlerine olan ihtiyacı tarih yapan bu bulut etkinli hizmetlere aslında birkaç tık uzaktasınız.

 

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Shraddha Tewari tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Liderliğin Temelleri

Liderlik vasfının en önemli özelliği, onunla birlikte anılmak isteyeceğiniz olan şey, olağanüstü başarılar elde etmeye yönelik gösterilen sıra…