Bunu yapın: Girişimlerde ‘Kirpi’ Yöntemi

0
3528

İş dünyasında yaptıkları – ve yapacakları – tek şeyi diğerlerinden daha açık bir şekilde tanımlaması gereken biri varsa o da şirket kuran girişimcilerdir. Eğer aşina değilseniz, genel olarak şirketinizin gerçekten iyi olduğu tek bir şey üzerine yoğunlaşacak şekilde küçülmesi fikrine ‘Kirpi Prensibi’ adı verilir. Sadece ve sadece iyi olduğunuz tek şeyi yapın ve diğerlerinden daha iyi yaparak ona odaklanın. O şey ne olursa olsun kararlarınızı yönlendiren şey olduğundan da emin olun.

Başka bir deyişle, eğer McDonalds’sanız araba satmayın. Yaptığınız şeyi yapın ve onu iyi yapın.

 

Henüz bunun genel olarak iyi bir şirket tavsiyesi olup olmadığı konusunda mutabakat sağlanmış değil ama ben öyle olduğunu düşünüyorum. Özellikle girişimler söz konusu olduğunda iki kat önemli bir strateji olduğunu düşünüyorum.

 

Çoğu girişimci enerji ve fikirle doludur. Sürekli yeni şeyler düşünürler ve ürünlerini veya pazarlarını nasıl geliştirebileceklerinin yollarını fark ederler. Enerji ve fikirlerin bileşimi onları başarılı yapan şeylerden biridir.

 

Fakat bu kirpi modeli ile uyuşmayabilir. Odak ve basitlik; büyük, yeni fikirler ve çılgın enerji ile birlikte yürümeyebilir. Bir girişimcinin tek bir güzel fikir ile devam edip sadece o fikrin canlanması için zaman harcamasının çok zor olduğunu söylerken ne dediğimi oldukça iyi biliyorum. Girişimciler parlak objeler gibidirler.

 

Seri girişimci ve risk sermayedarı olan Josh Felber bunu anlıyor. Bana bir numaralı görevin ‘‘fikirlerin müşterilere inanılmaz derecede büyük değer yaratmak için odaklanması’’ olduğunu söylemişti.

 

İşte bu yüzden kendi olayınızı – kendi kirpinizi – bulmak mükemmel bir girişim tavsiyesidir.

 

individuality-kiwi-1725x810_28242

 

Yeni şirketler yeni hayvanlar gibidir. Büyüdükçe aslanlara, timsahlara veya kirpilere dönüşebilirler ancak başlangıçta oldukça hassastırlar. Fon eksikliği, rekabet reaksiyonu veya kötü planlama bebek bir şirketi bir gecede öldürebilir.

 

Girişimcilerin ve girişim takımlarındaki kişilerin, ürünlerinin tam olarak ne olduğu veya neyi en iyi yaptığı hakkında açık bir fikre sahip olmaları çok önemlidir. Şu soruyu sormalı ve cevaplamalılar: Bunu diğerlerinden ayıran şey nedir? Bunu anlamak sadece kirpi prensibi için değil – yatırım, pazarlama ve uyumlu hale getirme için de önemlidir.

 

Dar bir odak aynı zamanda girişim liderlerini bir sonraki problem olan 3. problem hakkında bir çözüm üretmemişken 9. probleme atlamaktan alıkoyar. Bu gerçekten oluyor – bir keresinde daha prototipinin özelliklerini belirlemeden Çin’in imtiyaz yetkilerine zaman harcayan gelecek vadeden bir girişimciye danışmanlık yapmıştım.

 

O ruhu severim fakat başarılı bir strateji değildir.

 

İş dünyasında yaptıkları – ve yapacakları – tek şeyi diğerlerinden daha açık bir şekilde tanımlaması gereken biri varsa o da şirket kuran girişimcilerdir.

 

McDonalds’ın pizza dağıtımına veya yoğurt servisine başlamasını açıklayabilirsiniz (tabii bunu önermiyorum). Eğer yanlış yaparlarsa sonucuna katlanabilirler. Bir bodrumda kurulmuş ve aile tarafından fonlanan girişim ise katlanamaz. Eğer ‘az ama öz’ deyiminin iş hayatında uygulanacağı bir yer varsa o da burasıdır.

 

Yoga dersinizden önce tüm dünyayı fethetmek istemeniz güzel. Saldırın. Fakat benim önerim misyonunuz, hedefiniz ve en büyük önceliğiniz hakkında kesin emin olun. Önce onun üzerine düşünün, sonra yogaya gidin. İhtiyacınız olacak.

 

Bu makale  Adam Fridman’ın 26 Ekim 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here