Sizi Büyütecek Hedeflerinize Nasıl Sadık Kalırsınız?

Yeni bir yılın başlangıcı bizlere hem kişisel hem de iş hayatımızda daha fazla ilerleyebilmek için yeni bir şans sunmaktadır. Yeni bir başlangıç yapabilme ve yeni hedeflere ve önceki yıllardan kaçırılmış fırsatlara yeniden odaklanma fırsatı elde ederiz. Yine de araştırma ardına araştırma göstermektedir ki birçok insan seneye umutla ve hevesle başlamasına rağmen hedeflerine uygun hareket etme çabaları ilk birkaç ay içerisinde sönmektedir.

 

Örneğin, bu yıl büyüme hedeflerinizden biri iş-hayat dengenizi iyileştirmek adına daha fazla eleman görevlendirmekse ilk bir kaç hafta başarılı olabilirsiniz. Ancak hala biraz gevşeyip başkalarına güvenmekte zorlanıyorsanız eninde sonunda ağır iş yükü olan bir programa geri dönersiniz.

İyi haberse doğru bakış açısı ve araçlarla bu zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

“Neden” ile Başlayın

 

Bu içsel değişimi öncelikle hayatımızda ne yapmak istediğimizin görselini kafamızda belirginleştirerek daha sonra da bunu yeterince güçlü ‘nedenlerle’ yani bu görsele ulaşmayı neden bu kadar çok istediğimizin sebepleriyle destekleyerek başlatabiliriz. Diyelim ki işinizle ilgili hedeflerinizden biri ürün ve hizmetlerinizin tanıtımına daha fazla odaklanmak. Öncelikle, bunun sizin için neden önemli olduğunu netleştirmeniz gerekir. Satışları ve kârı arttırmanın yanı sıra belki de sunduklarınızın potansiyel müşterilerinizin hayatını gerçekten değiştireceğine inanıyorsunuzdur ve bu da sizin dünyaya katkıda bulunma şeklinizdir.

 

Hedeflerinize sadık kalabilmenin anahtarı onları daha derin ve anlamlı gayelere bağlamaktır. Steve Jobs’tan Walt Disney’e tarihteki her başarılı girişimci aynı zamanda işini bir gaye ve tutkudan yaratan birer hayalperestti.

 

Tüm bunlar size başta fazla gelebilir. Neyse ki, amaç ve niyetlerimizi şekillendirmede işimize yarayabilecek çeşitli araçlar mevcuttur.

 

İşte (yılın herhangi bir döneminde) hedeflerinize sadık kalma sürecine başlamak için kullanabileceğiniz birkaç spesifik adım:

 

* Geçen yılı gözden geçirin. Geleceği planlamadan önce, geçen yılı düşünmeye ve eleştirmeye vakit ayırın. Bunu işiniz için yaparken daha doğru bir değerlendirme için hem niceliksel hem de niteliksel verilere bakabilirsiniz. Kazancınız neydi? Zorluklar nelerdi? Neleri daha iyi yapabilirdiniz? Farklı bakış açılarına sahip olmak için güvendiğiniz çalışanlarınız ve rehberlerden geribildirim alabilirsiniz. Bu analize bağlı olarak, gelecek sene nelerin nasıl farklı olmasını istediğinize dair notlar çıkarın.

 

* ‘Büyük resme bakın.Günlük hayatın önemsiz detaylarının telaşına kapılarak tüm bunların işinizin büyük resmine etki ettiğini unutmak çok kolaydır. Bundan korunmak için, görevinizi tamamlarken en yüksek müşteri memnuniyetine ulaşabilmek için gerçekten istediğimizin ne olduğuna karar vermeliyiz. Genellikle hayalimizdeki hayatı bir hayal panosu üzerinde bulunan bir resim kolajı ve işimiz üzerindeki getirisi şeklinde düşünürüz. Bu kolajı evde bir mantar pano ve resimlerle veya firmamız DreamItAlive.com’un Hayal Panoları gibi online araçları kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlar size işinizle ilgili hedeflerinizin anında bir görselini sunarken aynı zamanda da iş görüşmelerinde bir referans olarak da kullanılabilir.

 

* Hedef ve bir oyun planı belirleyin. Bir önceki sene değerlendirmeniz ve Büyük Resim algınıza dayanarak hedeflerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Satışları yükseltmek ve kâr artışı gibi standart hedefler dışında işinizde başarmayı hedeflediğiniz diğer amaçlarınız neler? İş teknolojinizi yenilemek, eleman motivasyonunu arttırmak veya bir müşteri bağlılığı programı mı oluşturmak istiyorsunuz? İyice düşünmek ve görsel panolar gibi araçlar kullanarak yaratıcı fikirler üretmek için vakit ayırın.

 

* Sistem, yapı ve ritüeller geliştirin. İşte lastiğin asfaltla buluştuğu an. Her gün hayallerinizi gerçekleştirmek için belirli bir zaman ayırın. Hedeflerinize ulaşmanın bir gecede olacak bir şey olmadığının farkında olun. Bu kasıtlı ve devamlı bir çaba gerektirir. Örneğin, hedeflerinizden biri eleman motivasyonunu arttırmaksa, daha olumlu yorumlar vermeyi ve takımınızın çabalarını dillendirmeyi huy edinmelisiniz. Bunun yanında, tüm çalışanlarınız için düzenli olarak ofis dışında aylık sosyal etkinlikler düzenlemeye de başlayabilirsiniz.

 

* Motivasyonunuzu koruyun. Çabalarınız hemen sonuç vermediğinde veya beklentileriniz karşılanmadığında hedeflerinizi gerçekleştirmeye yönelik hevesiniz kaçabilir. Bu zamanlarda, ivmeyi koruyabilmek için ilhamınızı arttırmanız gerekir. Motivasyonunuzu korumanın arkadaş, hoca veya rehberler gibi size destek verebilecek ve sorumluluğunuzu hatırlatacak kişilerle konuşmak, hedefinize giden yolda küçük başarılarınızı dile getirmek ve kendinizi ödüllendirmek ve hedeflerinizin hayalini kurarken aynı zamanda bunu tasdikleyen cümleleri tekrarlamak gibi pek çok yolu vardır.

 

Başarı-odaklı bir iş sahibi olarak hayatta büyük şeyler başarmak için var olduğunuzu biliyorsunuz ve bu hemen hemen her zaman sürekli bir çaba gerektirir. Gayelerinizden doğan hedefler belirleyerek onlar için çalışmak sizi ve işinizi bir adım yukarı taşımanın en mükemmel yoludur. Efsanevi konuşmacı Jim Rohn ne güzel demiş: ‘Hayatınız tesadüfen değil, değişimle gelişir!’

 

Bu makale  Ash Kumra’nın  29 Ocak 2015 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir