Çalışanların Yüzde 76’sı Ofisten Ayrıldıklarında Daha Üretken Oluyor

0
2510

Takım arkadaşlarınızın neden etrafınızda olmadığı zamanlarda daha çok iş bitirdiğini düşündünüz mü?

 

Çalışanlarınızın daha çok iş bitirmesini ister misiniz? Ofisten uzaklaşmalarını söyleyin. Esnek veya evden çalışmak isteyen profesyoneller odaklı online anketler servisi sunan FlexJobs tarafından gerçekleştirilen anketin ilginç sonuçları bunu söylüyor.

 

2600 çalışanın katıldığı ankette insanların sadece yüzde 24’lük bir kesimi yaptıkları en iyi çalışmayı ofiste gerçekleştirdiklerini belirtti. Kalan yüzde ise ofis dışındaki her yerde daha üretken olduklarını söyledi. Yüzde ellisi en iyi çalışmayı evde yaptıklarını, yüzde 12’si bunu bir kafede kahve içerken, kütüphanede veya bu tarz sosyal alanlarda gerçekleştirdiklerini söyledi ve yüzde 14’lük kısım ise ofiste iş saatleri dışında kimse yokken daha üretken olabileceklerini belirtti.

 

İş yapmak için ofis neden bu kadar kötü bir yer? Anket sonuçlarına göre bunun nedenleri çalışma arkadaşlarının yapılan işi zaman zaman bölmesi, dikkat dağıtan bir atmosfer olması, ofis politikaları, konforsuz bir çalışma alanı ve işe gidiş dönüş stresi. Ve bunlar hafife alınacak nedenler değiller. Ankete katılan çalışanların yüzde otuzu ofis dışında çalışma imkanı için maaşlarının yüzde 10-20’si gibi bir oranından vazgeçebileceklerini ve yüzde 42’lik bir kısım ise bunun için maaş dışındaki bonuslarından vazgeçebileceklerini söyledi.

 

Eğer bir işverenseniz bu anket sonuçları sizin için bir aydınlanma olmalıdır. FlexJobs kurucusu Sara Sutton Fell, “Çalışanlar ofis ortamlarının önemli projelerde verimli çalışmak için uygun bir ortam olmadığını düşünüyorsa şirketler bu konu hakkında endişelenmelidir. Bir adım geriye çekilip bakmalı ve sağladıkları çalışma ortamı çalışanlar için verimlilik sağlıyor mu veya yapılacak işi engelliyor mu diye değerlendirmeliler.” dedi ve şunu sordu: “ İnsanlara neden daha az verimli olacakları bir yerde çalışmak zorunluluğu koşulsun ki?”

 

Bunun basit bir cevabı var, bunu yapmayın. En azından her zaman yapmayın. Eğer bu anket sonuçları sizi endişelendiriyorsa (endişelendirmeli), bu adımları izlemeyi düşünmelisiniz:

 

Evden çalışma politikası oluşturun.

 

İnsanlara ofis dışında çalışma imkanları sağlamak modası geçmiş “göz önünde yönetim” metoduna göre patronların daha dikkatli olmasını ve daha iyi becerilere sahip olmasını gerektirir. Ancak FlexJobs anket sonuçlarında görüldüğü üzere bu çabalara değecektir. Eğer çalışanlarınızın evden çalışmasına izin vermiyorsanız, başlangıçta birkaç güvendiğiniz çalışanınıza bir süreliğine haftada sadece bir gün evden çalışma imanı sunun. Bu da sizin evden çalışma yönteminin verimliliğe nasıl etki ettiğini görmenizi sağlayacaktır.

 

Çalışanların bir proje için konsantre olmaya ihtiyaç duyduklarında kullanabileceği “rahatsız-etmeyin” bölgeleri oluşturun.

 

Ankete katılanların yüzde 76’sının iş arkadaşlarının kesintisine uğradığını ve yüzde 74’ünün dikkatin dağılmasından bahsettiğini göz önünde bulundurunca bu bölgelerin yapılmasına karar vermek için çok da düşünmeye gerek yok. Bir toplantı odasını, kütüphaneyi, kullanılmayan bir ofisi veya herhangi başka bir alanı çalışanların sessiz bir şekilde çalışabileceği ve odaklanabileceği bir ortam olarak kullanabilmesi için ayarlayın.

 

Açık-planlı ofisiniz hakkında tekrar düşünün.

 

Bu tip ofislerin çok popüler olduğunu ve çok iyi göründüklerini biliyorum. Ve kübik ofisler artık 20. yüzyılda kalmış durumda. Ancak davranış bilimleri uzmanları gürültünün ve sürekli kesintinin konsantrasyonu, verimliliği ve beynin fonksiyonlarını bile mahvettiğini söyleyecektir. Gerçek bir açık-planlı ofiste – bir gazete haberleri odasında – çalışmış biri olarak buna ben de katılıyorum.

 

Çalışanların işe gelmeden çalışabileceği olanaklar sağlayın.

 

Bir çok Amerikan şehirlerinde işe gidiş-geliş saatlerinde sevilecek bazı şeylerin yanında bir çok nefret edilecek şey vardır. Bu çevreyi olumsuz etkiliyor, daha işe bile varmadan önce insanların stres seviyesini yükseltiyor ve muhtemelen en kötüsü de bu süre üretken bir zaman olabilecekken işe varmak bir saate kadar zaman alıyor.

 

İşe gelmeden çalışabilecek olanaklar sağlayarak kendinize ve çalışanlarınıza yardım edin. Ofis saatlerinizi düzenleyin, işe gelinen bir günü elemek için günlerin daha uzun sürdüğü dört günlük bir çalışma haftası fikrini değerlendirin, çalışanların günün veya haftanın bir kısmı evlerinden çalışmalarına veya evlerine yakın bir yerde çalışmalarına müsaade edin.

 

Ofisinizi daha sağlıklı bir hale getirin.

 

Anket katılımcılarının yüzde seksenlik bir kısmı ofisten uzakta çalışmanın onları daha sağlıklı yapacağına inandığını ve yüzde 29’luk bir kısım ise evden çalışmak istemelerinin önemli bir nedeninin de egzersiz yapmak istemeleri olduğunu söyledi. Bu sonuçları göz önünde bulundurunca, çalışanlarınızın evden çalışmasına izin verip verilmediğine bakılmaksızın ofisinizi daha sağlıklı bir ortam haline getirmek iyi bir fikir olacaktır.

 

Ofis ortamına sağlıklı atıştırmalıklar veya bir meyve suyu barı bile getirmeyi, iş yerinde yoga dersleri verdirmeyi ve/veya kim daha formda olacak gibi uygulamalar yapmayı, egzersiz yapılacak bir ortam oluşturmayı veya yakınlardaki bir spor salonunda ucuza veya bedava üyelik gibi bir imkan sağlamayı düşünün. Ve bunları yaparken, oluşturacağınız çalışma ortamının çalışanlarınıza en iyi sağlıklı ortamı sağlayıp sağlamadığını değerlendirin. Çalışanlarınız o gün kendini iyi hissetmek ve işe gelmek arasında karar vermek zorunda kalmamalıdırlar.

 

 

Bu makale inc.com’da Minda Zetlin tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here