Çizginin Dışındakiler

Herkesin bildiği yoldan gitmeyip kendi yolunu çizenler 12 Aralık 2019’da İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde toplanıyor!

İTÜ Girişimcilik Kulübü ile Çizginin Dışı’na çıkmaya hazır mısın?

Herkesin içten içe yazmak istediği bir hikaye vardır. Kendi içinden gelen cılız bir sestir bu. Ona kulak vermek çoğu zaman mümkün olmaz. O bize: “Çizginin dışına çık!” der.” Kendin ol.”, “Sınırlarını kendin belirle.” Hayat koşuşturmasında bu mümkün olmayabilir.

Bizim bu etkinliği düzenlemekteki amacımız biraz da bu: Farkındalık yaratmak, cesaretlendirmek ve ilham olmak. Bırakalım da herkes kendi çizgisini kendi çizsin. Bırakalım da “Tutkuları gelecekleri olsun.”

İTÜ Girişimcilik Kulübü olarak düzenlediğimiz “Çizginin Dışındakiler”; kalıplaşmış kariyer planları yerine tutkuları yolunda, kendi motivasyonları ile ilerlemiş kişilerin konuşmacı olduğu etkinliktir.

Çizginin Dışındakiler III konuşmacılarımız ve onların çizgi dışı hikayeleri:

Hakan Günday:


Henüz 24 yaşında kaleme aldığı Kinyas ve Kayra isimli romanı ile büyük bir popülerlik yakalayan Hakan Günday aynı zamanda Zargana, Piç, Malafa, Azil, Ziyan, Az ve Daha isimli kitaplarıyla büyük bir beğeni topladı.
2013’te çıkardığı Daha isimli kitabıyla dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Mecidis En İyi Yabancı Roman ödülüne layık görüldü. Daha sonra Ziyan adlı eseri ile Türk- Fransız Edebiyat ödülüne sahip oldu. Yazarlık kariyerinin yanı sıra sinemaya da ilgi duyan Hakan Günday’ın Daha isimli eseri Berlin Film Festivali’nde Books at Berlinale bölümüne seçilen ilk Türkçe kitap oldu.
2017 yılında filmi çekilen Daha’nın başrolünde Ahmet Mümtaz Taylan oynadı ve film büyük beğeni topladı.
2018 yılında ise yayınlanan Şahsiyet dizisinin senaristliğini yaptı. Geçtiğimiz ayın sonunda bu dizide başrol oynayan Haluk Bilginer, performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Müfit Can Saçıntı:

Mandıra Filozofu filmi ile yediden yetmişe herkesin tanıdığı Müfit Can Saçıntı 1990 yılında Olacak O Kadar isimli televizyon programıyla senaryo yazarlığına başladı.
Yönetmenlik yaptığı filmler
Mandıra Filozofu (2014)
Mandıra Filozofu İstanbul (2015)
Yaşamak Güzel Şey (2017)
Babamın Ceketi (2018)
Yönetmenlik yaptığı diziler
(2013-2014) Doksanlar (2 bölüm)
(2011- ) Seksenler
Bunların yanında birçok yapımda da oyuncu olarak rol almıştır.

Ayşe Tükrükçü:

Ayşe Tükrükçü, hayatı boyunca yaşadığı tüm zorlukların ardından, sokakta yaşayan kişilere destek olmak için 2014 yılında Şefkat-Der ile birikte evsiz kişilere çorba yapıp dağıtmaya başladı. 2015 senesinde Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programına seçildi ve yaptığı sivil toplum projeleriyle sosyal girişimcilik alanında bir çok ödül aldı, verdiği mücadele çeşitli belgesellere konu oldu. 2017’de evsiz, toplumda yok sayılan ve ötekileştirilen bireylerin topluma geri kazandırılması amacıyla Hayata Sarıl Derneğini kurdu. Sürdürülebilir sivil toplum anlayışıyla açtığı Hayata Sarıl Lokantası’nda evsiz bireyleri de istihdam ederek hayata tekrar sarılmalarını sağlarken, akşam ücretsiz yemek dağıtıyor.

Masis Aram Gözbek:

Çok küçük yaştan itibaren müzikle ilgilenmeye ve enstrüman çalmaya başladı. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazanan Masis Aram Gözbek 2 sene BÜMK Caz Korosu’nda şarkı söyledikten sonra 2007 yılından 2011 yılına kadar koronun şefliğini üstlendi. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden ayrılarak Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları, Kompozisyon Bölümü’nde okumaya başladı. Boğaziçi Caz Korosu’yla ‘Dünya Şampiyonluğu’ dahil uluslararası birçok ödül kazandı, yurt içi ve yurt dışında birçok performansa imza attı. Şu sıralar, Antonio Pirolli ile orkestra şefliği çalışmalarına devam etmekte, Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil, Yasemin Mori, Ali Kocatepe ile çalışmalarını ve kurucusu olduğu Boğaziçi Caz Korosu, Boğaziçi Gençlik Korosu, MAGMA Filarmoni Korosu, MAGMA Oda Korosu, MAGMA Karma Koro ve MAGMA Gençlik Korosu’nun sanat yönetmenliğini sürdürmektedir.

Taha Ulukaya:

Sıradaki konuşmacımız ise bir çoğumuzun Filmler ve Filimler Youtube kanalının sesi Fox ve kurucusu olarak tanıdığı Taha Ulukaya.
Taha Ulukaya’nın film sektörüyle ve oyunculukla ilişkisi çok eskilere dayanmakta.
Küçük yaşlarından itibaren oyunculukla ilgilenen Taha Ulukaya ileriki yıllarda kendi tiyatro oyunlarını yazmaya ve sergilemeye başladı. 2007 yılından itibaren kısa metraj film senaryoları yazmaya başladı.
2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği ve baş rolünde oynadığı Hile web dizisini yayınlamaya başladı. Filmler ve Filimler Youtube kanalında yayınlanan HİLE dizisi büyük bir başarı elde etti. HBO ve Netflix ortaklığıyla yapılan Miami Web Festivali’nin finalistlerinden biri de HİLE dizisi oldu!
Seul, Copenhag gibi farklı şehirlerde gerçekleştirilen dizi festivallerinde de birçok ödül alan Hile, ikinci sezonunun birleştirilmesiyle oluşturulan özel bölümü ile kısa film kategorisinde Oscar aday adayı olarak gösterildi.

Esra Odabaşı:

KAGİDER tarafından 2019 Yılının Sosyal Girişimcisi seçilen Esra Odabaşı da 12 Aralık’ta Çizginin Dışındakiler’de bizimle olacak. 🥳

Esra Odabaşı; birçok farklı global firmada -Imperial Tobacco, Boehringer Ingelheim, ABBOTT ve EnerjiSA gibi – uzun yıllar İnsan Kaynakları Departmanında farlı görevlerde sorumluluk almıştır. Çalıştığı son şirkette ise Stratejik İnsan Kaynakları Departmanında engelli istihdamı özelinde projeler yürütmüştür. Ayrıca kendisi çalışan-işveren ve insan kaynakları çemberi içerisinde aktif tol alarak doğru iletişim ve etkileşimin sağlanmasına destek olmuştur. Kendi engelinden yola çıkarak 2016 yılında Türkiye’de ilk ve tek engelli istihdamı konusunda danışmanlık veren şirketi olan ES Kariyer’i kurmuştur. Halen birçok farklı şirket ve üniversitelerde Engelli İstihdamı ve Equality Diversity Inclusion / Eşitlik-Çeşitlilik-Dahil Etme konusunda Microsoft, TEDx gibi farklı mecralarda ve üniversitelerde seminerler ve workshoplar vermektedir.

Etkinlikle ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki internet sitesinden ve @cizginindisi Instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

https://www.cizginindisindakiler.com/
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Ebülten Ocak 2018

 Araştırma Anketimize katılın! Girişimcilik ekosisteminin büyümesi ve gelişmesi için en önemli konunun bilgi üretmek olduğuna inaniyoruz. Bu…

Ebülten Kasım-Aralık

 Giveback Gala 2017 Girişimcilik potansiyeli olan gençlere destek olmak ve “Giveback kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Fellow’ların, girişimcilerin, sanat…