Çok Başarılı ile Başarılıyı Ayıran 10 Tercih

Başarılı insanların çalışkan bireyler olduklarını kimse inkâr edemez. Genellikle saatlerce çalışırlar, kimsenin yapmak istemediği işleri yaparlar ve bunun karşılığını alana dek iki ayakları bir pabucun içindedir.

Bununla birlikte başarılı insanların ‘çok başarılı’ insanlarla karıştırılmaması gerekir.

 

Bazı insanlar basitçe diğer insanlardan daha başarılıdır. Bu başarı genellikle yaşam tarzına ilişkin tercihlerden ve senelerin tortusu olarak ortaya çıkmış alışkanlıklardan gelirken diğer sebepler ise yaşamlarında öncelik verdikleri unsurlardan kaynaklanır.

 

Aşağıdaki 10 temel yaşam tarzı tercihinin başarılıları ‘çok başarılı’lardan nasıl ayırdığı çok açık.

1. Sürekli Evrilen Hedeflere Bağlılık

 

Başarılılar ile çok başarılılar arasındaki en dikkat çeken farklılık, onların bağlanma biçimleridir. Başarılı insanlar genellikle hedeflerinin peşinden şaşmaz ve demir gibi bir iradeyle koşarlar.

 

Çok başarılılar da bağlılık konusunda aşağı yukarı ayrıdır, ancak onlar hedeflerin evrilmekte olduğunun farkına varır. Yeni bir girişimci olarak yola çıktığınızda kafanızdaki hedeflerle başarılı bir şirketin CEO’su olduğunuzda kafanızdaki hedefler tamamıyla farklı olabilir. Ve doğrusu da budur.

 

2. ‘Evet’ten çok ‘Hayır’ derler

 

Başarılı insanlar her iş için ‘Tamam’ diyebilirler, ancak çok başarılı insanlar tercihlerinde daha seçicidir.

 

Çok başarılı insanlar sahip oldukları zamanın değerini bilirler ve tercihlerini buna göre yaparlar. Rastgele ‘hayır’ demezler, ancak hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlamayacak, temelsiz etkinlikleri elerler.

 

3. İşlerinden Keyif Alırlar

 

Klişe olmasına rağmen doğrudur, işini sevmek erdemdir.

 

Bir hedefe ulaşmaya kendinizi adamışsanız, bunu gerçekten istemelisiniz. Siz keyif almadığınız işlerle uğraşmaktan kendinizi alamazken, çok başarılı insanlar bulundukları yere, işlerinden keyif alarak gelirler. Çok başarılı insanların iş-yaşam dengesi üzerine sızlandığını duyamazsınız, çünkü yaptıkları iş, yaşamlarının önemli bir parçasıdır.

 

4. İşi Oyundan Ayırırlar

 

Aynı zamanda çok başarılı insanlar, işe ara vermenin önemini de bilirler. Yapılan pek çok araştırma, ara vermeden çalışmanın sağlığınıza ve kariyerinize zararlı olabileceğini göstermiştir.

 

Çok başarılı insanlar, bu molaların çok önemli görürler. Örneğin açık alanda yürüyüşe çıkmak veya kitap okumak, yaratıcılıklarını artırarak gelecekteki projeleri için onlara fikir verir.

 

5. Daha Fazlasını Öğrenme İddiasındadırlar

 

Rahatlık, başarıya zıttır.

 

Çok başarılılar için yeni bir şey öğrenmedikleri gün, kayıp bir gündür. Burada resmi anlamda bir öğrenmeden bahsetmiyoruz – en yenilikçi insanların bazılarının bir lisans diploması bile yoktur. Bunun yerine sürekli okurlar, çevrelerindekilerden ve kendi yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenirler.

 

6. Mükemmel Birer Dinleyicidirler

 

Çok başarılı olmak için sorulan bir soruya ilk yanıt veren kişi olmanız gerekmez.

 

Çok başarılı insanlar genellikle çevrelerindekileri dinlerler, bunu muhtemelen konuşmalardan fikirler devşirmek veya –daha önemlisi- söylenilmeyenleri dinlemek için yaparlar.

 

7. Eleştiri Başlarının Tacıdır

 

Mükemmel dinleyiciler olmalarına ilaveten çok başarılı insanlar eleştirileri dinlemekle kalmazlar, onlara dört elle kucak açarlar.

 

Abraham Lincoln, “Yardım etme niyeti olanın eleştirme hakkı vardır” der. İyi şeyler duymak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak bunların sizin gelişmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza bir yardımı olmaz. Bazen ulaşmak istediğiniz yere varabilmek için eleştirileri dinlemeniz gerekir.

 

8. Kendilerine İyi Bakarlar

 

Çok başarılı bir insansanız, hedeflerinize ulaşabilecek tek kişinin siz olduğunun farkındasınızdır.

 

Çok başarılı insanlar bunu özümsemişlerdir ve kendilerine iyi bakmanın önemini bilirler. Çok başarılılara baktığınızda meditasyon, uyku ve okumak konularının sadık birer uygulayıcısı olduklarını görürsünüz.

 

9. Rekabete Değil, Kendilerine Odaklanırlar

 

“Konu komşuyla sidik yarıştırmak” deyimi, pek çok şirket ve şahıs için hala geçerliliğini korur. Rekabette olanların ne yaptıklarına odaklanırlar ve bir adım önde olmaya gayret ederler.

 

Çok başarılı bir insan, rakiplerinin ne yaptığını kafasına çok takmaz – kendisini ne yaptığını ya da yapamadığını takar. Kendisinin daha iyisini nasıl yapacağını düşünür.

 

10. Kendilerine Güvenirler

 

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, yaptığınız işin doğru olduğu konusunda kendinize güvenmelisiniz. Çok başarılı insanların içlerine kapanık olmak için zamanları yoktur. Çok başarılı olmak istiyorsanız kendinize inanmalısınız – sonuçta siz kendinize inanmazsanız kim inanacak?

 

Çok başarılı insanlar otomatiktirler ve mazeretlerle ayak sürümezler. Hatalarından dersler çıkarırlar ve olabileceklerinin en iyisi olmayı amaçlarlar.

 

Bu makale addicted2success.com’da Kate Wilson tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Negatif Döngüleri Kırmak İçin 4 İpucu

Kötü alışkanlıklara sahip olmak doğaldır, ama bunlar hayat için değildir. Bu tür alışkanlıkları bırakabilir ve aynı zamanda dönüşebilirsin. Kendini negatif döngülerden arındıracak ve gerekli değişiklikleri yapmanı sağlayacak dört yararlı öneri: