Çok Etkili Girişimcilerin 7 Alışkanlığı

0
2310

Alışkanlıklarımız hayatımıza şekil verir. Profesyonel başarılarımızı ve kişisel mutluluklarımızı oluşturan bir sistem sağlarlar. Toplum olarak diğer insanların, genellikle göz önünde olan kişilerin -ünlüler, siyasi kişilikler ve tabii ki ünlü girişimcilerin alışkanlıkları bizi büyülüyor (birkaç isim vermek gerekirse; Richard Branson, Bill Gates ve Mark Zuckerberg.)

 

Ekibim ve ben sık sık bu kurucuların günlük rutinlerini ve bunları kendimize nasıl uyarlayacağımızı tartışıyoruz. İşte başarılı günlük rutinlerinize başlangıç noktası olacak bazı ilginç alışkanlıklar:

 

  • Düşük Etkili Karar Verimini Azaltın.

 

20150713180738-mark-zuckerberg-facebook-social-network

 

Enerjilerini ve yüksek etkili ve yaratıcı kararlar verme güçlerini arttırmak için girişimciler gündelik kararlarını ellerinden geldiğince azaltmalıdırlar. Bu her gün kahvaltıda aynı şeyi yemek ya da haftanın her gününe başka bir hedef koymak kadar kolaydır.

 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg enerjisini önemli kararlara saklıyor ve hepimizin her sabah yaptığı küçük kararları ortadan kaldırıyor: Bugün ne giysem? Her gün kot ve siyah balıkçı yaka tişörtü giyen Steve Jobs’u taklit eden Facebook’un kurucusu her gün aynı kot pantalonu ve kapşonlu bir hırka giyiyor.

 

  • Hayır’ı Bir Cevap Olarak Kabul Etmeyin.

 

20150713181031-elon-musk-tesla-spacex

 

Alçak gönüllülüğü savunurken, ileri gitmenin tek yolu olumsuz insanları görmezden gelip başarının eşiğindeyken kendinize güvenli olmaktır.

 

Hayırı bir cevap olarak kabul etmeyi reddetmesiyle bilinen girişimci Elon Musk kimsenin bir şeyin imkansız olduğunu söylemesine izin vermiyor. Kendini her zaman ileri giden bir yola koyuyor, dar bakış açısını yenilikçi bir hedefe dönüştürüyor ve kimsenin kendini caydırmasına izin vermiyor.

 

Girişimlerin %90’ının başarısız olduğu söyleniyor, bir fikre olan güven olmadan ve başarmak için ne gerekirse yapma kararlılığı olmazsa, bir girişimci bunu başaramaz.

 

  • Herkesten Bir Adım Önde Olun.

 

20150713181710-marissa-mayer-yahoo-google

 

Girişimciler genellikle herkesten bir adım önde olmaya istekli insanlar olarak tanıtılırlar. Yahoo CEO’su Marissa Mayer bunun canlı bir örneği ve mükemmele yakın sonuçlarıyla biliniyor. Bir keresinde ekibini Google arama sonuçlarındaki 41 mavi tonunu test etmeleri konusunda zorlamış. Bazı kişiler onun azim ve kararlılığını rahatsız edici bulsa da, o kaliteli sonuçlara bağlı bir kariyer yaptı.

 

  • Müşterilerinizi Öncelikli Tutun.

 

20150713215714-twitter-founders-ipo-startup

 

Yenilikçi girişimler müşteriyi öncelikli tutarak işe başlıyor. Girişimciler bir boşluk görüyorlar ve dolduruyorlar, kullanıcıları için daha iyi bir dünya yaratıyorlar.

 

Twitter dünya çapında hızlı bir iletişim kurma temeline dayanarak kurulmuştur, bir seferde 140 karakter kullanılır. Daha da önemlisi, Twitter kurucuları Evan Williams, Jack Dorsey ve Biz Stone gelirden çok kullanılabilirliği arttırmak ve hata vermeyi azaltmaya önem vermişlerdir. Sonuç olarak, kullanıcılarının kendilerini sahipleri gibi hissettiği dünyayı değiştiren bir iletişim aracı kurdular.

 

  • Vitesi Hevesle Değiştirin.

 

20150713182943-payal-kadakia-class-pass

 

Bir çok firma başarısız oluyor. Bu gerçek. Ancak değişik bir şey denemek isteyen ısrarcı girişimciler başarılı sonuç aldılar. Birçok iş ve servis vazgeçmeyi reddeden ve farklı bir şey deneyen bir girişimcinin ikinci, üçüncü hatta dördüncü denemesi.

 

İlk şirketi Classtivity başarısız olduğunda Payal Kadakia yanlış hedefin peşinden koştuğunu fark etti ve vitesi değiştirerek ClassPass i yarattı. Girişim kullanıcı için olan fitness dersleri ile ilk 2 yıl içinde katlanarak büyüdü, Çünkü Kadakia yanlış yolda olduğunu ve daha iyisini bulmak için geri dönmesi gerektiğini itiraf etmekten korkmadı.

 

  • Görünür Olun.

 

20150713183313-richard-branson-dr-yes

 

Birçok girişimci 9’dan 5’e çalışma kalıbına uymuyor. Canları istediği zaman çalışıyorlar (fakat normal bir işçiden daha çok çalışıyorlar). Nerede isterlerse orada çalışıyorlar. Yaratıcı hislerin yeni bir çevre ve deneyimler gerektirdiğini biliyorlar.

 

Sir Richard Branson çok fazla görünür olarak bunu bir üst seviyeye çıkardı, kendini yalnızca şirketine değil müşterilerine de gösterdi. Virgin Airlines’ı ilk elden denedi, kampanyasının nasıl olduğunu daha iyi anlamak için çalışanlarıyla ve müşterileriyle muhabbet etti. Her zaman dışarıda ve yeni insanlarla tanışmak ve yeni fikirler bulmak üzereydi.

 

  • Şirket Kültürünüze Sadık Kalın.

 

20150713183617-mod-cloth-susan-koger

 

Girişimler birçok insana farklı türde bir kültür oluşturma fırsatı veriyor. ModCloth kurucusu Susan Gregg Koger e-ticaret işine 17 yaşında başladı ve şirketini hiçbir profesyonel yardım almadan geliştirdi. Bu derme çatma bir anlayıştan daha düzenli bir anlayışa geçişi sağladı, diğer büyük ticaret sitelerine bir yönelme oldu ve en önemlisi, müşteriler için bir sosyal alışveriş deneyimi sağladı. Özet olarak acemilik durumu kutunun dışında düşünmelerini sağladı.

 

Yıllar sonra, elinin altında başarılı bir firması olan Gregg Koger ekibini yaratıcı müşteri ilişkileri ve şirket gelişimi için bu acemilik ruhunu sürdürmeleri konusunda cesaretlendiriyor. Diğer başarılı ticaretçilerin izinden gitmek yerine yaratıcılık kültürüne bağlı kalıyor.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Dev Tandon tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here