Dave Goldberg’den Dersler: Yetişmekte Olan CEO’lara ve Genç Girişimcilere Açık Mektup

1
1823

Dave Goldberg çok büyük bir liderdi ve zamansız vefatı, onun SurveyMonkey’deki çalışanları olarak bizim için çok zordu.

 

Yalnızca harika bir patron değil, ki öyle olduğuna çoğu kişi katılacaktır, aynı zamanda ileri teknoloji bir işletme kurmanın yeni ve daha iyi yollarını bulma konusunda geniş vizyonu olan biriydi.

 

Birçok genç girişimci, CEO’ların Steve Jobs gibi olmaları ve ona benzemeye çalışmaları gerektiğini düşünür. Bana göre ise, Dave’e benzemeye çalışmanız size daha çok fayda sağlayacaktır. Dave, ileri teknolojide ihtiyacımız olan ve nadiren karşılaşılan bir lider.

 

İşte Dave’i izleyerek öğrendiklerim.

 

İşgücüne Saygı Duymak

 

Beş yıl önce SurveyMonkey’e mülakata gittiğimde, CEO dahil kimsenin ofisinin olmayışı beni çok şaşırtmıştı. Şimdilerde SurveyMonkey, Palo Alto şehir merkezindeki yeni ofisiyle öncekinden 10 kat daha büyük olmasına rağmen, hala bu felsefesini korumakta.

 

Plansız oturma düzenini savunuyor ya da buna karşı çıkıyor değilim; bunu başkaları tartışabilir. Söylemek istediğim, ofis düzenimiz Dave’in açık, şeffaf ve sorunları birlikte çözme eğilimine sahip bir takım oluşturmak istediğinin küçük bir göstergesi oluşu. Dave sınıfsal bir hiyerarşi kurmak ile ilgilenmiyordu.

 

Bugün bile, sorun çözmeye odaklı olmak, ofis kültürümüzün bir parçası olmaya devam ediyor. Elbette bu boyuttaki her şirket gibi bizim de müdürlerimiz, yöneticilerimiz ve müdür yardımcılarımız bulunmakta, ancak kültürümüz iyi fikirlerin her yerden gelebileceği inancı üzerine kurulu; ve çözülmesi gereken bir problem olduğunda önemli olan kabahati birine yıkmak değil o sorunu çözmektir. Bizimki dayanışma ve işbirliğine dayalı bir kültür, ve bunu şirketimizin gelişim evresinde bu mantaliteyi Dave oluşturdu.

 

Dave başı kalabalık bir idareciydi ancak insanların fikirlerini, endişelerini ve eleştirilerini dinleyecek vakti vardı. Dave ile anlaşmazlığa düştüğünüzde, her zaman tartışmanın haklı tarafında olacak kadar zeki ve yetenekliydi. Ancak haklı olmaktan öte, Dave bir tartışmada tüm tarafları dinlemenin öneminin farkındaydı.

 

Onunla aynı fikirde olmadığımda, Dave argümanımı aktif bir biçimde dinler, söylediklerimi tamamıyla anladığından emin olmak için sorular sorar, ve dinlendiğimi hissettirirdi. Sonunda benimle aynı fikirde olmadıysa, bakış açısını anladığımdan emin olmaya, alt metindeki gerçekleri vurgulamaya ve karara nasıl varıldığını açıklamaya kayda değer miktarda vakit ayırırdı. Dave için, kararlar verilere dayanırdı, kişiliğe ya da hiyerarşiye değil.

 

CEO Olacaklara Dersler:

 

  • Her çalışana adil ve saygılı bir şekilde yaklaşın. Şartları eşit hale getirirseniz daha iyi liderleriniz ve çalışanlarınız olacaktır. Yönetici lavabolarını bankacılara bırakın.
  • Farklı fikirlere açık şeffaf bir ortam yaratın. Daha fazla fikir ve geribildirim alacak, daha iyi kararlar verecek ve yaptıkları işe inanan bir ekiple çalışıyor olacaksınız.

 

Çeşitliliğe ve İş/Hayat Dengesine Açık Olun

 

Dave’in eşi Sheryl Sandberg cinsiyet eşitliği alanındaki duruşuyla ünlü, ve Dave de SurveyMonkey’i aynı prensipler çerçevesinde kurdu. Çalıştığım diğer şirketlerde olduğundan daha fazla kadın yönetici bulunmakta ve şirketteki müdür ve yöneticiler çoğunlukla kadınlardan oluşuyor. Aynı büyüklükteki şirketlerin ortalamasının önemli derecede üstünde olan kadın çalışan oranımızla gurur duyuyoruz.

 

İşin mühendislik kısmında, yazdığımız kod ve inşa etmekte olduğumuz platform için, teknolojimizin uzun ömürlü olduğundan emin olmak isteriz. Dave de çalışanlarıyla ilgili aynı şekilde düşünüyor; takım çalışması ve işbirliği odaklı bir ekip oluştup, aileleri ve iş dışında ilgi alanları olanlar için esnek bir çalışma ortamı yaratıyor ve büyümeye olanak sağladığından emin oluyordu.

 

Dave şirket içi terfilere ve insanlara yükselme fırsatı verilmesi gerektiğine inanıyordu. İnsanların başarılı olmalarını ister ve gelişmelerine olanak tanırdı. Hırs ve kabiliyetin deneyimden daha işe yarar olabileceğinin farkındaydı. Bu bakış açısı kültürünüzü güçlü, çalışanlarınızı dikkatli ve personel değişim oranını düşük tutar.

 

CEO Olacaklara Dersler:

 

  • Görüyoruz ki, ki bu bir sürpriz değil, Silikon Vadisi’nde 25 yaşın altında olmayan, beyaz ırka mensup erkek bireyler içerisinde fazlasıyla yetenekli insan var. Aynı zamanda şunu da görüyoruz, çeşitliliğe inanan deneyimli bir ekip tarafından eğitilmek isteyen, öğrenmeye hevesli başka birçok insan da var.
  • Sağlıklı, dinlenmiş çalışanlar daha yüksek kalitede daha fazla iş üretiyor, bulundukları şirkette daha uzun süre çalışıyor ve şirkete kendileri gibi yüksek işlevli iş arkadaşları kazandırıyor.
  • Ekibinize gelişme imkanı verin. Onlara bir şans verin ve başarılarını destekleyin. Standartlarınızı yüksek tutun ama en iyi ihtimali düşünün.

 

Serveti Paylaşın

 

Dave aynı zamanda çalışanlara SurveyMonkey’den hisse ve mülkiyet verilmesi gerektiğine de inanıyordu. Bunun yalnızca motivasyonu ciddi şekilde arttırdığına değil, aynı zamanda çalışanlara karşı daha adaletli olacağına da inanıyordu. Sahne arkasında, yeni yatırımlar ve sermaye değerlendirmelerinde, öz sermayenin azaltılmasını sınırlamak ve çalışanlara iyi davranıldığından emin olmak için yorulmak bilmeksizin çalışırdı. Bu tip şeyleri mecbur olduğundan ya da ortalama bir çalışanın bilmesi için değil, adaletli ve doğru olan bu olduğu için yapıyordu.

 

Dave yüksek beklentilere sahipti ve üretken bir ekip istiyordu. Müşterilerimize ve yatırımcılarımıza karşı iyi ürünler üretme ve destek verme sorumluluğumuz var. Takım çalışması ve iş birliği en temel değerlerimizden, ancak biri işini yapması için gerekli becerilere sahip değilse, bu hem o kişiye hem de o yükün altına girecek iş arkadaşlarına haksızlık. Dave’in ekibiyle anlaşması şöyleydi; sıkı ve zekice çalışın, şirket başarılı olduğunda da bu başarının tadını çıkarmaya hak kazanacaksınız.

 

CEO Olacaklara Dersler

 

  • Çalışanlara verilen avantajlara olumlu bakmanın, motivasyonu yüksek çalışanlar sağlaması açısından faydası büyük olacaktır.
  • Çalışanlarınıza tüketilebilir nesneler gibi davranırsanız 12-18 aylık çalışanlarınız olur. Onlara partner gibi davranırsanız sizi, gittiğiniz her yerde ömür boyu takip edecek olan yetenekli insanlarla çalışırsınız.

 

Kendinize Karşı Dürüst Olun

 

Dave ile ilgili medyada çıkan haberlerde eşi Sheryl Sandberg’den de söz edilir. Sheryl olağanüstü bir lider ve cinsiyet çeşitliliği ile kadın hakları sözcüsü, ve bu çabası uluslararası olarak tanınmasını haklı çıkarıyor. Dave, Sheryl ile birlikte olmadan önce başarılı bir girişimci, CEO ve yatırımcıydı. Çoğu güçlü karakterli insan, eşinin gölgesinde kalmaktan çekinir ve ( çoğunlukla olduğu gibi ) ‘Dave Goldberg, SurveyMonkey CEO’su ve Sheryl Sandberg’in eşi’ şeklinde tanıtılmayı istemez.

 

Dave bu sıfatı sanki ‘CEO ve profesyonel araba yarışçısı’ sıfatıymışçasına taşıdı. ‘ Yalnızca harika bir CEO ve lider değil, aynı zamanda asi bir araba yarışçısıyım’ dercesine. Dave karısına aşıktı ve onunla gurur duyuyordu, ve bu açıkça ortadaydı. Sheryl onun hayat hikayesinin ve kişiliğinin bir parçasıydı. Bir lider olmak bütün övgüyü ve ışıkları üzerinde toplamak değil; içi dışı bir bir hayat yaşamak, ekibiniz ve şirketiniz adına sorunları çözmek ve çevrenizdeki insanlarla gurur duymaktır.

 

CEO Olacaklara Dersler

 

  • Kişi zamirlerini bağlılık belirtirken, sorumluluk alırken ve sandviç sipariş ederken kullanın: şirketinizin başarılarına gelen övgüleri toplamak için değil.
  • Hayatınızı olabildiğince içten yaşayın. Samimiyet karizmadan daha iyi bir lider özelliğidir.

 

Sonuç

 

Üzüntümün yanında, içimde Dave’in vefatına karşı çok büyük bir öfke var. Dave’in çocuklarının babasız kalmasına ve Sheryl’ın kocasını kaybetmesine öfkeliyim. Şirket liderimizin artık burada olmayışına, ve bencil bir şekilde, ondan öğrenebileceğim kadar öğrenemediğim için öfkeliyim. Ayrıca daha fazla insanın, özellikle gelecekteki liderlerin onu tanıyamayacak olmasına ve benzersiz liderlik tarzını deneyimleyemeyecek olmasına öfkeliyim. Daha fazla insan şirketlerini Dave gibi yönetseydi Silikon Vadisi ve kurumsal Amerika daha iyi bir yer olurdu.

 

Dave’in tarzı, ‘bir kişi olarak Dave’ ile ilgili değildi. Belirli idealler doğrultusunda yaşaması ve yönetmesi ile ilgiliydi. Adil ve düşünceli olmak; insanlardan yapabileceklerinin en iyisini beklemek, ve başarılı olmalarına izin vermek ile ilgiliydi. Dave gibi olabilecek çok fazla insan yok; o, aynı anda hem çok zeki, hem azimli, hem nazik hem de prensipli olmayı başarmıştı. Ancak size şunun garantisini verebilirim , daha fazla insan Dave’i örnek alırsa, dünya daha iyi bir yer olacaktır.

 

Bu makale techcrunch.com’da Will Wagner tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

1 Yorum

  1. Üzücü bir olay üzerinden, çok da güzel dersler çıkarabileceğimiz değerli bir yazıydı gerçekten.Hep bohçamızda taşımamız gereken dersler var kesinlike. Will Wagner’e ve çeviri yapan kişiye teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here