Diğer İçeriklerden Sıyrılmak İçin Birkaç Tavsiye

İnanabiliyor musunuz, Quick Sprout üzerinden tam 614 gönderi yayınlamışım. İlk gönderimi 16 Nisan 2007 yılında yayınladım. Yaklaşık sekiz sonra bugün ise blogum ayda 700.000’in üzerinde ziyaretçi alıyor. Blog yazarlığımın süresine bakıldığında ise aslında daha fazla sayıda ziyaretçiye ve ideal bir büyüme oranına sahip olmalıydım.

Eğlence amaçlı, blogların büyümesine neden olan şeyleri anlamak ve bende daha fazlasını yapabilmek için tüm gönderileri analiz etmeye karar verdim. İşte öğrendiklerim:

 

Veri grafikleri oldukça işlevsel.

 

Veri grafikleri, ortalama bir blog yazısından %42,4 daha fazla paylaşılma eğiliminde. Ancak bu grafiklere %129 oranında daha az yorum yapılıyor. Ayrıca ne zaman bir veri grafiği yayınlasam %28,3 daha az trafik alıyor.

Bununla birlikte veri grafikleri genel anlamda işlevseller. Çoğu rakam daha az işlevsel olduklarını göstermesine rağmen neden böyle söylediğimi merak edebilirsiniz.

Bunun nedeni ortalama olarak iyi olmalarıdır çünkü bir veri grafiği, standart bir blog yazısına göre %37,5 daha fazla backlink üretiyor.

Peki, bu ne anlama geliyor? Yayına başlamanızdan itibaren ilk üç ay boyunca grafik verileri genellikle düzenli blog gönderilerinden %22,6 oranında daha az trafik alırlar. Ancak bir yıl sonra veri grafikleri %35,1 daha fazla trafik alırlar.

Bir başka deyişle veri grafikleri, uzun dönemli trafik akışı sağlamada mükemmeldirler. Eski bile olsalar sürekli trafik üretmeye devam ederler hâlbuki standart metin tabanlı blog yazıları eskidiğinde onlar kadar işleme alınmazlar.

 

İnsanlar kişisel ve çekişmeli hikâyeler okumaktan zevk alır.

 

Bugüne kadar en beğenilen gönderilerim hem kişisel hem de çekişmeli olanlardı. Örneğin:

 

Bu üç hikâye de son derece iyi iş yaptı. Pek çok nefret epostası ve yorum aldım. Aslında bu bazı koşullarda kötü gibi görünse de aslında iyi bir şey. Yayınladığım diğer gönderilere göre bu gönderiler daha fazla trafik sağladı.

Öğrendiğim şeylerden biri de blog yazılarınızın başlığına göre insanların sizi değerlendiriyor olmasıdır. Birçok kişi yazının içeriğini bile okumadan başlığına göre varsayımlarda bulunur.

Bir sosyal trafik açısından bakıldığında bu tür hikâyeler son derece iyidirler. Quick Sprout’taki en beğenilen ikinci gönderiyle karşılaştırıldığında kıyafetler üzerine olan ilk yazı neredeyse sosyal paylaşımlar arasında iki katı trafik aldı.

Bu durum bana şunu öğretti: Eğer trafiğimin hızla büyümesini istiyorsan kişisel olan çekişmeli yazılar yazmam gerekiyor. Bunu yaparken ise sınırı aşmamam ve insanları incitmemem gerekir. Aynı zamanda içeriklerin eğitici olduğundan da emin olmalıyım.

 

Zamanlama önemlidir

 

Yıllarca farklı günlerdeki ve saatlerdeki gönderilerimi test ettim. Kazanan ise Pazartesiden Perşembeye kadar saat 8:00 PST zamanı oldu. Bu, her blog için ideal bir zaman aralığı olduğu anlamına gelmese de Quick Sprout için öyle.

Diğer günleri ve saatleri de denedim fakat en uygun zaman dilimi 8:00 oldu. Pazartesi haftanın en iyi günü gibi görünse de Salı’dan Perşembe’ye kadar olan günler de fena sayılmazdı.

Cumartesi ve Pazar günleri fazla gönderi yayınlamayı deneyimlemedim ama diğer tüm bloglarımda bu günler, özellikle işletmeler arası sektörde kötü trafik eğilimi gösterdiler. Bu nedenle hafta sonları Quick Sprout’ta gönderi yayınlamadım.

 

Kılavuz sıralaması gönderilere göre daha iyidir (fakat düşündüğünüzden daha farklı bir nedenden dolayı)

 

İlk başta bunun nedeni olarak binlerce gelen bağlantı ve sosyal paylaşımlarla birlikte ortalama 30.000’in üzerinde kelime içermesini gördüm fakat asıl neden bu değil.

Tüm bu faktörler yan etken olsa da “online pazarlama” gibi terimlerin sıralamasına neyin neden olduğuna dönüp baktığımda tüm kılavuzların daha iyi bir sıralama almasına yaptığım bir değişikliğin neden olduğunu gördüm.

Bu değişimin ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Quick Sprout’taki kenar çubuğundaki her kılavuza ve her içeriğe bağlantı ekledim. 30 gün içerisinde sıralama hızla yükselmeye başladı ve 3 ayda bu kılavuzlar sayesinde arama trafiğinde büyük bir artış fark ettim.

Eğer kaliteli yazılarınızın daha yüksek bir sıralamada yer almasını istiyorsanız blogunuzun kenar çubuğu içinde onlara bağlantılar ekleyin.

 

İnsanlar verileri severler

 

Quick Sprout’ta yazdığım metin tabanlı içerikler haricinde bir şey fark ettim. İstatistik ve veri içeren blog yazıları %149 daha fazla paylaşılıyor ve %283 daha fazla backlink alıyordu.

Eğer yazılarınız tablo ve grafikler gibi şekiller içeriyorsa daha fazla geri izleme almanız ve paylaşılmanız oldukça mantıklı.

Bu da dahil olmak üzere pek çok blog yazım bir sürü istatistik ve veri içererek başlar bu yüzden burada daha fazlasını yapmama gerek yok. Yine de daha fazla veri tabanlı yazılar yazmaya devam etmem gerekir.

Bununla birlikte yazılarımın kalitesini yükseltmek için verileri benim için tarayacak tam zamanlı bir çalışan almayı da düşünmeliyim.

Yapmadığım tek şey, yazılarıma yeterli grafik ve tabloyu dahil etmememdir. Örneğin bu yazı pek çok veri içeriyor. Ben bunun daha iyi anlaşılması için daha fazla görsel tablo eklemem gerekir.

Maalesef düzeltmem gerektiğini bilerek söylüyorum, çok tembelleştim. Eğer başaramazsam yazılarıma grafik/tablo ekleyecek birini işe alabilirim.

 

Açıklayıcı başlıklar uzun vadede daha dazla işlevseller

 

Quick Sprout’taki başlıklara göz attığımda bazılarının anlaşılmaz bazılarının ise anlaşılır olduğunu fark ettim.

“Nasıl Zengin Olursunuz?” gibi bir anlaşılmazlık ortalama %44,7 trafik alır. Fakat sosyal paylaşım açısından daha açıklayıcı başlıklar %29,1 daha fazla paylaşılırlar.

Uzun dönemli verilere baktığımda ise açıklayıcı başlıklı yazıların daha uzun süre sıralamada kalma eğiliminde ve %65.2 daha fazla trafik almakta.

Genel olarak ben başlıklarımı daha fazla trafik alacak şekilde düzenliyorum. Şimdiyse onlara daha iiş başlıklı şeyler eklemem gerekir.

 

Sonuç

 

Eğer trafiğinizi artırmak istiyorsanız sadece daha fazla içerik üretmek için kalitesinden vazgeçmeyin. Bunun yerine bir adım geri atın ve geçmişte yazdığınız her şeyi analiz edin.

Sizin işinize yarayan hangisi ya da değil? Bu basit gibi görünen iki soru çok büyük bir fark yaratabilir. Neden mi? Çünkü siz çabanızı ziyaretçi çeken içeriklere odaklanmalısınız.

 

Bu makale  quicksprout.com’da Neil Patel tarafından 18 Mart 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Reklam Engelleyicilere Yakalanmaktan Kaçınmanın 3 Yolu

Hadi bir kelime çağrışım oyunu oynayalım. Online reklamları düşünen birisinin aklına ilk gelen şey nedir? “Rahatsız edici” ve “açıkça sinir bozucu” kavramları, hoşnut olmayan internet kullanıcıları tarafından kullanılan memnuniyetsizlik ifadelerinden sadece iki tanesi. Geri kalanını sizin hayal gücünüze bırakıyorum.