Dijital Ajanslar Zirvesi İzlenimleri

Girişimcilik Vakfı Fellow’ları olarak ben ve arkadaşlarım son zamanlarda ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte boy gösterir olduk. Ben de 1 Kasım 2014’te düzenlenen Dijital Ajanslar Zirvesi’ne katılma şansı yakaladım ve böylece çok ilgi duyduğum bir alan olan Türkiye’deki dijital ajanslar hakkında çok daha detaylı ve birinci ağızdan bilgi sahibi olma fırsatını elde ettim.

 

Dijital Ajanslar Zirvesi, Dijital Ajanslar Platformu tarafından bu sene ilk kez düzenlenen, dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösteren profesyonelleri, ajansları ve reklamverenleri bir araya getirmeyi hedefleyen bir etkinlikti. Tabi katılımcı kitlesi, benim gibi ilgili birkaç öğrenciyi de kapsıyordu J Etkinliğin bu seneki ana teması, benim de özellikle ilgi duyduğum bir konu olan ‘’Yaratıcı Pazarlama’’ydı.

 

Program açılış konuşmasıyla başladı. Etkinlik ve program hakkındaki bilgiler verildikten sonra sıra, gün içerisinde birkaç kez olduğu gibi, kahve ve networking molasına geldi. Molanın hemen ardından başlayan ‘’Reklamda Yaratıcılığın Sırları’’ başlıklı ilk oturumda, Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarının kreatif direktörlerini dinleme fırsatı buldum. Aynı anda beş farklı kreatif direktörü dinlemek ve düşüncelerini öğrenmek benim için çok güzel ve faydalı bir deneyim oldu. Öğle yemeğinden sonra program ‘’Sosyal Medyada Yaratıcılık’’ konusuyla devam etti. Ajansların sosyal medyayı yaratıcı bir şekilde nasıl kullandığını, sosyal medyanın markalar açısından neden önemli olduğuna dair görüşleri dinledik. Yaratıcılığın mobil pazarlama için öneminin konuşulduğu, başarılı mobil pazarlama uygulamaları hakkındaki oturumun başlığı ise ‘’Yaratıcı Mobil Pazarlama ve Uygulamalar’’dı. Son olarak ‘’Yaratıcı İçerik Pazarlama ve SEO’’ adlı oturumla program sona erdi.

 

Etkinlik boyunca dijital pazarlama sektörünün bugünü ve geleceğini sektöre yön veren yaratıcı ajanslardan dinleme fırsatını buldum. Türkiye’de dijital pazarlama sektörünün nabzını tutan ajansların yöneticileri ve kurucu ortaklarıyla tanışma şansına eriştim. Oturumlar arasındaki kahve ve networking molaları da benim için çok verimliydi. Birçok ajans çalışanı ve reklamverenle tanışarak dijital pazarlamayı her iki tarafın bakış açısıyla da dinleme fırsatı buldum. Program boyunca farklı ajansların yaratıcı çalışmalarını görmek ve bu çalışmaların ortaya çıkış süreçlerini yaratıcılarından dinlemek ayrıca çok eğlenceliydi. Ara sıra yaşanan teknik sıkıntılar bile buna gölge düşüremedi 🙂

 

Dijital Ajanslar Zirvesi benim gibi dijital pazarlama sektörünü merak eden ve öğrenmek isteyen biri için çok verimli ve keyifli bir deneyimdi. Sadece 200 kişinin katılım gösterebildiği bu güzel etkinliğe katılmamı sağladığı için Girişimcilik Vakfı’na çok teşekkür ederim. Bir dijital pazarlama ajansında çalışan arkadaşımın etkinlikten sonraki gün “Abi nasıl katılabildin?” sorusunu duyunca, Fellow Programı’nın bir üyesi olarak ne kadar şanslı olduğumu bir kez daha anladım 🙂

 

Mahmut Yavuz

Girişimcilik Vakfı 2014 Fellow

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Meşgul Olmak ile Üretken Olmak Arasındaki Farklar

Özellikle son zamanlarda karşılaştığım kuruculardan çoğu çok fazla çalışmasına rağmen çok az yol kat edebiliyor. Bunun sebebi fikirlerinin kötü olması, birlikte çalıştıkları ekibin zayıf olması ya da sermayelerinin sınırlı olması değil. Başarılı olamamalarının sebebi üretken değil, sadece meşgul olmaları.

Yoğun Bir Günü Planlamanın Püf Noktaları

Zaman değerli bir varlıktır, özellikle küçük ölçekli bir işe sahipsen milyon tane şey yapman gerekiyormuş gibi hissedersin. Zaman yönetimi uzmanı ve "Onun bunu nasıl yaptığını biliyorum: Başarılı kadınlar zamanlarını nasıl ayarlar" adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam Business Insider'a yaptığı açıklamada "Birçok küçük işletme sahibi, hızlı yürümeyen işler için çalışma günleri dahilinde zaman yaratmazlar" der. Ama iş hayatında işleri halletmenin temel maddelerinden birisi günün büyük bölümünü kullanmaya başlamaktır.