Dijital Girişimciler İçin Heyecanlı 5 Şehir

Berlin, germany Skyline

İnternetin gücü ve wifi olan her yerde çalışma rahatlığı sayesinde girişimcilik sektörü yeni bir çağa girdi. Dijital girişimciler başka şehirlere taşınabiliyor ve şehir şehir gezebiliyor. Hem dünyayı geziyor hem de freelance olarak internet üzerinden işlerini yürütüyorlar. Son zamanlarda girişimciler çok farklı kariyer yollarına girmeye başladı. Onlar bloggerlığın yanında event düzenliyor, iş planlıyor ve sanat asistanlık yapıyor. Seyahat etmek harika ama her şehir her şeyi vaad etmiyor.

 

İdeal olarak dijital bir girişimci hayat standartlarının daha düşük maliyetli, havaalanı ulaşımının kolay ve wifi bağlantısının ücretsiz olduğu yerleri tercih eder. Aynı zamanda çeşitli aktiviteler vaad eden ve insan çeşitliliğinin olduğu yerler de girişimciler için uygundur.

 

İşte dijital girişimcilerin tercih edebilecekleri beş önemli şehir;

 

Berlin – Almanya

 

Berlin dünyanın önemli şehirlerinden biri ama Paris, Londra veya New York gibi aynı çizgide global bir şehir değil. Bu iyi bir şey. Berlin önemli şehirlerden nispeten daha uygun fiyatlı, aynı zamanda kendi kültürüne ve renkli bir gece hayatına sahip. Global Magazinin değerlendirmelerine göre Berlin duvarı yıkıldığından beri şehir iddialı ve yaratıcı insanların parti atmosferlerine takıldığı, sanat galerine gittiği bir şehir olmaya başladı.

 

berlin

 

 

Eğer Berlin size pahalı geldiyse Prag veya Budapeşte size uygun diğer Avrupa şehirleri olabilir. Ekonomik belirsizliklere rağmen Batı Avrupa şehirleri hala en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirler arasında. Bu şehirler dijital girişimciler için önemli yerler arasında.

 

Chiang Mai – Tayland

 

Dijital girişimciler için en uygun şehirleri konuşurken Chiang Mai gibi sanallığın başkentinden bahsetmeden olmaz. Güney Asya dijital girişimciler için oldukça verimli. Nomad Capital dergisine göre bunun nedeni uygun fiyatlı konaklama, ucuz yemek ve macera hissi. Tayland’ı ziyaret etmeden önce 6 aylık turist vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aylık 1000 dolara Chiang Mai’de oldukça iyi şartlarda yaşayabilirsiniz. Sadece Şubat ve Mayıs aylarında hasat zamanlarına dikkat edebilirsiniz. Bu aylarda çiftçiler pirinç yakarak topraklarını hasat ediyorlar. Ortaya çıkan duman ve is nedeniyle şehirde gökyüzü gri bir hal alıyor ve nefes almak zorlaşıyor.

 

Tam ekran yakalama 18.07.2016 124321.bmp
Johnny FD, Digital Nomad; Kaynak: Courtesy Photo

 

Dijital girişimci Johnny FD, “Kimseye Mart başından Nisan ortasına kadar şehirde kalmasını tavsiye etmem. Ben onun yerine Koh Lanta’ya geçerek temiz okyanus kokusunun ve beyaz kumsalları tadını çıkarıyorum.” diyor.

 

Bangkok – Tayland

 

Bangkok (Chiang Mai’den uçakla bir saat uzaklıkta) daha pahalı bir şehir, ama hala batı standartlarının oldukça altında ve ünlü bir gece hayatına sahip. Eğer gece hayatına düşkünseniz sizin için Bangkok Chiang Mai’den daha uygun bir alternatif olabilir. Pek çok girişimci kahve dükkanlarında ve çalışma alanlarında takılıyor. Bangkok büyük bir şehir olduğu için güvenlik konusuna dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca kirlilik problemi Bangkok’ta daha fazla. Ama her şeye rağmen bu harika ve dünya standartlarında olan şehirde 1500 dolara iyi şartlarda yaşayabilirsiniz.

 

Tam ekran yakalama 18.07.2016 124358.bmp
Chris & Angela, ‘Tieland to Thailand’ blogu kurucuları; Kaynak: Courtesy Photo

 

Eğer Bangkok’ta nerede yaşayacağınıza hala karar vermediyseniz lüks konaklama seçeneklerine bakabilirsiniz. Orada yaşayan Chris ve Angela’ya göre; “Tayland 100 dolara konaklayabileceğiniz beş yıldızlı seçenekler bulabileceğiniz bir şehir.”

 

2013’te işlerinden ayrılan çift her şeylerini satmış ve yurt dışında yaşamaya karar vermiş. “İki tane tek yön uçak bilet aldık ve kendimizi daha önce hiç gelmediğimiz Chiang Mai’de bulduk.”

 

Pretoria – Güney Afrika

 

Bugünlerde Güney Afrika’nın ünü tehlikeli bir ülke olduğu yönünde. Güney Afrika’da suç ve cinayet oranı yüksek olsa da Pretoria Cape Town gibi şehirlerden daha güvenli. Ülkenin ticari merkezlerinden biri olan Pretoria uygun yaşam standartları ve yeşil alanlarıyla öne çıkıyor. Pretoria, girişimciler için çeşitli fırsatlar sunmasının yanında, Afrika’nın ekonomik kapısı konumunda. Accra’da ev bulmak oldukça zor olmasına rağmen Afrika uygun yaşam standartları içeren pek çok şehire sahip.

 

Tam ekran yakalama 18.07.2016 124439.bmp
Union Building, Tswane (Pretoria) © Elzbieta Sekowska

 

Quartz dergisinin raporuna göre dijital girşimlerin merkezi konumunda olan şehirler uluslararası arenada da ilgi görüyor. Ama ülke bazı global rakipler doğurmuş durumda. Disrupt Afrika’nın haberine göre “Geçen sene Güney Afrika’daki girişimlerin değeri 54 milyon doları bulurken, bu rakam kıtadaki en yüksek rakam.”

 

Knoxville – Amerika Birleşik Devletleri

 

Amerika’da yaşamak Güney Afrika’da yaşamaktan daha pahalı ama yine de Amerika’da yaşamak için pek çok neden bulunmakta. Tennessee’de bulunan Knoxville, dijital girişimciler için önemli bir merkez. Büyük bir dağın eteklerinde bulunan Knoxville, uygun fiyatlı yaşam standartı ve pek çok aktivite vaad ediyor. Amerika’da bulunan en büyük okullardan biri olan Tenessee Üniveristesi şehirde bulunuyor. Şehir aynı zmanada tam bir üniversite şehri olmanın avantajına sahip. (iyi barlar, kesintisiz internet ve ilginç insanlarla tanışma şansı)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*