Dijital Pazarlamada İşinizi Kolaylaştıracak 4 Öneri

0
1739

Birçok küçük işletme sahibi için dijital pazarlama kolaydır. Ancak bu aslında yanıltıcı bir algı. Size çok basit gibi gelen bu yöntemi basit gördüğünüz için bir anda hesabınızda para kalmadığını ve elinize somut bir başarı da geçmediğini görmeniz mümkün.

 

Eğer siz de zaman zaman pazarlama firmanızın size bir şeyleri anlatmadığını düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Dijital pazarlama firması olan FiveFifty’nin kurucusu ve genel müdürü olarak size bu işin perde arkasında neler olduğunu anlatacağım. Bu sayede siz de dijital pazarlama yöntemlerinizin başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Gösterişli Bir Web Sitesine İhtiyacınız Yok

Her web sitesinin en önemli tarafı getirisi olmasıdır. Modern estetik anlayışı ve görünümle ilgili konular her zaman getiriden sonra gelmelidir. Eğer mevcut web sitenizden istediğiniz getiriyi elde ediyorsanız – istediğiniz budur, bu web sitesini yönlendirmek kolaydır. Web siteniz işinizle ilgili gerekli bilgiyi müşterilerinize sağlıyor, hangi ürünleri seçmeleri gerektiğine yardımcı oluyor ve aralarında iletişim kurma imkanı sağlıyordur – bu yüzden herhangi bir web aracısının sizi web sitenizi yeni baştan inşa etmek için daha fazla para ödemeniz konusunda ikna etmesine izin vermeyin.

 

Pahalı Reklamlar Her Zaman Daha İyi Sonuç Vermez

Küçük işletmeler reklamın satışlardaki öneminin farkındadır ama gerekli bütçeleri yoktur. En iyi reklam şirketleri sizi en pahalı ve moda kanallara yönlendirmekten ziyade paranızın her kuruşunu değerlendirerek size iyi bir reklam stratejisi sunandır.

 

Örneğin yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret eden kişilerin tekrar web sitenize girmesini ve markanızın akıllarında kalmasını sağlayan ancak gerekli ilgiyi görmeyen bir taktiktir. Üstelik bu taktik çoğu zaman en uygun fiyatlısı ve satışları artırma konusunda da en başarılı olan taktiktir.

 

Daha Fazla Trafik Sadece Dengeyi Sağlamaya Yarar

Reklam firmaları size reklam faaliyetlerinin başarılı olduğunu, çünkü web sitenize giren ziyaretçi sayısının arttığını ve reklamlarınızın insanlar üzerinde daha fazla etki bıraktığını söyleyebilirler.

 

Ancak bir işletmeci olarak sizin asıl amacınız sadece web sitenize ziyaretçi toplamak değil, daha fazla müşteri toplamaktır. Eğer çabalarınız sayesinde web sitenize daha fazla trafik yönlendirebiliyorsanız o zaman bunun raporlarınıza da yansıması gerekir. Satışa dönüşmeyen trafik de hiç trafik olmamasından iyidir, ancak trafiği artırmak asla asıl amacınız olmamalıdır.

 

Pazarlama Faaliyetlerine Daha Fazla Para Yatırmanıza Gerek Yok

Pazarlama dünyası yaratıcı insanlarla dolu. Yaratıcılık çoğu zaman önemli bir kazanç, özellikle iş dizayn ve markalaşma sürecine geldiğinde. Pazarlamanın diğer etkenleri yaratıcılık olmadığında sönük kalabilir çünkü daha önce denenmemiş yepyeni yolları seçmek, denenmiş ve başarılı olmuş yollardan daha az başarılı olur. Belki geleneksel olmayan menülerin işlendiği web siteleri görmüşsünüzdür ve sitede yön bulma konusunda zorlanmışsınızdır. Bu web sitesi size elbette daha şık görünmüştür ve yayımladıkları reklamları izlemesi de eğlencelidir. Ancak müşteriyi satın almaya doğru yönlendiremiyordur. Bu tür yaratıcı uygulamalar eğlenceli olabilir, ama aslında o kadar da işe yaramıyorlar. Sizin işinize gelince, trafiği ve satışları artırdığı kanıtlanmış ve denenmiş yolları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Sizin için en uygun uygulamanın ne olduğunu bulun ve bunu daha fazla yapmak için para harcayın.

 

Bu ipuçlarının hepsi de aynı amaca hizmet ediyor: her zaman gelirinize odaklanın. Eğer dijital pazarlama aracısıyla çalışıyorsanız, satışa dönüşen trafiği artırmak onların görevi, bu yüzden yaptıkları her şeyin de bu amaca yönelik olması gerek. Eğer sizin uyguladığınız pazarlama stratejileri bu amacınızı gerçekleştirmenizi sağlıyorsa, o zaman onları doğru yola yönlendirmek de size kalıyor.

 

Dijital pazarlama aracılarıyla çalışmayanlar için ise –başkasıyla çalışmanın getireceği sorunlarla uğraşmak istemeyenler – başka bir önerim var. İşletmenizi iyi idare etmek, online faaliyetleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey.

 

Müşterileriyle uzun süren bağlantı kurabilen ve web sitesindeki trafiği artırmak için çok fazla çalışan şirketler. Sizin için de en iyi pazarlama stratejisi dedikodu gazetesi. Üstelik bu strateji hem online hem de offline (çevrim içi ve çevrim dışı) ortamlarda işinize yarayan bir yöntem. Müşterilerinize aileleri ve arkadaşlarıyla konuşacakları bir konu verin ve web sitenizin otomatik olarak daha fazla trafik almasını sağlayın.

 

Bu makale yfsmagazine.com‘da Ryan Wilson, Young Entrepreneur Council tarafından 2016 yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here