Diploma Başarı İçin Zaruri Midir?

0
4521

Oregon, Eugene’de bulunan Lane Community Üniversitesinde ‘İşletmeye giriş’ derslerini dikkatle ve severek izleyen Devhin Hansen’in tek istediği başarılı bir işletme sahibi olmaktı. Ne tür bir iş kurmak istediğinden emin değildi ancak Devhin hayalinin bir girişimci olmak olduğunu biliyordu.

 

Üniversitedeki öğretmeninin muhasebe ve pazarlamanın temelleri hakkındaki derslerini dinledikten sonra orada olmaması gerektiğini anladı. Bir işin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için kimseye para vermesi gerekmiyordu. Hayalini kendi başına gerçekleştirebileceğini biliyordu. Bu yüzden okul yılı sona erdiğinde okulu bıraktı ve bir zamanlar almak için can attığı o diplomaya da elveda dedi.

 

Üniversite iyi bir kariyer sağlar mı?

 

Daha önceden de hepimiz bunu duyduk: başarılı olmak için üniversiteden mezun olup diplomamızı almak zorundayız. Ancak söz konusu kendi ideal kariyerimizi elde etmek olunca bir üniversite diplomasının gerçekten gerekli olup olmadığını sorguluyoruz.

 

Araştırmalar gösteriyor ki üniversite doğru bir seçim olabilir çünkü ‘üniversite diploması olan  ve olmayan y jenerasyonu( 25 ile 32 yaşındaki genç yetişkinler) arasındaki maaş farkı yaklaşık yarım yüzyıl içinde en yüksek seviyeye ulaştı.( Forbes)’

 

Birçok hevesli girişimci okullarda öğretilen dersler yerine tecrübeye dayalı bir iş açıp her şeye en başından başlamayı daha yararlı ve daha az masraflı buluyor.’

 

Karşılaştırıldığında, yapılan tartışmalar üniversite eğitimini sadece başarısızlıkla sonuçlanan büyük bir iş olarak tasvir ediyor. Milyarder Mark Cuban ‘ Üniversite mezunlarının çoğu şuan ki piyasanın üstesinden gelemezler çünkü bunun için gerekli donanımlara sahip değiller. Beş yıl önce üniversiteye girenlerin çoğu bütün alanları etkileyen 21.yüzyıl ekonomisinde kolay bir şekilde iş bulamıyorlar. Üstelik üniversite mezunlarına kalan tek şey ödenemeyecek büyük miktarda öğrenci kredileri ve anne babalarının evlerinde bodrum katında bir oda.’ Diye belirtiyor. (Inc)

 

Ancak birçok hevesli girişimci okullarda öğretilen dersler yerine tecrübeye dayalı bir iş açıp her şeye en başından başlamayı daha yararlı ve daha az masraflı buluyor.

 

Diplomalar güzel ancak gerekli değil

 

‘ Elbette bir diploma almak güzeldir ancak bu gerekli bir şey değildir.’ Diyor Hansen. 23 yaşındaki Hansen 2012 yılında üniversiteyi bıraktığından beri Eugene-Springfield, OR bölgesinde başarılı bir şekilde 2 tane oto dükkanı kurdu. ‘Benim için gerekli olan bilgileri okuldan aldım ve bunlar beni gelecekte başlatmak istediğim işi oluşturmamda yeterli oldu.’ Diye belirtiyor.

 

Hansen önceleri bir araba camı filmleme işinde çalışıyormuş ve sonra bunun kendisinin de yapabileceği müthiş bir iş olduğunu fark etmiş çünkü müşterilerden her zaman olumlu dönütler alıyormuş. Müşterileri hep onun hizmetini istiyorlarmış. İşte o zaman ‘ Bana uygun olan işi buldum.’ Demiş Hansen. ‘Bence tecrübe bilgiden(derslerde öğrenilen) çok daha iyidir.’ Diye ekliyor Hansen.

 

Hansen’in araba camı filmleme dükkanı VersionX kısa sürede hem bölge halkının ilgisini hem de farklı çevrelerden müşterilerin ilgisini çekti. Dükkanını geliştirmek için gerekli olan pazarlamayı ve reklamı kendisi yapıyor. Ayrıca arabalarını vitrine çıkaran araba meraklıların düzenlediği buluşmalara ve topluluklara da katılıyor.

 

Oregon’lu fotoğrafçı Jon Meyers kendini benzer bir girişim senaryosunun içinde buldu. Üniversiteye gittiği yıllarda Meyers bir kamera dükkanında çalışıyordu ve arkadaşlarıyla fotoğrafçılıkta gerçek bir ticari işe girmenin planlarını yapıyordu. Kısa süre sonra üniversitede Çevre Çalışmaları bölümünden Güzel Sanatlara geçiş yaptı çünkü ilk seçiminin doğru bir tercih olmadığını fark etti.

 

‘Sanat okuluna bir sürü para harcayabilirdim ya da kendi işimi yapıp ileride ne olacağına bakabilirdim.’

 

Tıpkı Hansen gibi Meyers de işletme dersleri aldı ancak diplomanın kendi fotoğraf stüdyosunu işletmesi için gerekli olmadığına karar verdi. Meyers üniversiteyi bıraktı ve Chicago’ya hayalini gerçekleştirmeye ve daha fazla deneyim kazanmaya gitti.

 

‘ Sanat okuluna bir sürü para harcayabilirdim ya da kendi işimi yapıp ileride ne olacağına bakabilirdim.’ Diyor Meyers. 12 yıldır profesyonel fotoğraf stüdyosu olan Meyers ticari makaleler ve sanat fotoğrafçılığıyla uğraşıyor. Medya sanatları öğretmeni olarak part-time çalışan Meyers ‘Farklı alanlarda çeşitli yeteneklerinin olması artık eskisinden çok daha önemli hale gelmiştir.’ Diyor.

 

Meyers’in genç girişimciler için önerisi kendilerine ve yeteneklerine uygun olan işi bulmaları. ‘ Yapabilirseniz en yüksek kalitede ürünler sunmaya çalışın ve insanlarla sağlam ilişkiler kurun. Ağ kurma oldukça önemlidir.’ Diye ekliyor Meyers.

 

Girişimciler gerçek yaşam tecrübelerinin peşinden gidiyor

 

Benzer bir şekilde 22 yaşındaki Athena Ortmann lise ikinci sınıfta kendi yerel fotoğrafçılık işini kurduğundan bu yana başarılı bir girişimci. Mezun olduktan sonra işini büyütmüş.

 

Ortmann hayattaki tutkusunu ve kendine uygun olan işi bulacağına ilk yıllarından beri inanıyormuş. Ancak üniversiteyi bırakma kararını tetikleyen belirli bir an ya da neden yokmuş. O sadece üniversitenin ona göre olmadığını biliyormuş. Ve bugün verdiği karardan memnun olduğunu belirtiyor.

 

‘ Başkasının yanında çalışmayı hiçbir zaman istemedim ve kendi işimi yapmak için de bir diplomaya ihtiyacım yok.’ Diyor Ortmann. Şuan fotoğrafçı ve sosyal arabulucu olarak da çalışan Ortmann ‘ İnsanlara Okula gitmeyin demek istemiyorum çünkü bu durum her zaman lehinize sonuçlanmaz. Ben gerçekten şanslı olanlardanım ve şuan sahip olduklarımdan oldukça memnunum.’ Diye ekliyor.

 

Ancak Ortmann bir diploma sahibi olmanın ileride seçtiğiniz kariyer alanında gerekli ve yararlı olabileceğini de belirtiyor.

 

‘ Eğer doktor olmak istiyorsanız ya da teknik bir alanda kariyer yapmak istiyorsanız tabiî ki bir diploma şart. Öğrenciyseniz bunun sizin için birçok fırsat, avantaj ve yararı olacaktır. ’ Diyor Ortmann.

 

Aynı zamanda annesiyle birlikte Remix Apparel Exchange adında bir mağaza işleten Ortmann ‘ Yaptığınız işi önemsemezseniz bu kendini belli eder. İşinizi gerçekten sevmek zorundasınız. Çünkü işiniz bir yerde sizin karakterinizi de yansıtır. Niçin hayatınızı sevmediğiniz bir işi yaparak harcayasınız ki?’ diye belirtiyor.

 

Sonuç

 

Hansen, Meyers ve Ortmann gibi girişimciler bir diploma yerine hayattaki tutkunuzun peşinden gitmenizin güzel olacağına iyi birer örnektirler. Bazıları diploma sahibi olmanın gerekli ya da isteğe bağlı bir seçim olduğunu düşünürken birçok genç girişimci üniversitenin herkese için uygun olmadığını ve tecrübenin bir diploma sahibi olmak kadar değerli olduğunu(ya da ondan daha değerli olduğunu) kanıtlıyor.

 

Bu makale  yfsmagazine.com’da 20 Mart 2015 tarihinde yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here