Dünyayı Değiştirmeyi Amaçlayan 50 Genç Girişimci ile Tanışın

Drone’lardan, hava kalitesinin haritalanmasına kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteren bu genç girişimciler ulaşılmazı hedefliyor. İşte, alfabetik sırayla bu senenin 50 yıldız kurucusu…

 

Abaris

Bu New York tabanlı finansal danışman şirketinin temel müşteri kitlesi diğerlerinden tamamen farlı: Amerika’da 1946 ile 1964 yılları arasında doğan nüfus. Kurucuları, teknoloji ile arası pek de iyi olmayan bu kalabalığa, bir servis tasarlanmanın zor olabileceğini söylüyor. ‘Kendi kurallarımızı yazıyoruz.’

 

Adjuvo Motion

Delft, Hollanda tabanlı olan bu şirketin kurucuları, daha fazla felç hastasının tedavi sürecinde robotik imkanlardan yararlanması gerektiğini ve sınırlı imkan sunan ayakta tedavinin daha aza indirgenmesi gerektiğini söylüyorlar. En işe yarar tavsiyeleri mi? Müşterilerinizle konuşun ve onlara uyum sağlayın.

 

Ava

California’nın San Mateo eyaletindeki bu çeviri uygulaması şirketi, odyolojik işlemler yerine görsel bilgiye ağırlık veriyor. Kurucuları, hissedarların menfaatlerini dengelemenin ve odaklı kalmanın en zorlu görevlerinden biri olduğunu söylüyorlar.

 

BioBots

Philadelhphia’da üretilen 3D bio-yazıcı, insan hücrelerinden, canlı yeni dokular oluşturmayı mümkün kılıyor. Kurucusu Danny Cabrera, organ bekleme sırasını ortadan kaldırmayı ve hastalıkları tedavi etmeyi amaçlıyor. Şuana kadar aldığı en iyi tavsiye mi? İzin almaktansa, özür dileyin.

 

Biyomedical Innovation

Bu girişim, vajinal enfeksiyonları müdahalesiz bir şekilde tespit etmeye ve önlemeye yarıyor. Meksikalı kurucuları, ülkelerindeki jinekolojik rahatsızlıkların yayılma hızını tespit ettiklerinde, bu durumdan ilham alarak şirket kurmaya karar vermişler.

 

BioMetrix

Durham, NC. tabanlı şirket, atletik yaralanmaları önleme amacıyla, giyilebilen sensor üretiyor. Kurucularından Ivonna Dumayan, girişimin en zor şeyinin kısıtlı zaman ve kaynağı yönetmek olduğunu söylüyor.

 

Biomiic

Boston merkezli olan bu şirket, yazılımının DNA dizilemesinin maliyetini azaltacağını düşünüyor. Şirket sahipleri, ‘hatalarınızın muhtemel sonuçlarını en aza indirin’ diyen WayFair’in kurucu ortaklarından ilham alıyorlar.

 

Bionik Laboratories

Tıbbi cihazlar üreten, Toronto merkezli bu şirket, robotik bir teknoloji geliştirerek, hareket bozukluğuna sahip olan hastaları rehabilite etmeyi amaçlıyor. Kurucuların öğrendiği en büyük ders mi? Strese erken girin ve dayanıklılığınızı geliştirin.

 

ChemiSense

California Berkeley’de bulunan bu şirket havanın kalitesini ölçen, giyilebilir monitörler tasarlıyor. Bununla birlikte hava kalitesindeki sıcaklık haritasını çıkarmayı sağlayan mobil sensorlardan oluşan bir ağ kurmayı planlıyorlar. Kurucuların size verebileceği en iyi tavsiye; mükemmeliyetçilik ilerlemenin en büyük düşmanıdır.

 

CodeHS

Bu San Francisco tabanlı girişim, bilgisayar bilimi ve bilgisayar programları konusunda, eğitici materyaller sunan etkileşimli bir öğrenme platformu hazırlıyor. Kurucular, eğitimin yavaş ilerleyişine ve zaman içindeki zorluklarına dikkat çekiyor.

 

Contact CI

Chicago’da bulunan bu sanal gerçeklik şirketi, insan elinin hareketini yakalayabilen ve kullanıcıya gerçekçi geri bildirim verebilen eldivenler üretiyor. Kurucular bu etkileşimi, sanal gerçeklik aleminin ‘odanın içindeki fil’i olarak adlandırıyor.

 

Cosmos Labs

Detroit merkezli bu mobil uygulama yapımcısı akıllı telefonları ve internet paketleri olmayan Amerikalılar’a günlük internet erişimi opsiyonu sunuyor. Kurucularının verdiği en önemli tavsiye ise; özel hayatın kesinlikle girişimcilik hayatın ayrı tutulması gerekildiği yönünde…

 

Dray Technologies

California Santa Clara merkezli bu uygulama üreticileri, nakliyecilere taşıma rezervasyonları yapmaya olanak sağlayarak aradaki komisyoncuları ve maliyeti azaltmayı planlıyorlar. Kurucuları, yeni bir şirket ile çalışmaya istekli nakliyatçılar bulmanın, nispeten bir mücadele girişimi olduğunu belirtiyorlar.

 

Dronamics

Bu Bulgar şirketi, ticari ve lojistik görevler için dronelar geliştiriyorlar. Daha fazla yakıt verimliliği ile, bu insansız uçaklar, daha önce ekonomik olarak imkansız olarak gözüken, rotalara yönelebiliyorlar.

 

Dutch UAS

Amsterdam’da bulunan bu drone yapımcısı, büyük alanlarda insan ve hayvan varlığını tespit etmeyi amaçlıyor – ki bu da orman bekçileri ve doğa koruyucuları için bulunmaz bir nimet. Kurucusu Carmiel Verschoor, en büyük zorluğun bu insansız uçakların devlet yönetmeliklerine uygun hale getirilmesi olduğunu söylüyor.

 

Erghis Technologies

Bu İsveç firması, temassız etkileşim araçları geliştirerek mobil cihazların varlığını küçültmeyi amaçlıyor. Şirket kurucuları, İsveçli girişimcilerin baş rol modeli olan Saeid Esmaeilzadeh’ın ‘Şans, onun için çalışanların ayağına gelir’ sözünden ilham alıyorlar.

 

ExVibo Labs

Waterloo, Ontario’da bulunan bu şirket, sadece 20 dakikada alerjiyi tespit eden bir bir araç geliştiriyor. Kurucusu Moufeed Kaddoura’nın en iyi tavsiyesi; başarılı bir işletme yürütmek hiçbir zaman kolay değildir ancak mücadele bu yolculuğu çok daha ilginç hale getirir.

 

EyeCheck

Elle kullanılan görüntüleme aracı ve mobil uygulamaları ile bu Kitchener/Ontario’lu şirket, kullanıcılara gelecekte doktora gitmeden reçetelerini alma imkanı sunacak. Kurucuları aldıkları en iyi tavsiyenin ise şirketlerini büyük ölçekli problemlerin çözümü için kullanmaları olduğunu söylüyor.

 

FarmShots

Durham/N.C. merkezli bu şirket, bir çevrimiçi görüntüleme paketi üreterek, tarımla uğraşan kişilerin, gerçek zamanlı olarak mahsullerinin ne kadar sağlıklı olduklarını görmelerini sağlıyor. Kurucuların en önemli tavsiyesi mi? Başarılı bir şirket işletmenin en iyi yolu sadece, bazen sadece ortaya çıkmaktır.

 

Fever Smart

Philadelphia’da bulunan bu şirket, giyilebilir teknolojiler tasarlayarak kullanıcılarının, kendi vücut ısılarını kontrol altında tutmasını sağlıyor. Isıda ani bir yükseliş ve düşüş gözlemlendiğinde, kullanıcıya anlık olarak haber veriliyor. Kurucuların en büyük mücadelesi mi? Geleneksel termometrelere alışık bu endüstriyi, bu gelişme konusunda eğitmek…

 

Fleet

Bu San Francisco merkezli şirket okyanus nakliyatlarını ayarlamak ve kaydetmek için online bir platform tasarlıyor. Kurucuların favori tavsiyesi ise Peter Drucker’dan; kültür her zaman stratejiden önemlidir.

 

Fossa

San Francisco tabanlı bu şirket, manuel yasal denetimler yerine geçebilecek bir yazılım yarattı. Tek başına çalışan genç kurucu Kevin Wang, gençliğinin ve herhangi bir ortağının bulunmamasının onu işe alım ve kaynak toplama konusunda oldukça zorladığını dile getiriyor.

 

FREDsense Teknolojileri

Calgary, Alberta’daki bu şirket, suda bulunan toksinleri tespit eden ve dünya çapında fayda sağlayabilecek sensorlar üretiyor. Kurucuların en önemli tavsiyesi aslında bir çalışanlarından gelmiş: ‘Kendi kendine her zaman kime teşekkür borçlu olduğunu soracaksın’.

 

Gazebo.io

Bu Londra merkezli yazılım şirketi, banka süreçlerini hızlandıran ve şifreleyen bir yazılım üreterek, dünyanın en büyük bankaları ve sigorta şirketleri için işletme maliyetlerini kaldırıyor. Kurucuları, SAP ve Bolero gibi eski finansal yazılım sağlayıcılarını tahtlarından etmeye çalıştıklarını açıkladılar.

 

GlucolIQ

New York merkezli olan bu girişim, kablosuz olarak çalışan bir glukometreden veri toplayarak, doktorların hastaların glukoz seviyelerindeki değişikliği anlık olarak tespit etmesini sağlıyor. Kurucusu Adhithya Ganesh, hastaların, sağlayıcıların ve para ödeyecek olanların ihtiyaçlarını tespit etmenin en zorluk çektiği şey olduğunu belirtiyor.

 

Grubbly Farms

Norcross/GA Şirketi, atık yığınlarını larvaların büyümesi ve işlenmesi ile birlikte protein kaynaklarına dönüştürüyor. Bu şirket, atık sahalarındaki çöpleri dönüştürerek gıda üretiminin maliyetini minimuma indirmeyi umuyor.

 

Hustle

Bu şirket, iş alımını gerçekleştiren işverenlerle, iş arayan insanları olabildiğince hızlı olarak bir araya getiren bir gazete çıkarıyor. Los Angeles merkezli olan bu şirketin kurucuları;  “Eğer insanlar olabildiğince çabuk bir şekilde iş bulurlarsa, para konusunda düşünmelerine gerek kalmaz.” diyorlar.

 

Knox Medical Diagnostics

Bu San Francisco merkezli şirket, tıbbi bariyerleri yıkarak özellikle çocukların daha iyi nefes alabilmeleri için, astım tahlili araçlarını hastanelerin dışarısına çıkarıyor. Kurucuları, işin en zor tarafının böyle bir sistemi eve taşımak olduğunu söylüyorlar.

 

LeapYear

California, Berkeley merkezli olan bu şirket, bir yandan gizliliği korurken diğer yandan bazı hassas bilgilerin içindeki bilgi ve çözümlemeleri ortaya çıkarmayı planlıyor. Kurucularının en gözde tavsiyesi ise; ‘Doğru şeyi yapın’.

 

Leka

Paris merkezli bu şirket, konuşan bir robot geliştirerek çocukların sosyal ve düşünsel fonksiyonlarını geliştirecek, öğretici aktiviteler içerisinde bulunmalarını amaçlıyor. Aynı zamanda bu robot farklı çocukların değişik davranışlarına göre uyum sağlayabiliyor. Favori tavsiyeleri: “Hikayenizi yazın ve geri kalanımız sizi takip etsin.”

 

Local Roots

Bu Los Angeles merkezli şirket, çevre çiftliklerde üretilen organik besinlerle yerel halkı buluşturuyor. Kurucuları karşılaştıkları en büyük zorluklardan birinin, teknoloji ve tarım alanındaki yetenekleri bulmak ve kendilerine çekmek olduğunu söylüyor.

 

Mi Aguila

Bu Kolombiyali girişim şirketi, bir uygulama üreterek B2B ulaşım sistemini Latin Amerika’ya getirmeyi planlıyor. Kurucuları karşılaştıkları en büyük zorluğun ise, az gelişmiş bir dünyada başarılı bir şirketi işletmek olduğunu söylüyor.

 

Nannofood

Bu Philadelphia merkezli şirket, bitkisel planktonu bir besin kaynağı olarak kullanarak, küresel dengesiz beslenmeye karşı savaş açmayı amaçlıyor. Kurucuları Nelson Mandela’nın ‘Yapılana kadar her şey imkansız görünür’ sözü ile motive olduklarını söylüyor.

 

Printr

Hollanda Enschede merkezli olan bu şirket, Element isimli 3D yazıcıya takılabilen ve çıktıları izleyebilen bir kontrolör üretiyor. Kurucuları karşılaştıkları en zor durumun ise, sürekli gelişen 3D yazıcı endüstrisinde yarışta kalabilmek olduğunu söylüyorlar.

 

Proscia

Baltimore merkezli olan bu dijital sağlık şirketi, patoloji alanına görüntü analizi ve büyük veri yeteneklerini getirmeyi amaçlıyor. Kurucuları karşılaştıkları en büyük zorluğu, büyük tıp uzmanlarının görüşlerini değiştirmek ve değişimi kabul ettirmek olduğunu söylüyor.

 

Rumarocket Limited

HongKong merkezli bu şirket, yetenek değerlendirmeleri ve veri analizlerinden yardım alarak, şirketlerin ihtiyaç duydukları uygun yetenekleri tespit edebilecekleri bir yetenek yönetimi platformu kurmayı amaçlıyor. Şirketin en ilham verici tavsiyesi ise; ‘Başarısız olmak kabul edilebilir bir şeydir.’

 

SaiSai Wireless

Zimbabwe merkezli bu şirket, ağ kaynaklarının dağıtımını arttırarak Afrika’daki ülkelerde çok daha geniş bir alana kablosuz internet ağını yaymayı amaçlıyor. En iyi tavsiyeleri mi? ‘Çok hızlı başarısız olun ve başarısızlıklarınızdan ders çıkarın’.

 

Sensable Dynamics

HongKong merkezli kumaşa gömülü giyilebilir hareket sensorları üreten bu şirket, eğitim ve oyunlar sırasındaki biyomekanik geri bildirimleri geliştirmeyi amaçlıyor. Kurucuların favori tavsiyesi mi? Kendinize güvenmek öğrenilebilen bir yetenektir.

 

Shotput

Mountain View/California merkezli bu şirket, teslimat lojistiğini daha iyi koordine etmek için ülke çapında büyük depolar ile işbirliği yapıyor. Kurucularının favori tavsiyesi mi? Yapabildiğinizin en iyisini yapın, böylelikle müşterileriniz sizin reklamınızı ve satışlarınızı gerçekleştirir.

 

Sky Mutual

Philadelphia merkezli bu girişim meteorolojik verileri kullanarak, havanın işletmeler üzerindeki etkisini ortaya koymayı ve istenmeyen durumlarda karlılığı korumayı amaçlamaktadır. En iyi tavsiye? ‘Kimsenin kurmadığı o müthiş iş nedir?’.

 

SonikureTechnology Ltd.

Hong Kong merkezli bu şirket retinal göz bozukluğu olan insanları, ultrason teknolojisiyle müdahalesiz olarak tedavi edecek bir teknoloji geliştirdi. Kurucuların  karşılaştığı en büyük engel, kendi ürettikleri ürün için yasal onay almak…

 

SourceSage

Singapur merkezli bu ticaret platformu, telefon ve eposta yoluyla yapılan geleneksel ticaret yolunu alt üst etmeyi amaçlıyor. Karşılaştıkları en büyük engel ise, piyasadaki büyük oyuncuları etkilemek olduğunu söylüyorlar.

 

SPIDR Tech

Bu Los Angeles tabanlı şirket, hukuki yaptırım yazılımı üretiyor. Kurucusu Rahul Sidhu’nun favori tavsiyesi, en iyi sonucu bulana kadar çözüm üretmeye devam edin ve bulduğunuzda pivot etmeye hazır olun.

 

Stampery

Bitcoin blockchain teknolojisinin üzerine çıkan bu Madrid merkezli şirket saniyedeki yapılabilecek maksimum işlem sayısı olan 7’yi milyarlara çıkarmaya çalışıyor. Kurucular odaklı kalmanın zor olduğunu söylüyor.

 

Suncayr

Ontario, Kitchener merkezli olan bu şirket, bir insanın tehlikeli UV radyasyon ışığına maruz kalıp kalmadığını anlamak için renk değiştiren bir ürün geliştiriyorlar. Kurucuların favori tavsiyesi mi? Sizden 6 ay önce bir şirket açmış başarılı bir kurucuyu akıl hocası olarak edinin.

 

Trimaker

Buenos Aires merkezli olan bu 3D yazıcı şirketi, var olan yazılım ve donanımları geliştirerek maliyetleri düşürmeyi planlıyor. Kurucuları karşılaştıkları en büyük zorluğu ise; geleneksel endüstrilere kendi fikirlerini kabul ettirmek olarak tanımlıyor.

 

Trinity Mobile Networks

New Haven / Conn. merkezli bu şirket, yoğun baz istasyonlarındaki talebi diğerlerine dağıtan bir mobil örgü ağı kullanarak veri iletimini hızlandırmayı planlıyor. Verebilecekleri en iyi tavsiye mi? Uygulama, fikrin kendisinden daha önemlidir.

 

Verse

Barselona merkezli bu şirket, telefon üzerinden para yollama ve isteme programı geliştiriyor. Kurucularının en iyi tavsiyesi ise; sizi biraz rahatsız hissettirecek kadar yetenekli bir takım kurun, siz de onlara uymak için kendinizi geliştirmek zorunda kalacaksınız.

 

Voltera

Waterloo/Ontario merkezli bu şirket, devre kartlarının birkaç dakika içinde prototipleştirilmesini sağlayarak donanım geliştirme süresini inanılmaz derecede kısaltıyor. Kurucularının favori tavsiyesi; gerçekten inanılmaz derecede çalışkan mütevazi olduğunu ispatlamış insanlarla birlikte çalışın.

 

Wavve Stream

Houston merkezli bu şirket, su filtresi sistemini güçlendirmek için nanoteknoloji kullanmayı amaçlıyor. Karşılaştıkları en büyük mücadele konusu ise; ürünlerini destekleyecek yeterli maddi kaynak ve yetenek bulmak.

 

 

Bu makale inc.com’da Kerry Close tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Lider Misiniz Takipçi mi?

Liderlik ikna sanatıdır – insanları daha büyük bir amaç uğruna yapabileceklerini düşündüklerinden daha fazlasını yapmak için motive etmektir.

Magic Leap

Yeni bir girişim, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe iddiasıyla ve 3-D görüntü prodüksiyonuna getireceği yaklaşımla gözlerinizi kamaştırmak…