Durdurulamaz Özgüveni İnşa Etmenin 10 Güçlü Yolu

Korkutucu bir düşünce, değil mi? “Hayallerimi gerçekleştirmek için gereken şey bende yok” – Başarı, ün, zenginlik; tüm hayalleriniz yerlerinde kalabilirler. Aslında, sadece boş hayaller. Daha çok kendine güvenen biri olmayı istersiniz; haklarında bir şeyler duyduğunuz ve gerçekten başarılı olan tüm o insanlar gibi.

 

Flaş Haber – Söz konusu insanlar esasında sizden daha kendinden emin değiller. Onlar bunu zamanla geliştirdiler. Sen, evet evet, sen, aynısını sen de yapabilirsin! Bu kendinden eminlik nereden geliyor? Kendinden eminlik, meydan okumaları göğüslemenize, önemli insanların saygılarını kazanmanıza ve daha yaratıcı olmanıza yardımcı olan bir histir, bir duygudur.

 

Peki, bu kendinden eminlik duygusunun kaynağı nedir? Harekete geçmekten gelen gerçek kendine güven hissi – gerçek sonuçlar alabileceğiniz doğru şeyleri yapmak. Doğru yolda olduğunuz bilgisine sahip olmaktır. Ve işte en iyi kısmı: Bu kendinden eminliği arttırma işi düşündüğünüzden çok daha kolay.

 

Durdurulamaz kendinden eminliği inşa etmenin 10 güçlü yolu:

 

  1. Grubunuzu bulun

Bunu tek başınıza başarmaya mı çalışıyorsunuz? Hayallerinizi ve aynı zamanda korkularınızı ve kafa karışıklıklarınızı paylaşan arkadaşlarınız olsaydı, daha kolay olmaz mıydı? Sizi inişlerinizde ve çıkışlarınızda destekleyen insanlar… Grubunuzu bulmak için, sizinle aynı yolda yürüyen tutkulu insanlardan oluşan bir topluluğa katılın. Eğer bir işe girişecekseniz, girişimciler toplantılarına katılın. Başarılı bir blogger olmak istiyorsanız, çevrimiçi bir blogger topluluğuna katılın. Onlarca akıllı insanın kolektif tecrübelerine erişime sahip olacaksınız. Müthiş püf noktaları keşfedecek ve gereksiz hatalardan kaçınacaksınız. Aynı zamanda şunu fark edeceksiniz: Eğer size benzeyen diğer insanlar başarılı olabiliyorlarsa, neden siz olamayasınız? Grubunuz, sizi hedefinize doğru ilerletmek adına fevkalade bir kaynak olacak. Yalnız değilsiniz!

 

“Özgüven her zaman haklı olmaktan ileri gelmez, bazen de yanlış olmaktan korkmamaktan ileri gelir.” –Peter T. Mcintyre

 

  1. Doğru mücadeleleri seçin

Güçsüzlüklerinizi “tamir etmek” için çok fazla mı zaman harcıyorsunuz? Örneğin, pazarlama konusunda harika olabilirsiniz, ancak teknoloji sizin kâbusunuzdur. Teknoloji problemlerini çözmeye çalışmak size çaresizlik hissettirebilir ve kendinizi işi savsaklar halde bulabilirsiniz. Sonuçlar olmadan zaman ve enerjiyi amacınıza adamak, genel anlamda güven seviyelerinizi de etkileyecektir. Bunun yerine neden dışarıdan destek almıyor ya da işi dışarıya bırakmıyorsunuz? Bazen daha iyi bir güvenin anahtarı, bir şeyler yapmaktan ziyade bir şeylerden kaçınmak olabilir. Güçlü olduğunuz şeylere odaklanın ve kendinize duyduğunuz güvenin hızla yükseldiğini görün!

 

  1. Başarısızlığı göğüsleyin

Edison ampulü icat etmeden önce kaç defa başarısız oldu? Binden fazla kez! Süper başarılı insanların hepsi sayısız başarısızlık tattılar. Başardılar, çünkü inat ettiler. Hatalarından ders aldılar, yaklaşımlarını değiştirdiler ve doğrusunu elde edene kadar denemeye devam ettiler. Basit gerçek: Her yeni bir şey yaptığınızda, hata yapmak zorundasınız. Bu gerçeği kabullenin ve böylece başarısızlığı bir kararlılık kaynağına dönüştüreceksiniz, umutsuzluğa değil.

 

  1. Küçük adımlar atın

Amacınızın altında eziliyor gibi hissettiniz mi hiç? Çok zor mu görünüyor? Büyük ve ağır bir girişimle başa çıkabilmenin en iyi yolu, onu daha küçük amaçlara bölmektir – başarabileceğinizi bildiğiniz daha küçük projeler. General Electric firmasının efsanevi eski CEO’su Jack Welch, küçük günlük başarıların önemi üzerinde ısrarla dururdu. Bu küçük kazanımlar, güveninizi daha büyük amaçlara kafa tutması için ateşler!

 

  1. Doğru başlayın

Güne nasıl başladığınızın, günün geri kalanındaki ruh haliniz üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Güne, en önemli görevinizi ele alarak başlayın. Sabah ne üzerinde çalışmak istediğinize, bir önceki akşamdan karar verin; böylece sabah ilk iş o şeye başlayabilirsiniz. En önemli görevin üzerine bir çizik atmak, oyunun ilk golünü atmak gibi bir şey! Bu, sizi daha fazla hareket için gaza getirir!

 

“Başarılı insanların korkuları vardır, başarılı insanların şüpheleri vardır ve başarılı insanların endişeleri vardır. Onlar bu şeylerin onları durdurmalarına izin vermezler, hepsi bu.” – T. Harv Eker

 

  1. Gerçekçi olun

Yapmak istediğiniz şey aşırı mı? Güveniniz üzerindeki en büyük yıkımlardan biri, kendi hedeflerinizi gerçekleştirmek konusunda sürekli olarak başarısız olmaktır. Bunun yerine, başarabileceğinizi bildiğiniz hedefler koyun. Steve Jobs’ın da dediği gibi: “Her şeyi yapmayı denemek yerine, maksimum randımanı veren birkaç şeye odaklanın”. Sınırlarınızı zorlamak önemlidir, ancak kendinizi (ve kendinize olan güveni) sınırların ötesine itmeyin!

 

  1. Film çekin

Yaklaşan bir projenin, müşteri görüşmesinin ya da sunumun düşüncesi sizi ürkütüyor mu? Michael Phelps’e 22 olimpiyat madalyası kazandıran bu yöntemi deneyin. Gözlerinizi 2 dakikalığına kapatın ve zihninizde yaklaşan görevinizin bir filmini oynatın. Zorlukları önceden görün, ona göre davranın ve zorlukları başarıyla alt ettiğinizi gözünüzde canlandırın. Michael Phelps bunu her yarıştan önce yapıyordu. Bu basit görselleştirme, size bir şampiyonun güvenini sağlayabilir.

 

  1. Fiziksel müdahalede bulunun

Vücudunuzun ruh haliniz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Kuşku sancılarını hissettiğiniz her seferde ayaklanın ve birkaç şınav çekin ya da yerinizde koşu hareketi yapın. Vücudunuza adrenalin pompalamak, mücadeleci ruhunuzu ön plana çıkarmanın garanti bir yoludur. Güven konusunda kalıcı bir gelişim görmek istiyorsanız, her gün 10-15 dakika egzersiz yapmaya başlayın. Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü’ndeki bir araştırma, 10 hafta boyunca haftada 2 defa egzersiz yapan insanların hayatın birçok alanında (sosyal, akademik ve atletik olarak) daha yetkin olduklarını ortaya koydu.

 

  1. Koç edinin

Size kişisel olarak yol gösterecek kimseniz var mı? Doğru amaçları ve hedefleri oluşturmanıza yardım edecek, bu amaçlara ulaşmanız için sizi destekleyip ilerletecek, yanlış yaptığınızda sizi düzeltecek birisi? Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt, yeni CEO’lara verebileceği en iyi tavsiyenin bir koç edinmeleri olduğunu söyledi. Bir koç size doğru yolda olduğunuza dair güven verebilir, çok daha az hata yapmanıza yardım edebilir ve başarınızı ciddi ölçüde hızlandırabilir. Neden denemiyorsunuz?

 

  1. Korkuyu arkadaşınız haline getirin

‘Verimli Paranoya’ diye bir şey duydunuz mu? Çok Satanlar listesine giren ‘Great by Choice’ adlı kitabında Jim Collins’in kullandığı bir kavram. Şu anlama geliyor: Eğer korkarsanız, korkunun sebebini belirlemek için aksiyona geçersiniz. Bill Gates, geçmişte, bilinmeyen bir çocuğun, kendi evinin garajında, var olan teknolojiyi kullanılmaz hale getirecek neler üzerinde çalışıyor olabileceği konusunda endişelendiğini söyledi. Bu endişesini, daha fazla çalışmaya kanalize etti. Korkunuzu, harekete geçmek için kullanın. Daha fazla çaresiz hissetmeyecek, kontrol sahibi hissedeceksiniz. Tam da bu noktada güveniniz büyük bir atılım yapıyor. Bunun üstesinden gelebilirsiniz!

 

“Başarıya giden yol, büyük çaplı ve adanmış bir aksiyona geçme eylemidir.” – Tony Robbins

 

Kendine güven havadan kucağınıza düşecek bir şey değil. Yaptığımız şeylerden, her gün uyguladığımız küçük aksiyonlardan kazanılıyor. Durdurulamaz bir güven inşa edebilirsiniz. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için gereken şeye zaten sahipsiniz.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Peter Banerjea tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*