E-Bülten: Ağustos | Eylül

0
2583

Girvak Ekipten | Ağustos | Eylül

Bu ay Ekipten bölümünde Girvak’ın değerlerinden biri olan “Geri Vermek”ten bahsetmek istedik. Kuruluş hikayemiz ülkemizin önde gelen iş insanlarının, bu ülke gençleri için geri vermesi ile başladı. Sadece maddi olarak değil; zamanını, aklını ve deneyimlerini geri vermek için herkes elini taşın altına koydu ve bu güçle bugün 6 milyon gence ulaşan bir kurum haline geldik. Ekip olarak biz de tüm süreçlerimizde aynı bakış açısı ile ilerliyoruz.

Dijital Faaliyetlere Yeni Dönemde de Devam Ediyoruz!

Pandemi süreci ile dijitalleşme çalışmalarımızı hızlandırdık ve gençlik programları katılımcıları için düzenlediğimiz faaliyetleri, proje ve programlarımızın tamamını dijitale taşıdık. Dijitalleşen etkinliklerimizi içerik ve metod özelinde ayırdık, her biri için özel isim ile gençler için markalama çalışması yaptık.

Pandemi döneminde başladığımız Gtalks serimizi Eylül ayı itibariyle her çarşamba günü gerçekleştiriyoruz. Eylül ayında yine harika konukları girişimcilik başlığı bağlamında ağırladık, deneyimlerini dinledik. İlk hafta ‘Cenk Bayrakdar ile pandemi sonrası yatırım dünyası’ hakkında konuştuk. Ardından ‘Münteha Adalı ile Kadın Girişimciliği’ üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Bir sonraki hafta ise ‘Duygu Öktem Clark ile pandemi sonrası silikon vadisi ve yatırımlar’ hakkında güncel bilgiler edindik. Eylül ayını İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile kapatıyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Sina Afra’nın moderasyonu ile gerçekleştireceğimiz Gtalks 30 Eylül 15:00’de.

Tüm Gtalks serimiz youtube kanalımızdan ulaşabilir ve izleyebilirsiniz.

IBM Innovation Camp Tamamlandı!

IBM desteği ile hayata geçirdiğimiz, gençlik programları katılımcıları ve Fellow Programı 5. Aşamasına gelmiş olan gençleri dahil ettiğimiz Innovation Camp, 100 saatlik design thinking eğitimleri ve mentorluk süreçlerinin ardından final projelerinin sunumu ile tamamlandı. Böylece eğitim süresince aldıkları teorik bilgiyi deneyimleme fırsatı yakaladılar.

IBM desteği ile hayata geçirdiğimiz, gençlik programları katılımcıları ve Fellow Programı 5. Aşamasına gelmiş olan gençleri dahil ettiğimiz Innovation Camp, 100 saatlik design thinking eğitimleri ve mentorluk süreçlerinin ardından final projelerinin sunumu ile tamamlandı. 

Bireysel olarak katılım gösteren gençler süreçte, ekip olarak bir araya geldi ve ekip fikirlerini hayata geçirmek adına çalışmalarda bulundu. Böylece eğitim süresince aldıkları teorik bilgiyi deneyimleme fırsatı yakaladılar. 
Kamp süresince eğitim içerikleri, konusunda uzman IBM çalışanları tarafından gönüllü olarak aktarıldı. Kamp sonucunda gençler, yine IBM tarafından geliştirilmiş ve Türkiye’de sadece GİRVAK gençlerine açık olan dijital eğitim platformu SkillsBuild sistemi üzerinden rozetlerini(sertifikalarını) aldılar.

Bugüne kadar 324 GİRVAK genci tarafından kullanılan SkillsBuild eğitim platformu önümüzdeki yıllarda da GİRVAK gençleri tarafından kullanılmaya devam edecek.

Yeni ve Yenilenen Gençlik Programlarımız!

6 yıl önce Fellow Programı ile başlayan gençlik çalışmaları yolculuğumuza süreçte Alumni Program eklenmişti. Şimdi 2 yeni program ile daha fazla genç için yeni ve özel fırsatlar, imkanlar sunmaya devam edeceğiz.

6 yıl önce Fellow Programı ile başlayan gençlik çalışmaları yolculuğumuza süreçte Alumni Program eklenmişti. Şimdi 2 yeni program ile daha fazla gence yeni ve özel fırsatlar, imkanlar sunmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz süreçte Fellow Programı ve Alumni Programı katılımcılarından aldığımız geri bildirimleri değerlendirdik, önerilerini dinledik. Yaptığımız çalışmaların ardından Fellow ve Alumni Programlarımızın içeriğini, eğitsel metodlarını, kural setlerini güncelledik ve tekrar katılımcımız olan gençlerle güncellemeleri paylaşım, son geri bildirimleri ile programları son haline getireceğiz.

Ayrıca daha fazla ve farklı coğrafyadan gence ulaşabilmek, girişimcilik ekosistemini duyurabilmek için yeni bir gençlik programını daha hayata geçiriyoruz. Çok yakında tüm detayları ile yeni ve güncellenmiş programlarımızı sizlerle paylaşacağız.

Fellow2020 Seçim Süreci | 2. Aşama

Fellow Programı seçim sürecimiz devam ediyor. Fellow adayları 2. Aşama için videolarını çektiler ve #Fellow2020 hashtag’i ile youtube üzerinden paylaşımda bulundular. Tüm adayların videolarını #Fellow2020 hashtag’i ile Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

2. Aşama jüri komitesi girişimcilik ekosistemi ve Girvak alumni ve Mentor havuzundan li 70 kişiden oluşuyor. Başvuruda bulunan her adayın videosu en az iki jüri üyesi tarafından izlenip, puanlanıyor. Heyecanla bir sonra ki aşama için adayların süreçlerini değerlendirmeye devam ediyoruz. Ekim ayının ikinci haftasında 2. Aşama sonuçlarını adaylara mail ve cep telefonu mesajı ile bildireceğiz. Sonuçları başvuru sistemimiz üzerinden açıklayacağız. Ardından 3. Aşama olan ön jüri mülakat aşamasına geçeceğiz. 4. Aşama kişilik envanteri testi, 5. Ve son aşama olan yönetim kurulu mülakatları var. Kasım ayında yeni fellowlarımızı herkese tanıtmayı hedefliyoruz.

NEXT 2020 Programının Online Bootcamp’ini Başarıyla Gerçekleştirdik!

Eğitim teknolojileri programımız olan NEXT 2020’yi 15 takımın katılımıyla online olarak gerçekleştirdik. Temel girişimcilik eğitimlerininin ve mentorlukların verildiği, uygulamaların yapıldığı bootcamp’te katılımcılar ile birlikte 3 tam gün oldukça verimli bir çalışma yapmış olduk.

Eğitim teknolojileri programımız olan NEXT 2020’yi 15 takımın katılımıyla online olarak gerçekleştirdik. Temel girişimcilik eğitimlerininin verildiği, uygulamaların yapıldığı ve mentorlu verildiği bootcamp’te katılımcılar ile birlikte 3 tam gün oldukça verimli bir çalışma gerçekleştirdik.  Program kapsamında katılımcılara 3 gün boyunca toplam 22 saat eğitim verildi.

Dijital bir bootcamp gerçekleştirdik ve katılımcıların bootcamp’imizden maksimum verimi alabilmeleri için süreç boyunca Slack, Miro ve Zoom araçlarını kullandık. Takımlar aldıkları eğitimler sırasında ve sonrasında takım arkadaşlarıyla ve mentorlar ile birlikte iş fikirlerini daha da geliştirerek iş modeline dönüştürdüler. Bundan sonraki süreçte bir ön eleme aşamasını geçen takımlar mentorluk almaya devam ederek EdTech Summit’te birinci olmak için çalışacaklar.

Yepyeni Dijital Dönüşüm Programınız GBase Dijital Programını Gerçekleştirdik!

İstanbul Kalkınma Ajansı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığı ve Google’ın desteği ile COVID 19 pandemisi ile mücadele kapsamında tasarladığımız bütüncül bir gelişim programı olan GBase Dijital tüm hızıyla başladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığı ve Google’ın desteği ile COVID 19 pandemisi ile mücadele kapsamında tasarladığımız bütüncül bir gelişim programı olan GBase Dijital tüm hızıyla başladı.

Program kapsamında COVID-19 virüsünün yayılımının önlenmesine yönelik sosyal hasarlara karşı dayanıklılığın artmasına, eğitimin devamlılığına, siz gençlerimizin kariyerlerini desteklemeye katkı sağlayacak bir program tasarladık.

Bu program ile birlikte hedef kitlenin;

  • Sağlık okuryazarlığı becerilerini geliştirmeyi,
  • Dijital okuryazarlık yetkinliklerini artırmasını,
  • Salgının ortaya çıkardığı ekonomik hasarlara karşı yeni kariyer alternatifleri noktasında bilgilendirilmesini,
  • İşgücüne katılmaları için yetkinlik kazanmalarına yarayacak gerekli becerileri kazanmalarını,
  • İlham almalarını,
  • COVID-19 virüsünün yol açtığı sosyal izolasyonun negatif etkilerine karşı hayatlarında iyileştirmelere yol açmayı ve psikolojik yıpranma süreçlerini hafifletmeyi amaçlıyoruz.

Bu kapsamda bir Slack grubu oluşturarak katılımcılar ile bir network ağı oluşturduk ve süreçte hem kendilerini hem de birbirlerini beslemelerini hedefledik.

Program dahilinde verilen eğitimlerin içeriklerine youtube sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için https://gbasedijital.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Program Kapsamında GBase Dijital Girişimcilik Modülü Fikir Yarışmasında Finale Kalan 7 Takım Belli Oldu!

Program kapsamında toplam 13 adımdan oluşan girişimcilik eğitimini tamamlayan 26 takımdan online mülakatlar ile seçilerek final aşaması olan halk oylamasına kalmaya hak kazanan 7 takım belli oldu. 

Eş zamanlı olarak mentorluk almaya devam eden takımlar web sitemiz üzerinden  yapılan halk oylaması ve Demo Day’de büyük jüriden alacakları oylar ile birinci olmak için yarıştılar.

TSKB ile Online İlham Seanslarına ve Teknoloji Trendi Sohbetlerine Başladık!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile kendi çalışanlarına özel ilham konuşmaları serimize başladık. İlk olarak Figopara kurucusu Koray Bahar ile başladığımız serimize Fazla Gıda’nın kurucusu Olcay Silahlı’nın ilham konuşması ile devam ettik. 

Eş zamanlı olarak Fellow ve Alumni’lerimiz TSKB çalışanlarına özel, teknoloji ve girişimcilik platformu kapsamında globaltrendleri anlattıkları trend sohbetlerini gerçekleştiriyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile kendi çalışanlarına özel ilham konuşmaları serimize başladık. İlk olarak Figopara kurucusu Koray Bahar ile başladığımız serimize Fazla Gıda’nın kurucusu Olcay Silahlı’nın ilham konuşması ile devam ettik. Katılımcıların sorularını da cevaplayan konuşmacılarımız kendi girişimcilik hikayelerini TSKB çalışanlarına aktardılar.  

Eylül’de Alumni’lerimizden Bluedot kurucusu Ferhat Babacan, Trend sohbetleri kapsamında TSKB çalışanlarına mobilite ve enerji trendlerinin ve bu trendlerin dünyayı nasıl etkileyeceğini anlattı.

BiBolu Programımızda Elçi Buluşmalarımızı Online Olarak Gerçekleştirdik!

BiBolu programımızda elçilerimizle buluşmalarımız COVID 19 Pandemisi ile birlikte online ortama taşıdık. Her hafta perşembe günü bir araya gelerek birer saatlik sohbetler gerçekleştirdik.

BiBolu programımızda elçilerimizle buluşmalarımızı  COVID 19 Pandemisi ile birlikte online ortama taşıdık. Her hafta perşembe günü bir araya gelerek birer saatlik sohbetler gerçekleştirdik. Bu sürecin hayatlarımızı nasıl etkilediği ve gündemlerimiz üzerine sohbet etmenin yanı sıra önümüzdeki dönemlerde programımız kapsamında atılacak adımlar üzerine konuştuk. Programımızın bir sonraki dönemini tasarlarken elçilerimizin de beklentilerini alarak ve ihtiyaçlarını anlayarak ilerleyeceğiz. Birlikte tasarlayacağımız yeni dönemin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Fellow’larımız SHELL ile Gençlerin Gelecek Beklentileri Ve Vizyonlarını Fikir Atölyesi Kapsamında Paylaşıyor!

Shell geleceğini gençlerin Türkiye’nin önemli bir gücü olduğuna inanarak Girişimcilik Vakfı Fellow’ları ile birlikte tasarlıyor. Fellow’larımız gençlik trendlerini,beklentilerini ve geleceğe dair fikirlerini Shell ekibine aktararak ekibin gelecek vizyonu oluşturmasında etkin rol oynuyor. Destekçimiz Shell’e ilerici bakış açısı ve gençlere olan inancı için Girvak ailesi olarak biz de çok teşekkür ediyoruz.

Girişimcilik Vakfı Fellow’ları, Shell geleceğini, gençlerin Türkiye’nin önemli bir gücü olduğuna inanarak tasarlıyor. Fellow’larımız gençlik trendlerini, kendi beklentilerini ve geleceğe dair fikirlerini Shell ekibine aktararak ekibin gelecek vizyonu oluşturmasında etkin rol oynuyor. 

Bu çalışmamız kapsamında toplam 7 workshop ile  16 Fellow’umuz geleceğin istasyonlarını tasarlayacak. Sürecin sonunda Fellow’larımız oluşturdukları fikirleri Shell’in CEO’su Emre Turanlı ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra’nın dahil olduğu juriye sunacaklar. 

Türkiye Girişimcilik Vakfı Alumni Ayşe Işın Budak karşınızda!

Girişimcilik Vakfı mezunlarımız ile söyleşilerimize Fellow 2015 ekibinden Ayşe Işın Budak ile devam ediyoruz. Girvak’ın hayatında neleri değiştirdiğini, mezun olduktan sonra hayatındaki gelişmeleri ve gelecek planlarını anlatan Işın’a bu keyifli röportaj için çok teşekkür.

Tüm Program ve projelerimizden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here