E-Bülten: Ekim 2021

0
2180

Girişimcilik Vakfı Olarak Yepyeni Etki Programlarına Başlamanın Heyecanını Yaşıyoruz!

Küresel iklim krizi konusunda farkındalık yaratarak çözümler üretmeyi amaçlayan ClimateXTurkey başlıyor!

Girişimcilik Vakfı olarak, Amerikan Büyükelçiliği ve 212 Ventures’ın destekleriyle, Leaders For Climate Action, Impact Hub, Hello Tomorrow Türkiye ve imece ortaklığında hayata geçireceğimiz ClimateXTurkey ile küresel iklim krizi konusunda farkındalık yaratarak çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. ClimateXTurkey ile, küresel iklim değişikliği ve yeşil enerji alanlarında farkındalık yaratmanın yanı sıra gençlere girişimci bakış açısı kazandırarak karbon emisyonunun dengelenmesi, gıda atığı, plastik tüketimi, geri dönüşüm, sürdürülebilir tekstil, su kaynaklarının maksimize edilmesi konularında etkin ve sürdürülebilir çalışmalara destek sağlayacağız. Detaylar için takipte kalın.

Girişimcilik Vakfı olarak Google Türkiye ve T3 Girişim Merkezi işbirliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleriyle gerçekleştireceğimiz Oyun ve Uygulama Akademisi başvuru süreci tamamlandı!

Teknoloji sektörüne özel nitelikli iş gücü yetiştirilmesi için destek sağlayarak Türkiye’nin dijital oyun ve uygulama ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıktığımız akademinin ilk yılında en az yüzde 50’si kadın olmak üzere 2000 mezun vermeyi hedefliyoruz.

Akademiye seçilecek 2000 genç; Aralık ayından itibaren 7 ay boyunca ücretsiz, online, 400 saat süren sertifikalı eğitimlere dahil olacak. Bursiyerler; Flutter, Unity, GameArt gibi oyun ve uygulama geliştirme eğitimlerine ve Coursera’dan Google Proje Yönetimi eğitimlerine erişiminin yanı sıra kariyer hızlandırma etkinliklerine ve teknoloji girişimciliği eğitimlerine de dahil olacaklar. Süreç sonunda hackathonu kazanan gençler San Francisco’ya gitme fırsatını yakalayacak. Akademi’ye katılacak 2000 bursiyeri Kasım ayım içerisinde açıklayacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Tamamen ücretsiz olan Akademi’yle alakalı detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Airpreneurs 2022’yi hayata geçirecek olmanın heyecanı içindeyiz!

Girişimcilik Vakfı olarak Boeing destekleriyle dördüncü defa Airpreneurs programımızı hayata geçirecek olmanın heyecanı içindeyiz. Airpreneurs programı ile 2022 yılında pandemi dönemi sonrası yeni dünya düzenine uyumu artıracak, havacılık alanında insan hayatı ve güvenliğine odaklanan yenilikçi çözümler üretmek hedefleriyle yola çıkıyoruz. Detayları çok yakında sizlerle paylaşacağız.

Accelerate2030 girişim – özel sektör işbirliği bölümü başladı!

Bu ay aralarında Turkcell, Arçelik, Nike ve benzer şirketlerin bulunduğu 11 şirket kısa ve uzun dönemli faaliyetlerinde sürdürülebilirlik anlayışını ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarını odağına almak için eğitimlere başladı. Eğitimlerin yanı sıra bu amaçlar doğrultusunda çözümler geliştiren program girişimcileriyle de buluşan şirketler potansiyel işbirlikleri geliştirdi. Bundan sonraki 3 ayda sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda iyi çözüm işbirlikleri geliştirecek olan girişimler ve şirketler programın sonunda iyi örnekleri ekosisteme sunma, girişimler de özel sektörle uzun soluklu işbirliği içinde olma fırsatı yakalayacak!

Acc2030 Türkiye Sosyal Girişimcilik Webinar Serisi’nde merak edilen sorulara cevap veriliyor

Accelerate2030 Türkiye kapsamında herkese açık webinar serisinde bu ay sosyal girişimcilere “Bir girişimi sosyal kılan nedir?” ve “Sosyal girişimcilikte etki nasıl ölçülür ve zirveye çıkarılır?” soruları konusunda uzman girişimci ve STK temsilcileriyle konuşuldu. Sosyal girişimciler bu iki konu kapsamında kendi yolculuklarını, bilgi ve tecrübelerini webinar izleyicileriyle paylaştı. Girişimcilerin yanı sıra konusunda uzman STK temsilcileri de kendi araştırma bulgularını ve yapılması gerekenleri izleyicilerle paylaştı.

Fellow Programı #fellow2021 Dönemi Seçim Süreci Sürüyor!

Her yıl yüzbinlerce üniversite öğrencisi gencin başvurusunu aldığımız Fellow Programı kapsamında, 5 aşamadan oluşan ve her aşamasında birbirinden farklı deneyimler yaşayan gençlerden seçim sürecini başarıyla tamamlayanlar Fellow Programı veya Challenger Programı’na davet almaktalar.

Bu dönem, 2 ay boyunca açık kalan çağrımıza 1. aşamada 138,612 başvuru aldık ve bu ay itibariyle beş aşamanın dördünü tamamladık. Son aşamaya kalan 193 aday mütevelli heyetinden oluşan jüri üyeleri ile görüşecek. Yapılacak olan değerlendirmeler sonucunda #fellow2021 dönemi Fellowları ve Challengerları belirlenecek.

4. aşamada bu yıl yeni bir partner ile işbirliğine gittik. Ulaş Özcan önderliğindeki FlowQ ekibi ile adaylarımız için hem öğretici hem bilgilendirici bir süreç hazırladık. Bu aşamada adayların kişilik özelliklerini 2 farklı test ile ayrıntılı bir şekilde ölçüp değerlendirdik. İlk test sürecini zihinsel kapasite ve yönelimleri ölçen Metrik uygulamasını ile, ikincisini ise adayların karakter özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlamamızı sağlayan kişilik envanteri testi ile gerçekleştirdik. İki testin sonuçlarını FlowQ uzmanlarından aldığımız danışmanlıkla yorumlayarak sıralamamızı oluşturduk. Ardından tüm aşamalardan alınan puan ve yorumları inceleyerek 5. aşamaya geçmeye hak kazanan 193 adayımızı belirledik.

IBM SkillsBuild ile Fellow Adayları Daha Güçlü!

Bu yıl Fellow Programı seçim sürecinde 4. aşamaya geçmeye hak kazanan 372 adayımıza IBM tarafından geliştirilen ve Türkiye’de Girvak ile ortaklaşa gerçekleştirilen Skillsbuild Programına katılma hakkı tanıdık. Böylece fellow adayları süreçte fellow seçilemeseler bile bir sonraki seçim sürecine kadar IBM tarafından sunulan zengin içerikteki çevrimiçi kütüphaneden faydalanabilecekler ve ilgili konular üzerine sertifikalı mikro programlarla kendilerine katkı sağlayabilecekler.

IBM ve Girvak aracılığı ile Skillsbuild Programına 3 yılda 788 genç katıldı.

Alumni Programı

Gençlik Programları içerisinde bu dönem açık olan tek programımız Alumni Programı. Alumni Programı kapsamında alumnilerin ihtiyaçları doğrultusundaki başlıklara karşılık verebilecek uzmanlar ile buluşmalarını ve Girvak ağında güçlenmelerini sağlıyoruz, onlardan give back yapmalarını ekosisteme katkı sağlamalarını bekliyoruz… Bu yıl pilot dönemini denediğimiz programda 4. AlumniUp etkinliğimizi Ekim ayının 2. haftasında gerçekleştirdik.

– 4. AlumniUp: 4. AlumniUp etkinliğini 12 Ekim Salı akşamı online olarak gerçekleştirdik. Her AlumniUp  bir konuyu merkeze alıyor. Bu AlumniUp’da konumuz iletişim, konuşmacımız Arzu Ünal’dı. Arzu Ünal’ın konu üzerine olan aktarımlarını dinledik, sorularımıza cevaplar aldık, kafamızda yeni sorular oluştu… Kasım ayı içerisinde ‘etki’ üzerine çalışacak ve bir başka değerli konuğu ağırlayacağız. 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here