E-Bülten: Eylül 2021

0
1569

Girişimcilik Vakfı Olarak Yepyeni Etki Programlarına Başlamanın Heyecanını Yaşıyoruz!

2021 yılının sonlarına doğru gelirken, küresel iklim değişikliği krizi ve yeşil enerji, yazılım/bilişim, kadın ve mülteci alanlarında geliştirdiğimiz projelere başlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Kasım ayı itibariyle Amerikan Konsolosluğu ve 212 Ventures desteğiyle, İmece, Impact Hub, Hello Tomorrow, Leaders For Climate Action ortaklığında ClimateXTurkey programımıza başlıyoruz. Yeni ve heyecan verici bu programımız ile küresel iklim değişikliği sorununu çözmeye yönelik sürdürülebilirlik, temiz ve yenilenebilir enerji alt başlıklarında yenilikçi çözümler üretilmesini ve bu alanlarda Türkiye’de farkındalık kazandırmayı hedefliyoruz. Çok yakında etkinliklerimizin ayrıntılı duyurularını sosyal medya kanallarımızdan yapacağız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Google Türkiye destekleriyle, T3 Girişim Merkezi ortaklığında hayata geçirdiğimiz Oyun ve Uygulama Akademisi projemizin lansmanını Teknofest’te gerçekleştirdik. 

Teknoloji sektörüne özel nitelikli iş gücü yetiştirilmesi için destek sağlayarak Türkiye’nin dijital oyun ve uygulama ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıktığımız akademinin ilk yılında en az yüzde 50’si kadın olmak üzere 2000 mezun vermeyi hedefliyoruz.

21-26 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilere açık olan Akademi standına oyun ve uygulama geliştirme, kodlama, oyun tasarımı, proje yönetimi, girişimcilik alanlarına ilgili gençlere Akademi hakkında bilgilendirmeler yaptık.

Tamamen ücretsiz olan akademimize başvuruda bulunmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Accelerate2030 Türkiye Programımızda Eylül ayında oldukça güzel gelişmeler yaşandı.

National Nomination Day: Accelerate2030 Türkiye programına seçilen 15 etki odaklı girişim 7 Eylül’de Accelerate2030 Global Program’a başvurabilme hakkı kazanmak için jüriye sunum yaptılar. Sunumlarını BCG mentorlarıyla birlikte iyileştiren takımlar global programa girmeye hak kazanmak için kıyasıya yarıştı. Evreka, ecording, Oleatex, Moritoys ve CraveHome global programa girmeye hak kazandı. Başvurularını 15 Eylül’de yapan girişimlerin global programa katılıp katılmayacağı Ekim ayı sonunda netlik kazanacak. National Nomination Day sonrasında tüm takımlar ulusal programa tam gaz devam ediyor!

GIZ – Alberto Vega-Exposito Ziyareti: Bu sene Accelerate2030 Türkiye projesini GİRVAK, Impact Hub Istanbul ve UNDP işbirliğiyle hayata geçiren Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’ndan (GIZ) PEP – Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı Direktörü Alberto Vega-Exposito ve ekibi Impact Hub Istanbul ofisini ziyaret etti. Projeyi hayata geçiren GİRVAK ve Impact Hub Istanbul ekipleri Vega-Exposito ve ekibine kendilerini ve Accelerate2030 Türkiye projesinin detaylarını tanıttılar. GIZ ekibi takımlara ayrı ayrı teşekkür ettikten sonra Accelerate2030 Türkiye girişimlerinden CraveHome, iFarm ve Genz Biotechnology ile bir araya geldi ve projeyle ilgili görüşlerini dinledi. Olumlu geribildirimler alan GIZ ekibi program girişimleriyle potansiyel işbirlikleri de geliştirdiler.

Önümüzdeki dönemde bizleri çok heyecanlandıran yeni projelerimizin duyurusunu yapmak için sabırsızlanıyoruz!

Fellow Programı #fellow2021 Dönemi Seçim Süreci Sürüyor!

Her yıl yüzbinlerce üniversite öğrencisi gencin başvurusunu aldığımız Fellow Programı kapsamında, 5 aşamadan oluşan ve her aşamasında birbirinden farklı deneyimler yaşayan gençlerden seçim sürecini başarıyla tamamlayanlar Fellow Programı veya Challenger Programına davet almaktalar.

Nisanda başlayan ve Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan bu süreçte yüzden fazla paydaşımız jüri olarak bizlere destek oluyorlar. Girişimcilik ekosisteminden uzmanlar, kurumsal şirketlerden yöneticiler, vakıf mütevelli heyet üyelerin ve fellow programından başarıyla mezun olmuş olan Alumni ekibimizden gençler seçim sürecinde jüri olarak destek vermekteler. Tüm süreçteki destekleri için jürilerimize sonsuz teşekkür ederiz.

Bu dönem, 2 ay boyunca açık kalan çağrımıza 1. aşamada 138,612 başvuru aldık ve yapılan değerlendirmeler sonucunda 10,446 aday 2. aşamaya geçme hak kazandı. 2. aşamada 1.241 aday videosunu paylaştı ve  başladı. Yapılan değerlendirmeler süresince her videoyu 2 jüri üyesi izleyecek ve puanlayacak. 1. ve 2. aşama puanları birlikte değerlendirilerek 3. aşama davet listesi oluşturulacak. Aşama sonuçlarının duyurusunu Eylül ayının ilk haftasında sosyal medya hesaplarımızdan, 2. aşama telegram kanalından, adayların cep telefonlarına mesajı ile bildireceğiz. Sonuçları adayların e-postalarına paylaşacağız.

Adayların hazırladıkları motivasyon videolarını #fellow2021 etiketi ile Youtube’da paylaştılar ve siz de adayların videolarını youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Tıkla!

Alumni Programı

Gençlik Programları içerisinde bu dönem açık olan tek programımız Alumni Programı. Alumni Programı kapsamında alumnilerin ihtiyaçları doğrultusundaki başlıklara karşılık verebilecek uzmanlar ile buluşmalarını ve Girvak ağında güçlenmelerini sağlıyoruz, onlardan give back yapmalarını ekosisteme katkı sağlamalarını bekliyoruz… Bu yıl pilot dönemini denediğimiz programda 3. AlumniUp etkinliğimizi Ağustos ayı sonunda gerçekleştirdik.

– 3. AlumniUp:
3. AlumniUp etkinliğini 31 Ağustos günü online olarak gerçekleştirdik. Her AlumniUp da bir konuyu merkeze alıyor. Bu AlumniUp konumuz inovasyondu ve konuşmacımız Burak Yaman’dı. Burak Yaman’ın konu üzerine olan aktarımları ve sohbetin sonrasında alt gruplarda network faaliyeti gerçekleştirdik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here