E-Bülten: Haziran-Temmuz 2021

0
1012

Girişimcilik Vakfı Olarak Yeni Projelerin Hazırlığı İçerisindeyiz!

Girişimcilik Vakfı olarak her sene belirlediğimiz ana konularımız kapsamında yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. 2020 – 2021 yılları arasında girişimcilik dikeyinde kadın, gençler ve sürdürülebilir kalkınma alanında projeler üretmeyi hedefledik ve hayata geçirmek için heyecanla çalışıyoruz.

Girişimcilik Vakfı olarak her sene belirlediğimiz ana konularımız kapsamında yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. 2020 – 2021 yılları arasında Girişimcilik dikeyinde kadın, gençler ve sürdürülebilir kalkınma alanında projeler üretmeyi hedefledik ve hayata geçirmek için heyecanla çalışıyoruz.

Bu sene kadın alanında hem girişimi olan ekonomiye katılmış kadınları hem de ne eğitimde ne işte olan henüz içindeki gücü ortaya çıkaramamış kadınları desteklemek için yeni projeler üretiyoruz. 

Önümüzdeki dönemde tarım – gıda girişimciliğini destekleyeceğimiz kapsamlı ve sürdürülebilir bir girişimcilik programı tasarlıyoruz. Aynı zamanda küresel iklim değişikliği konusunda da farkındalık yaratacak ve inovatif çözüm geliştiren startupların çıkmasını hedeflediğimiz bir program üzerine de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Global ortağımız Cherie Blair Foundation ile gelişmekte olan ülkelerdeki kadın girişimcileri destekledikleri mentorluk programları için Türkiye’den yeni katılımcıları seçtik. Seçilen kadın girişimcilerimizin oldukça verimli bir süreç yaşayacaklarına inancımız tam.

Accelerate2030 – Türkiye

Bu sene Türkiye ayağını Girişimcilik Vakfı’nın yürüttüğü Accelerate 2030 National Scale-Ready Program’a başlayacak olan girişimler belli oldu! Aralarında Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül’ün de bulunduğu 7 kişilik jüri, dünyanın yaşadığı problemlere çözüm getiren 15 girişimi belirleyerek Accelerate 2030 Programı’na katılmalarını sağladı. Accelerate 2030 Turkey yaklaşık 6 ay boyunca eğitim programları, online webinarlar, mentor desteği ve özel-kamu sektör işbirlikleriyle girişimlerin dünyanın en büyük problemlerine çözüm arayışlarını hızlandırmayı hedefliyor. Döngüsel ekonomiden sağlık hedeflerine farklı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne hizmet eden girişimler arasında mültecilere yönelik ve mültecilerin kurduğu girişimler de yer alıyor.

Programına katılmaya hak kazanan girişimler Temmuz ayında sürdürülebilirlik, etki yaratımı, değişim teorisi ve ölçeklenme konusunda eğitimlerine başladılar. Girişimler Ağustos ayında  eğitimlerine devam ederken mentor ve Boston Consulting Group desteğinden de faydalanmaya başlayacaktır.

Bizim için Haziran Ayı, Mezuniyet Ayı!

Aralık ayında başladığımız ve Haziran sonu itibariyle tamamladığımız #fellow2019 ve #challenger2020 ekiplerimizi Fellow Programı ve Challenger Programı’ndan mezun ettik. Aynı zamanda #fellow2021 ve #challenger2021 dönemleri için hazırlıklarımıza başladık; her dönem olduğu gibi bu dönem de besleyici ve öğretici bir seçim süreci bizleri bekliyor.

Fellow Programı

Bu yıl 7. dönemini mezun ettiğimiz Fellow Programı’nda 54 fellow, programı başarı ile tamamlayarak Alumni olmaya hak kazandı. 5. FellowUp ve Mezuniyet etkinliklerimizi yine bu ay gerçekleştirdik ve girişimcilik ekosisteminden misafirlerimizi etkinliklerimizde ağırladık.

– 5. Online FellowUp ve Mezuniyet: FellowUp etkinliğimizin 5.’sini 24 Haziran tarihinde gerçekleştirdik. Etkinliğe güncel Girvak gündemlerini konuşarak başladık. Figopara’nın kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Koray Gültekin Bahar’ı ilham konuşması yapmak üzere ağırladık. Ardından fellow’ların belirlediği gündemlerin konuşulduğu Biz Bize alt oturumları ile dönemin son FellowUp etkinliğini tamamladık.

Mezuniyet etkinliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz buluşmada açılış konuşmasını GİRVAK Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra yaptı. Fellow’lar tarafından oy çokluğu ile konuşmacı olarak seçilen Umre Metin ise fellow’lar adına mezuniyet konuşmasını gerçekleştirdi. Mezuniyet etkinliğimizde Mütevelli Heyet Üyelerimiz Asuman Bayrak, Mutlu Alkan, Sedef Orman, Sıdıka Baysal, Serdar Uçar ve girişimcilik ekosisteminden misafirlerimiz olan, süreçte bizi hiç yalnız bırakmayan Türkiye İş Bankası Girişimcilik Birim Müdürü Emre Ölçer ve Prof. Dr. Erhan Erkut hocamızı misafir ettik. Tüm misafirlerimize aynı soruyu sorduk: “Eğer şimdi siz fellow programından mezun olsaydınız ne yapardınız, nasıl kariyer adımları atardınız?

Challenger Programı

Bu dönem pilot olarak denediğimiz ve çok olumlu dönüşler aldığımız Challenger Programı ilk mezunlarını veriyor! Türkiye’nin farklı üniversitelerinin hazırlık, 1. ve 2. sınıflarında okuyan, girişimcilik potansiyeli yüksek 80 genci bir araya getirdiğimiz Challenger Programı’nın buluşması olan ChallengerUp ve Mezuniyet etkinliğini gerçekleştirdik.

– 5. ChallengerUp ve Mezuniyet: Etkinliğe güncel GİRVAK gündemlerini konuşarak başladık.  Ardından challenger’ların belirlediği gündemlerin konuşulduğu “Biz Bize” alt oturumlarını gerçekleştirdik. İlham konuşması için alumni’ımız, Aposto! kurucu ortağı Umutcan Savcı bizlerleydi, kendi kariyer süreçlerindeki deneyimleri challenger’lar ile paylaştı ve dönemin son ChallengerUp etkinliğini tamamladık.

Mezuniyet etkinliğimizde geçtiğimiz dönemi ve program sürecini değerlendirerek başladık. Tüm süreçteki beklentiler ve deneyimler üzerine challenger’ların geribildirimleri ve paylaşımları ile zenginleştik. Etkinlik sonunda dönem performansları sonuçlarının açıklanmasının ardından etkinliğimizi sonlandırdık.

Alumni Programı

Fellow Programı’mıza katılmış ve başarıyla tamamlamış olan alumni’lerimiz ile birlikte yepyeni bir program tasarladık ve bu ay pilot dönemine başlıyoruz.

– 1. AlumniUp ve Mezuniyet: 1. AlumniUp etkinliğini 29 Haziran günü gerçekleştirdik. Etkinliğe güncel GİRVAK gündemlerini konuşarak başladık. Ardından Atölye.io kurucu ortağı Kerem Alper’i Yaratıcılık/Yaratıcı Düşünme bağlamında misafir ettik. Son olarak alumni’lerin belirlediği gündemlerin konuşulduğu Biz Bize alt oturumlarını gerçekleştirdik ve dönemin ilk AlumniUp etkinliğini tamamladık.

Gençlik Programları Yarıyıl Rakamları

6 ayda,

  • 380 genç ile çalıştık,
  • 14 farklı metot ile
  • 53 farklı etkinlik gerçekleştirdik,
  • 117 saat online birliktelik sağladık,
  • 20 farklı girişim ve kurucusunu ağırladık,
  • 200’den fazla girişimcilik ekosistemi paydaşını misafir ettik,
  • Gençlerimizin 135 farklı fırsata başvurmalarını sağladık,
  • Girişimcilik ekosistemindeki 16 kurumla işbirliği ve faaliyet geliştirdik.

Fellow Programı #fellow2021 Dönemi Seçim Süreci Devam Ediyor!

Bu yıl da seçim sürecinde fellow adaylarını harika ve öğretici bir süreç bekliyor. 5 aşamadan oluşan ve her aşamasında daha az kişinin bir üst tura geçtiği bu eşsiz deneyimi başarıyla tamamlayan adaylar Fellow Programı veya Challenger Programı’na davet alacaklar.

Bu dönem, 2 ay açık kalan çağrımıza 1. aşamada 138,612 başvuru aldık ve yapılan değerlendirmeler sonucunda 10,446 aday 2. aşamaya geçme hak kazandı. 2. aşamada adaylar hazırlayacakları motivasyon videolarını #fellow2021 etiketi ile Youtube’da paylaşacaklar ve yüze yakın jüri tarafından videolar puanlanacak. Sizde aday videolarını izlemek istiyorsanız #fellow2021 etiketiyle arama yapabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here