E-Bülten: Mayıs 2021

Girişimcilik Vakfı Olarak Yeni Projelerin Hazırlığı İçerisindeyiz!

Girişimcilik Vakfı olarak her sene belirlediğimiz ana konularımız kapsamında yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. 2020 – 2021 yılları arasında girişimcilik dikeyinde kadın, gençler ve sürdürülebilir kalkınma alanında projeler üretmeyi hedefledik ve hayata geçirmek için heyecanla çalışıyoruz.

Girişimcilik Vakfı olarak her sene belirlediğimiz ana konularımız kapsamında yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. 2020 – 2021 yılları arasında Girişimcilik dikeyinde kadın, gençler ve sürdürülebilir kalkınma alanında projeler üretmeyi hedefledik ve hayata geçirmek için heyecanla çalışıyoruz.

Bu sene kadın alanında hem girişimi olan ekonomiye katılmış kadınları hem de ne eğitimde ne işte olan henüz içindeki gücü ortaya çıkaramamış kadınları desteklemek için yeni projeler üretiyoruz. 

Önümüzdeki dönemde tarım – gıda girişimciliğini destekleyeceğimiz kapsamlı ve sürdürülebilir bir girişimcilik programı tasarlıyoruz. Aynı zamanda küresel iklim değişikliği konusunda da farkındalık yaratacak ve inovatif çözüm geliştiren startupların çıkmasını hedeflediğimiz bir program üzerine de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Global ortağımız Cherie Blair Foundation ile gelişmekte olan ülkelerdeki kadın girişimcileri destekledikleri mentorluk programları için Türkiye’den yeni katılımcıları seçtik. Seçilen kadın girişimcilerimizin oldukça verimli bir süreç yaşayacaklarına inancımız tam.

Gbase İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Fizibilite Projesi

Özet: Mayıs ayının başında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile 9 aydır sürdürdüğümüz fizibilite çalışmalarımızı tamamladık! Galataport kompleksinde 5900-7500 m2’leri arasında kurulacak merkezin 2022 yılında açmayı hedefliyoruz. 

Girişimle: 2020’nin Ağustos ayında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile kuracağımız İnovasyon ve Teknoloji Merkezi için başladığımız fizibilite projemizi 4 Mayıs itibariyle tamamladık. 9 ay boyunca merkeze altlık oluşturacak, ihtiyaçları ve trendleri görebileceğimiz durum ve ihtiyaç analizi raporu, global trend raporu gibi çalışmaların yanı sıra ekosistem paydaşlarımızdan 120’den fazla kişi ile farklı metotlar ile bir araya geldik; ihtiyaçlarını, görüşlerini ve geri bildirimlerini alarak projemizin yol haritasını beraber belirledik. 

Merkezin yapılabilirliğinin incelenmesi için ekonomik ve finansal fizibilite hazırlanmasının yanı sıra küresel standartlarda, yenilikçi, teknoloji ile iç içe deneyim, paylaşım, üretim ve çalışma alanları sunacak bir tasarım için mimari fizibilite çalışmaları da gerçekleştirdik. 

Proje hazırlık çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Merkezin çok paydaşlı bir yapıda, Türkiye ve global girişimcilik ekosisteminin yanı sıra kamu, sivil toplum, öğrencilerin ve akademinin buluşma noktası olacağı; ortak bir ilham alma, paylaşım, üretim ve yenilik alanı olması için fikirlerinizi, geri bildirimlerinizi almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki ay ise fizibilite çalışmalarımız sırasında hazırlanan raporları da sizlerle paylaşabileceğimiz için çok heyecanlıyız.

Accelerate2030 – Türkiye

Özet: 2017’den bu yana devam eden ve bugüne kadar 2 milyonun üzerinde kişiye ulaşan Accelerate2030 programı, ileri aşama sosyal etki odaklı girişimlere destek vermeye ve girişimleri güçlendirmeye devam ediyor. Impact Hub ve UNDP global iş birliğinde hayata geçen program, Türkiye’de bu sene Türkiye Girişimcilik Vakfı; GIZ, Impact Hub Istanbul ve UNDP Türkiye işbirliğinde gerçekleşiyor.

Girişimle:  2017’den bu yana devam eden ve bugüne kadar 2 milyonun üzerinde kişiye ulaşan Accelerate2030 programı, ileri aşama sosyal etki odaklı girişimlere destek vermeye ve girişimleri güçlendirmeye devam ediyor. Impact Hub ve UNDP global iş birliğinde hayata geçen program, Türkiye’de bu sene Türkiye Girişimcilik Vakfı; GIZ, Impact Hub Istanbul ve UNDP Türkiye işbirliğinde gerçekleşiyor.

Accelerate2030, dünyanın en büyük etki ölçeklendirme odaklı girişimcilik programı olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çözüm ve iş modeli geliştiren 6 aylık bir hızlandırma yolculuğundan oluşuyor. Bu yolculuğu tamamlayan 5 girişim, İsviçre’de gerçekleşecek ¨Accelerate 2030 Global Scaling¨ programı için finalist olmaya hak kazanacaktır. 

Programın son başvuru tarihi  10 Haziran 2021. Daha ayrıntılı bilgi ve başvuru için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, buradan programın internet sitesini inceleyebilirsiniz. 

Fellow Programı Başvuru Süreci Devam Ediyor!

#fellow2021 dönemi fellowlarını belirlemek için seçim süreci devam ediyor! 5 aşamalı zorlu ama öğretici değerlendirme süreci deneyimleyerek eşsiz bir yolculuğa çıkmak isteyen tüm üniversite öğrencilerini Fellow Programı’mıza davet ediyoruz.

4. FellowUp ve ChallengerUp’ı Tamamladık!

Bu yıl 7. dönemini gerçekleştirdiğimiz, genç girişimciler için özel olarak dizayn ettiğimiz Fellow Programı kapsamında, her yıl yüzbinlerce başvuru arasından seçtiğimiz Fellow’ların buluşması olan FellowUp etkinliğimizin 4.’sünü 20-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdik.

– 4. Online FellowUp: Etkinliğe güncel Girvak gündemlerini konuşarak başladık. Ardından Insider Ceo’su Hande Çilingir, Karikatürist & Heykeltıraş Erdil Yaşaroğlu’nun ilham konuşmaları ve fellowların belirlediği gündemlerin konuşulduğu Biz Bize alt oturumları ve tabii network oturumu ile yılın 4. FellowUp etkinliğini tamamladık. FellowUp kapsamında gerçekleştirdiğimiz network oturumunda, birbirlerinden öğrenmeye ve ilham almaya odaklanan gençlerimiz, Mütevelli Heyet üyelerimizden ve ekosistem liderlerinden oluşan yaklaşık 20 kişilik misafirlerimiz ile buluştu.

Challenger Programı

Bu yıl ilk dönemine başladığımız, Türkiye’nin farklı üniversitelerinin 1. ve 2. sınıfında okuyan girişimcilik potansiyeli yüksek olan 80 gençi bir araya getirdiğimiz Challenger Programı’nın düzenli buluşması olan ChallengerUp etkinliğinin 4.’sünü 25 Mayıs’ta gerçekleştirdik!


– 4. ChallengerUp: Etkinliğe güncel GirVak gündemlerini konuşarak başladık. Ardından challengerların challenger programına dair güncel gündemlerini üzerine konuştuk. İlham konuşması için Alumni’miz Canan Döşlü bizlerleydi ve girişimcilik süreci, kurumsal hayat deneyimi ve yeni girişimi hakkındaki deneyimlerini challengerlar ile paylaştı. Challengerların belirlediği gündemlerin konuşulduğu Biz Bize alt oturumları ile 4. ChallengerUp’ı tamamladık.

Alumni Programı

Bu yıl Alumni Programımızı yeniledik ve pilot dönemini bu dönem gerçekleştireceğiz. Fellow Programı’mıza katılmış ve mezun olmaya hak kazanmış olan 292 Alumnimiz ile birlikte için yepyeni bir  program tasarladık. Program kapsamında alumnileri güçlerini topluma geri vermeleri için çeşitli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu yıl Alumni Program kapsamında 5 farklı başlıkta konusunda uzman kişileri misafir edeceğiz. Program süresince üzerine çalışacağımız başlıklar yaratıcılık, dayanıklılık, iletişim, etki, inovasyon… 

GP Etkinlikleri 

Fongogo ve macromusic girişimlerini ve kurucularını Gfounders’ta ağırladık. Gcoffee S02B11 tamamlandı.

Gfounders – Fongogo 

Fongogo kurucusu Ali Çebi ile fongogo’nun yolculuğunu konuştuk. Ali Bey’in girişimcilik süreçleri ve önerileri gençlik programları katılımcılarına ilham oldu…

Gfounders – Macromusic

Fongogo kurucusu Ataberk Özaydın ile makromusic girişiminin hızlı yükselişini ve gelecek planlarını konuştuk.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*