E-Bülten: Mayıs – Haziran 2022

0
403

Fellow Programı 


– 4. FellowUp: 26 Mayıs’ta çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz FellowUp’a 60’ın üzerinde fellow’umuz katıldı. GİRVAK Update oturumu ile başlayan gün, 25 farklı kurumdan üst düzey yöneticilerin ve girişimcilerin katıldığı çevrimiçi Networking oturumu ile devam etti. İlham Konuşması kısmında Eda Çarmıklı ve Ebru Güresin’in Duygusal İnovasyon sunumunda girişimcilik yolculuklarında duygusal zekanın ve gelişimin önemi üzerine tartışmalar yürüttüler. Bir sonraki oturumda fellow’lar Emre Güzel ile Mezuniyete 1 Kala oturumunda fellow’luk yolculuklarını bir atölyede dijital alana taşıdılar. Girişimci Konuşması ile Silikon Vadisi’nden girişimci Şahin Boydaş konuğumuz oldu.


– 5. FellowUp & Mezuniyet: 5. FellowUp & Mezuniyet: 23-24 Haziran 2022 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde Peak Games’in kurucularından Rina Onur’un Girişimci Konuşması’nı dinledik. Networking etkinliğimizde çok çeşitli konuklarımızla fellow’larımız bir araya geldi. Mezuniyet oturumumuzda Sina Afra ve Mehru Aygül’ün konuşmaları sonrasında 39 fellow’umuz programı tamamlayarak mezun oldu. Etkinliğimizin ikinci gününde Yaşayan Kütüphane atölyesi ile toplumda ayrımcılığa uğramış/uğramakta olan belirli kimliklere dair ön yargılarımızı konuşma fırsatı bulduk. İlham Konuşması kısmında Evrim Kuran ile kuşak çalışmalarını ve gelecek dönemde girişimcilik dünyasını bekleyen fırsat alanlarını konuşma fırsatı bulduk.


Fellow Programı yeni dönem başvuruları devam ediyor. 25 Nisan’da başlayan başvurular 18 Temmuz’a kadar açık kalacak. Hazırlık, 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin Challenger Programı için, 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin Fellow Programı için değerlendirileceği başvurular ilk aşamada özgeçmiş formu üzerinden alınıyor. Başvurmak için https://girvak.bonapply.com/ adresindeki formu doldurabilirsiniz.

Challenger Programı 

-4. ChallengerUp: 25 Mayıs’ta çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde challenger’larımızla yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık. GİRVAK Update oturumu ile başlayan etkinlik, fellow, alumni ve challenger’lar olarak tüm GİRVAK Gençlik Programları topluluğu üyelerinin katıldığı zengin içerikli bir Networking oturumu ile devam etti. Gençlik Programları topluluğunun deneyim paylaşımı alanı olarak tasarlanan oturum serisinin devamı planlanıyor. Canan Döşlü’nün İlham Konuşması oturumu ile GİRVAK alumni’si olarak deneyimlerini ve hikayesini paylaştığı oturumda akran deneyimleri paylaşıldı. 

-5. ChallengerUp & Mezuniyet: 21 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde  Evreka’nın kurucularından alumni’miz Umutcan Duman İlham Konuşması gerçekleştirdi. Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi’nde ise Challenger Programı’nı yeniden tasarlayan ve ele alan challenger’lar önümüzdeki yıllar için önemli çıktılar oluşturdu. 

Oyun ve Uygulama Akademisi 

Google Türkiye, T3 Girişim Merkezi işbirliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleriyle  hayata geçirilen Oyun ve Uygulama Akademisi Mezuniyet Töreni ile sona erdi. 

Dijital ekonominin büyümesine, 18-29 yaş arası gençlerin dijital becerilerinin gelişmesine, teknoloji sektöründe istihdamın artmasına ve teknoloji odaklı girişimlerin çoğalmasına katkı sağlamak amacıyla Aralık ayında başladığımız Oyun ve Uygulama Akademisi 30 Haziran’da Mezuniyet Töreni ile sona erdi. 

Akademi ilk yılında 2000 bursiyere tamamen ücretsiz şekilde yeni bir kariyer yolculuğuna başlamak için ilham, bilgi ve geniş bir topluluğa katılma imkanı sundu. Akademi kapsamında 400 saatten fazla eğitim verildi, 120 saaten fazla canlı buluşma gerçekleşti.

Akademi eğitimlerini başarıyla tamamlayan bursiyerler BOOTCAMP’te takımlar halinde oyun veya uygulama alanında 260’dan fazla proje geliştirdiler ve ön jürinin oylarıyla finalist 14 takım belli oldu. 27 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz Demo Day ile oyun ve uygulama alanlarından en iyi projeler seçildi. 

  • Unity ile Oyun Geliştirme Birincisi: Takım 144 // The Light of the Forest

Takım Üyeleri: Furkan Bulat, Zeynep Özge Yalcin, Halime Beyza Çiçek, Ömer Öztin, M. Mert Nizamoğlu

  • Flutter ile Uygulama Geliştirme Birincisi: Takım 52 // Scrap App

Takım Üyeleri: Mustafa Aksoy, Sümeyye Aydoğan, Yunus Emre Gürel

  • Akademi Jüri Özel Ödülü: Takım 5 // Chips Adventure

Takım Üyeleri: Seda Karaşahin, Ahmet Anter Yağız, Pelin Ajda Filazi, Mustafa Daşdemir

Jüriden en yüksek puanı alan ilk 3 takım San Francisco ekosistem gezisi ödülünün sahibi oldu. İlk 3 takıma ayrıca 3 ay boyunca Türkiye Girişimcilik Vakfı tarafından toplam 12 saat mentorluk desteği ve T3 Girişim Merkezi tarafından Take Off Startup Summit’te stant açma hakkı verilecek.

Oyun ve Uygulama Akademisi yeni dönem başvuruları için Oyun ve Uygulama Akademisi hesaplarını takipte kalın. 

Airpreneurs 2022

Yenilikçi fikirlerinle havacılık sektörünün dönüşümüne yön vermek isteyen gençlerin hayallerini gökyüzüyle buluşturan Airpreneurs 2022, 4. dönemine başladı!

Boeing destekleriyle ve THY Terminal ile İTÜ ARI Teknokent iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Airpreneurs 2022 ile “Aklım göklerde!” diyen 18-24 yaş arası üniversite öğrencisi ve yeni mezun ile beraber havacılık sektöründe insan sağlığı ve uçuş güvenliğine yönelik yenilikçi çözümler üreteceğiz. Programa başvuran 160 farklı fikir arasından seçeceğimiz takımlarla beraber Mayıs ayında çalışmalara başlayacağız. 

Dünyanın en büyük havacılık şirketi olan Boeing, Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği ile gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmayı ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını amaçlayan Airpreneurs programının dördüncü dönemini başlattı. Bu yılın programı, uçuş güvenliği ve insan sağlığına yönelik yenilikçi çözümlerin yanı sıra havacılık sektörünün pandemi sonrası dönemdeki yeni ihtiyaçlarına odaklanıyor. Airpreneurs programı, ayrıca, THY Terminal ve İTÜ ARI Teknokent tarafından destekleniyor.

Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği ile 2016 yılında başlayan ve şimdiye kadar üç kez düzenlenen Airpreneurs programı Türkiye çapında 350.000 kişiye ulaşırken, 7 farklı şehirden 700’ü aşkın gencin havacılık ile ilgili hayallerini gerçeğe dönüştürdü.  

Airpreneurs programının dördüncü dönem lansman etkinliği 1 Haziran 2022 tarihinde çevrim içi gerçekleştirildi. Programa bu yıl 325 üniversite öğrencisi başvurdu ve 60 üniversite öğrencisi katılmaya hak kazandı. Katılmaya hak kazanan takımlarla beraber gerçekleştirdiğimiz Onboarding etkinliğinin ardından Haziran ayı boyunca haftalık Runways oturumlarla bir araya geldik. Takımlar bu oturumlarda girişim fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için ilk adımları atmaya başladı. 

Airpreneurs 2022 programı Temmuz ve Eylül aylarında Bootcamp, Speed Networking ve İlham Konuşmaları gibi etkinliklerle faaliyetlerine devam edecek.

ClimateXTurkey 

ClimateXTurkey ile geleceğin için dönüşüme yön ver!

Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak ABD Büyükelçiliği ve 212’nin destekleriyle, Leaders for Climate Action, Impact Hub Istanbul, Hello Tomorrow Turkey, imece ve Türkiye İş Bankası Geleceğe Orman ortaklığında 25 Kasım tarihinde hayata geçirdiğimiz ClimateXTurkey’de dolu dolu geçen bir ayı daha geride bıraktık. 

ClimateXTurkey kapsamında herkese açık olarak gerçekleştirdiğimiz Farkındalık Konuşmaları’nın 8. oturumunda proje ortaklarımızdan olan Impact Hub İstanbul kurucu ortağı Semih Boyacı ile iklim odağında etki girişimciliğini konuştuk.  Farkındalık Atölyeleri serimizin ikinci oturumunda ise Purposeful Works Küratörü Mustafa Özer ile; iklim krizi ile dünyanın karşı karşıya kaldığı afetlerin, bozulan ekolojik dengelerin ve yok olan ekosistemlerin anlatıldığı oturumda, “Neler oluyor, neler olacak ve biz ne yapabiliriz?” sorularına yanıt aradık.

Projenin ilerleyen aşamasında yenilikçi fikirleriyle genç girişimci adaylarına eğitim, mentorluk ve para desteği sağlayacağımız Çözümün Parçası Ol: Girişimcilik Programı’nın başvuru sürecini tamamladık. Tüm Türkiye’den 180 farklı fikir ve takımın başvurduğu programa Temmuz ayında başlayacağız.

TSKB

Girişimcilik Vakfı’nın girişimcilik ruhunu TSKB’nin danışman bankacılık anlayışıyla buluşturan TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu, farklı konu ve konuşmacıları ağırlamaya ve ilham vermeye devam ediyor. Haziran ayında ikincisini gerçekleştirdiğimiz SDG Buluşmaları kapsamında Wastespresso Kurucu Ortağı ve GİRVAK Fellow’larından sevgili Cavid Bayramlı ile kendi girişimcilik hikayesini ve gıda atığı, ileri dönüşüm gibi alanlardaki gelişmeleri konuştuk. 

Accelerate 2030 Türkiye

Bu yıl, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen ve Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı (GIZ) tarafından Türk Girişimcilik Vakfı, Impact Hub İstanbul ve UNDP Türkiye ortaklığında PEP kapsamında uygulanan Accelerate 2030 Türkiye, Ekonomik Fırsatlar Programı, mülteci/göçmen liderliğindeki girişimler de dahil olmak üzere SDG odaklı 15 girişimin çözümlerini ölçeklendirmek için harekete geçti. Bu videoda Programın Soyl-Gel, Genz Biotechnology ve CraveHome’in iş modellerini değiştirmelerine ve çözümlerini ve etkilerini ölçeklendirmek için özel ve kamu paydaşları ve doğru mentorlarla etkileşim kurmalarına nasıl yardımcı olduğuna dair hikayeleri anlatılıyor.

—-

This year, Accelerate 2030 Turkey, funded by the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German International Cooperation Agency (GIZ) in partnership with Turkish Entrepreneurship Foundation, Impact Hub Istanbul and UNDP Turkey under the PEP – Promotion of Economic Opportunities Programme, took action to scale the solutions of 15 SDG-driven initiatives including refugee/migrant-led initiatives. In this video, Soyl-Gel, Genz Biotechnology and CraveHome tell their stories on how the Program helped them modify their business models and engage with private and public stakeholders and the right mentors to scale their solutions and impact. 

*In Turkey Accelerate2030 operates within the framework of the “PEP-Promotion of Economic Prospects” programme, which is financed by the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) in cooperation with UNDP, Girvak and Impact Hub Istanbul.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here