E-Bülten: Ocak-Şubat 2021

0
2212

Girvak Ekipten | Ocak-Şubat 2021

2013’te Girişimcilik Vakfı için hayal etmeye başladığımızda Vakıf ile ilgili verdiğimiz ilk kararlardan biri, Fellow Programı’ndaki kadın ve erkeklerin aynı sayıda ve eşit şansa sahip olması gerektiğiydi. Girvak olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyor, cinsiyet eşitliğini gözetiyor ve fırsat eşitliği için çalışıyoruz. Aslında program ile ilgili tek kırmızı çizgimiz de bu oldu. Girişimcilik potansiyeli olan gençleri ararken okuduları okuldan, bölümden, arka planlarından ve coğrafyalarından bağımsız bireylerin içlerindeki potansiyele inandık.

7’nci Dönem Fellow Programı ve 1’inci Dönem Challenger Programı Başladı!

Fellow Programı’na başvuran yüz binlerce genç arasından sıyrılarak programa katılmaya hak kazanan 40 yeni fellow’umuz ailemize katıldı ve ilk FellowUp deneyimleri online da olsa harikaydı. Ayrıca bu yıl yeni bir program daha hayata geçiriyoruz ve bu bağlamda 80 kişilik yeni bir ekibi daha aramıza kattık. Böylece GİRVAK gençlik programlarına katılan genç sayısı 380 gence ve gerçekleştirdiğimiz program sayımız 3’e ulaştı.

Fellow Programı

 • 1. Online FellowUp: 10-11 Aralık tarihleri arasında ilk FellowUp’ı yoğun bir program ile gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Başkanımız Sina Afra’nın ilham konuşması, GİRVAK ekibinin Vakıf sunumu, Fellow Programı detayları ile akış devam etti. 2. gün Network oturumunda girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerinden 35 misafiri ağırladık ve fellow’larla küçük gruplarda network oturumları gerçekleştirdik. Buluşma kapsamında eski ve yeni fellow’lar tanıştı, hep beraber özlem giderdik. Program süreci hakkında konuştuk. Mütevelli Heyet üyemiz Alemşah Öztürk’ün harika ilham konuşması ile 1. FellowUp’ı sonlandırdır.
 • 2. Online FellowUp: 21-22 Ocak tarihleri arasında 2. FellowUp etkinliğimizi gerçekleştirdik. Mahfi Eğilmez ve Barbaros Özbuğutu’nun ilham konuşmaları, LinkedIn yöneticisi Orçun Fıstık’ın LinkedIn özelinde Gençlik & Kariyer odağındaki sunumu ile yılın ikinci FellowUp etkinliğini tamamladık. Birbirilerinden öğrenmeye ve ilham almaya odaklanan gençlerimiz, düzenlediğimiz network oturumunda Mütevelli Heyet üyelerimizden ve ekosistem liderlerinden oluşan yaklaşık 30 kişilik misafirlerimiz ile buluştu.

Challenger Programı

Bu yıl ilk dönemine başladığımız, Türkiye’nin farklı üniversitelerinin 1’inci ve 2’nci sınıfında okuyan girişimcilik potansiyeli yüksek 80 genci bir araya getirdiğimiz Challenger Programı’nın düzenli buluşması olan ChallengerUp etkinliğinin 1’incisini 23 Aralık’ta, 2’ncisini 27 Ocak’ta gerçekleştirdik!

 • 1. ChallengerUp: Yönetim Kurulu Başkanımız Sina Afra’nın ilham konuşması, GİRVAK ekibinin Vakıf sunumu, Challenger Programı’nın detayları ile etkinliğimize başladık. Ardından ‘Challenger kimdir?’ üzerine gençlerle beyin fırtınası gerçekleştirdik. Son olarak Alumni’lerimizden, Glocalzone kurucusu Doğan Turan kendi girişimcilik sürecini dair ilham konuşmasını gerçekleştirdi ve ilk ChallengerUp’ı tamamladık.
 • 2. ChallengerUp: Challenger’lar birbirileri ile ilgi alanları bağlamında tanıştıkları sabahın ardından, girişimcilik odağındaki tematik başlıklar üzerine alt grup çalışmaları gerçekleştirdiler. Günü eşsiz bir oturum ile kapatmak üzere aramıza Alumni’lerimizden Umutcan Duman katıldı, gençler ile girişimcilik serüvenini ve girişimi Evreka’nın hikayesini paylaştı.

Android Akademi Programı’mızın Demo Day’ini Mart Ayında Gerçekleştireceğiz!

Google Türkiye ortaklığında BTK, Türk Hava Yolları, General Mobile ve İTÜ Arı Teknokent destekleri ile üniversitede yazılım okuyan veya teknoloji konusunda kendine güvenen girişimcilik ruhuna sahip öğrencileri desteklediğimiz Android Akademi programımızı ikinci kez hayata geçirmiştik. Mart ayında büyük Demo Day’imizi yapmaya hazırlanıyoruz.

500’e yakın başvuru arasından sıyrılarak Demo Day’de sunum yapma fırsatı yakalayan 8 takım büyük jüri karşısında projelerini sunma fırsatı yakalayacak.

Sunum yapacak takımlar

 • CodeHome: Kodlama ve yazılım alanında canlı ders almak isteyenlerle eğitmenleri bir araya getiren ve sanal sınıf gibi inovatif özellikler sunan bir pazar yeridir.
 • Detbot: Markov zinciri algoritmasına dayalı, şeffaf ve çevik bir yazılımla şirket çalışanlarını phishing saldırılarına karşı koruyan bir sistemdir.
 • Edu Games: Eğitim materyallerini oyun içeriğine dönüştürerek genç kitlelerin öğrenme sürecini interaktifleştiren çeşitli eğitici mobil oyunlar sunar.
 • Pantropik: Pantropik, erken yaşta çocuğa ya da çocuklara sahip ebeveynlerin bilinçlenmesini, çocuklarla aralarındaki bilgi ve ilgi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan, eğitim, etkinlik ve e-öğrenme odaklı bir dijital platformdur.
 • CoQuiz: CoQuiz, 8 – 18 yaş arası çocuk ve gençlerin sağlık okuryazarlık düzeyini arttırmak ve interaktif öğrenme süreçlerini eğlenceli hale getirmeyi amaçlayan bir platformdur.
 • SciFarm: SciFarm, bahçesi olanın bahçesinde, balkonu olanın balkonunda, ikisine de sahip olmayanın evinin içerisinde istediği sebze, meyve ve bitkiyi yetiştirmesini ve bakımını yapmasını sağlayan akıllı saksı robotudur.
 • Ceres: Ceres AI, hobi ya da ticari amaçlı tarımsal üretim yapan kişilerin ürünlerini optimum şekilde yetiştirmesi için tavsiyelerde bulunur. Ceres AI ile üretici doğru miktarda sulama, gübreleme, ilaçlama yaparak hem tasarruf sağlar hem de ekolojik çevreye verilen zararları en aza indirir.
 • Lineware: Lineware, ağ güvenliğinden emin olmak isteyen internet kullanıcısına hitap eden bir uygulamadır. Ağı devamlı olarak tarayan Lineware, ağa bağlanan yabancı cihaz tespit ederse cihaz bilgilerini sunar ve müdahale edilmesine olanak tanır.

Girvak Girişimcilik Çatısı Altında Kalkınma, Kadın ve Gençlik Alanında Projeler Üretmeye Devam Ediyor!

Girişimcilik Vakfı olarak 2021 yılında ana odağımız belirlediğimiz kadın, genç ve kalkınma konularında farklı paydaşlar ile projeler tasarlamaya devam ediyoruz!

Belirlediğimiz ana odaklarımız ile toplumun farklı bileşenlerini destekleyerek ülkemizin kalkınmasına destek olmak için çalışıyoruz. Kadın başlığı kapsamında hem daha önce işgücüne katılım göstermemiş kişileri hem de girişimcileri desteklemeye devam ediyoruz. Kalkınma başlığı kapsamında Covid-19 sonrası yeni normalin gereklilikleri ile yeniden şekillenen tarım ve gıda alanında projeler tasarlıyoruz. Gençlik başlığı kapsamında gençlerimizi girişimcilik bakış açısı ve temel sosyal beceriler kazandırarak destekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here