Ebülten Nisan 2018

Fellow Programı başvuruları açıldı!

Türkiye’de girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak, girişimcilik kültürünü
yaymak ve gençlere girişimciliğin bir kariyer alternatifi olduğunu aşılamak isteyen
Türkiye Girişimcilik Vakfı, “Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun”
mottosu ile Fellow Programını hayata geçiriyor.

Girişimcilik Vakfı ailesinin bir parçası olmak ve Fellow Programının eşsiz deneyimini yaşamak için 17-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin 22 Haziran 23:59’a kadar gvfellowprogrami.comadresindeki başvuru formunu doldurup, sistem üzerinden başvurularını yapması gerekiyor! Fellow Programı ile ilgili tüm detaylar websitemizde!

20 Nisan’da FellowUp’ta buluştu

20 Nisan Cuma günü sabah Habita’da Fellowların birbirlerini daha yakından tanımaları için bir workshop gerçekleştirildi. Öğlen yemeği için Butcha Restaurant’ta Fellowlarımıza, Mütevelli Heyet üyelerimiz ve davetlilerimizden oluşan 20 kişi eşlik etti. Öğleden sonraki oturumda ise Fevzi Güngör’ün samimi anlatımıyla heyecan ve ilham veren hikayesini dinledik.

23-26 Nisan tarihlerinde İsrail’deydik!

İsrail’deki girişimcilik ekosistemini tanımak amacıyla, bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz gezimiz 23-26 Nisan tarihlerindeydi. 4 gün boyunca Fellowlarımız, Mütevelli Heyet üyelerimiz ile birlikte toplam 52 kişi olarak İsrail girişimcilik ekosistemini gezme fırsatına sahip olduk.

İlk gün yapılan Kudüs turunun ardından, Kudüs’teki startup ekosistemini ve teknoloji komunitesini bir araya getiren Made in JLM ve erken aşama girişimleri kitlesel fonlama yöntemi ile yatırım bulmasını sağlayan OurCrowd’u ziyaret ederek, hikayelerini dinledik. İkinci gün Interdisciplinary Center(IDC) kampüsünü ziyaret ederek, girişimcilik programları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra okuldan çıkan girişimleri dinleme fırsatını yakaladık.

Kampüs ziyaretinin ardından Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliği’nin ev sahipliğindeki resepsiyona katılarak, Sayın Büyükelçimiz Kemal Ökem’i ziyaret ettik. Ardından ICQ’nun ilk yatırımcılarından ve İsrail’in en başarılı girişimci ve yatırımcılarından Yossi vardi ile akşam yemeğine katıldık. Yossi Vardi, ilham veren kendi girişimcilik hikayesini Fellowlarımız ve Mütevelli Heyet üyelerimizle paylaştı. Gezimizin son gününde ise Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerimizden Google’ın ev sahipliğinde tüm gün Campus Tel Aviv’deydik.

Gün boyunca Google direktörlerinin ve Youtube çalışanlarının yanı sıra İsrail’in başarılı startuplarının sunumlarını dinledik. Tüm gezi boyunca dinlediğimiz hikayeler, tanıştığımızı insanlar bize ilham ve motivasyon verdi!

Needs&Leads mülteci oturumunu gerçekleştirdik! 

Needs&Leads ihtiyaç sahibi genç girişimcilerle tecrübeli girişimcileri, yatırımcıları ve kurumsal şirket çalışanlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. İki taraflı bir öğrenme ve network hedefleyen programın üçüncü oturumu 19 Nisan günü İstanbul’da Habita’da gerçekleştirildi.

9 Mülteci girişimci, iş fikirlerini ve startuplarını 3 dakika içinde anlattıktan sonra dinleyiciler arasındaki tecrübeli girişimciler, yatırımcılar ve kurumsal şirket çalışanları ile fikir alış verişinde bulundular. Dinleyiciler arasında bulunan mentörler destek olabilecekleri bir konu ise ellerini kaldırıp genç girişimcilerle eşleşti. Bu oturumlar karşılıklı bir öğrenme sürecinin başlangıcı! Needs&Leads’ın son oturumunda ise daha önce dinleyici ve mentör konumunda olan leadler sahneye çıkıp ihtiyaçlarını anlatacak ve genç girişimciler onlara çözüm üretip destek olacaklar.
Tüm detaylar websitesinde.

Airpreneurs ile bu sene de cesur fikirlerini göklere yazmaya hazır mısın? 

Havacılık ve uzay sektörünün lideri Boeing’in Girvak ile birlikte yürüttüğü, üniversite öğrencilerine yeni fırsatlar sunan ve ilkini geçen sene gerçekleştirdiğimiz Airpreneurs Programı bu yıl da son hız devam ediyor. Mart ayında ise Ankara ve Trabzon’da gerçekleştirdiğimiz Airpreneurs, Nisan ayında ise Elazığ ve Antalya’da gerçekleştirildi! Programımızda her şehrin birincisi Mayıs sonu gerçekleşecek büyük finalde yarışacak. Airpreneurs Program detaylarına www.airpreneurs.org’dan ulaşabilirsiniz.

Girişimcilik Vakfı Alumni
Eren Güzelceada karşınızda! 
Girişimcilik Vakfı mezunlarımız ile söyleşilerimize Fellow2014 ekibinden Eren Güzelceada ile devam ediyoruz. Girvak’ın hayatında neleri değiştirdiğini, mezun olduktan sonra
hayatındaki gelişmeleri ve gelecek planlarını anlatan Eren Güzelceada’ya
bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*