En genç üyesinin 75 yaşında olduğu start-up: Infosci

Infosci, bir iş insanı, bir avukat ve eski bir CIA çalışanı tarafından kurulan siber güvenlik firması. Ancak bu girişimi diğerlerinden ayrı tutan bambaşka bir şey var.

Infosci‘yi farklı kılan ise kurucularının yaşının 75 ile 80 arasında değişiyor olması.

Kuruculardan 75 yaşındaki John Ellingson, lise mezunu bir iş insanı ve Washington merkezli bir tesisat şirketinin eski sahibi. Ekibin en yaşlısı Phil Dean, 30 yıl görev yaptığı ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı‘nda (CIA), terörle mücadele ofisinde çalıştı ve tek tekerlekli bisiklet kullanmayı seviyor. Yaklaşık 20 yıl önce kendisinin icat ettiği dolandırıcılık tespiti sistemiyle suça karışanları belirlemede uzmanlaşmış bir avukat olan John Kittelberger ise bu dünyada 75’nci yılında.

“Birbirimizi tesisatçı, ajan ve inek (nerd) diye çağırıyoruz” diyen Kittelberger, Bloomberg‘e verdiği röportajda “Eğer 40 yaşında olsaydık, dışarı çıkıp bir şirket kurarak milyon dolarlar kazanıyor olurduk. Ancak en gencimiz 75 yaşında. Dolayısıyla hepimizin farklı bir ‘kaçış planı’ var” ifadesini kullanıyor.

Infosci, 2014’te ABD Personel Yönetimi Bürosu (OPM) gerçekleştirilen ve 22 milyon Amerikalının sosyal güvenlik numaraları ile yeni ve eski tüm çalışanların kişisel bilgilerinin çalındığı siber saldırya benzer bir saldırıya karşı korunmayı sağlayacak sistem tasarımı üzerinde çalışıyor.

Hackerler, OPM saldırısında, Büro çalışanlarının bildiği gizli kodları bilen güvenilir alt yükleniciler gibi davranıp sisteme sızmışlardır. Infosci, bu kodları saniyede bin defa değiştirebilen bir yazılım geliştiriyor.

Aile, arkadaşlar ve IT şirketi Nuvitek‘ten gelen 650 bin dolar sermaye ile çalışan Infosci‘nin “genç delikanlıları”, yaşlarının kendilerini ABD Patent Ofisi‘nde birinci sıraya yükselttiğini ve 1 Ağustos’ta patentlerini almayı beklediklerini söylüyor. Şirketin asıl hedefi ise Dell veya Google‘ın sahibi Alphabet gibi sektörün devleri.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*