Erasmus Mundus Yüksek Lisans Programları

Erasmus Mundus nedir? Burs imkanları var mı?

Erasmus Mundus, Avrupa’daki üniversitelerin ortak eğitim programları oluşturmasını ve bu programlara uluslararası öğrenci hareketliliğinin teşvik edilmesini amaçlayan bir organizasyondur. Çeşitli partnerle oluşturulan Erasmus Mundus yüksek lisans programları Avrupa Birliği ve ilgili programların yürütücü üniversiteleri tarafından finanse ediliyor. 

Dünya genelindeki bütün öğrenciler Erasmus Mundus’un yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir. Yapılan başvurular için herhangi bir ücret alınmıyor. Başvurulan yüksek lisans programlarında iki tür kontenjan bulunmakta. Birinde burslu diğerinde ise ücretli olarak kabul edilme imkanınız var. Burslu kabul edilen öğrenciler, ulaşım ve diğer tüm yaşam masraflarını karşılayabilecek düzeyde her ay maddi olarak destekleniyor. Bu bursiyerler üniversitelerinin eğitim ücretlerinden de muaf tutuluyor.

Programların genel işleyişi nasıl oluyor? Hangi alanlarda programlar var?

Programlar içeriklerine bağlı olarak 12 ve 24 ay arasında değişim gösteriyor. Her programda en az 2 veya 3 tane Avrupa ülkesinden üniversiteler partner olarak yer almakta. Ayrıca zorunlu olarak en az iki farklı ülkede eğitim görecek şekilde yüksek lisans programınızı planlamanız bekleniyor. Erasmus Mundus programları genellikle Avrupa’daki üniversitelerin ortaklığında gerçekleştiriliyor. Fakat bazı programlara ABD veya Japonya gibi Avrupa dışından üniversiteler de dahil olabiliyor. 

Erasmus Mundus sosyal bilimler, mühendislik, işletme, sanat ve tasarım, sağlık bilimleri ve diğer çeşitli alanlarda programlar sunuyor. Öğrenciler, dahil oldukları program kapsamında eğitim gördükleri tüm üniversitelerden diploma almakta. Bu durum birden fazla diploma veya bütünleşik bir diploma almak şeklinde oluyor. Bütünleşik diplomada eğitim gördüğünüz tüm üniversilerin imzaları yer alıyor. 

Aşağıdaki site üzerinden güncel yüksek lisans programlarını inceleyebilirsiniz:

https://www.eacea.ec.europa.eu/scholarships/erasmus-mundus-catalogue_en

Başvuru koşulları neler? Nasıl ve ne zaman başvuru yapılıyor?

Üniversite son sınıf veya mezun öğrenciler başvuru yapabiliyor. Her programın başvuruları tarihine ve başvuru formlarına kendi sitelerinden ulaşılabiliyor. Erasmus Mundus’un katalog sitesi üzerinden ilgili programların sitelerini bulabilirsiniz. Bu sitelerde programların yaz okulları, partner üniversilerinin akademik kadroları ve detaylı eğitim programları, networking etkinlikleri, mezunlarının durumları ve burs kriterleri yer alıyor. Aynı zamanda hangi ülkelerden kaç tane öğrenci alındığı ve başvurularındaki değerlendirilme kriterleri açıklanmakta. Gerekli belgeler arasında genel olarak transkriptler, dil sertifikaları, motivasyon mektubu, özgeçmiş ve referans mektupları bulunuyor. Bu belgelerin dijital olarak taratılıp saklamasında fayda var.

Yüksek lisans programları yeni mezun öğrencilerin ilgilendikleri alanlarda uzmanlaşabilmeleri açısında çok değerli. Aynı zamanda burslu bir şekilde farklı kültürlerden insanlarla hem ortak çalışmalar yapmak hem de eğitim almak kişisel gelişim konusunda çok yararlı olur diye düşünüyorum. Erasmus Mundus konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak için Youtube üzerinden programa katılan öğrencilerin tanıtım videolarına da ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

3D Oyun Modelleme

Merhabalar. Ben Kemal Gülnar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık döneminde yaptığım…

E-Bülten: Nisan 2023

Gençlik Programları 3. ChallengerUp’ı Gerçekleştirdik!  Challenger’larımız ile dönemin 3. ChallengerUp’ında buluştuk. Etkinliğe hayal ettiklerimizi, fikirlerimizi, hayatlarımızdaki gelişmeleri paylaşarak…

CEO for One Month

CEO Maceram veya 23 Nisan Simülasyonu Beni geliştireceğini düşündüğüm ve konsept olarak hoşuma giden etkinliklere hemen başvurma gibi…