Erkeklerin Muhteşem Girişimciler Olmasının 7 Nedeni

Meşhur kadınlar erkeklerden daha iyi girişimcidir düşüncesini duymak erkekler için genellikle sinir bozucudur. Bunu tartışmak moda değil, ama gerçek şu ki kadınlara ait şirketlerin sayısı daha hızlı bir oranda büyüyor çünkü nispeten az sayıdalar. Erkeklere ait şirketler mutlak verilere göre hala daha hızlı büyümektedir.

 

Her halükarda, bu karşıt görüş sunmak isteyeceğimiz en moda fikir olmasa bile, işte erkeklerin büyük girişimci olmasının 7 nedeni.

 

Erkekler Büyük Girişimci Midir? Okumaya Devam Edin:

 

1. Erkekler para kazanmaya daha odaklıdır

 

Çalışmalar göstermektedir ki, kadınlar iş ve aile hayatı arasında daha iyi bir denge kurmak için kendi şirketlerini kurmak üzere motive olmaya daha eğilimlidir. Örneğin, çoğu kadın, gelir elde ederken çocuklarına bakmak için evden iş kurar.

 

Buna karşılık, erkekler, girişimlerinde finansal başarı ile daha fazla motive olmaya eğilimlidir. Mali olarak bağımsız olmak, her şey yolunda giderse de zengin olmak amacıyla şirket açarlar. Her iki yaklaşımda da sorun yok iken, erkeklerin gelişen şirketler kurmakta avantajı var gibi görünmektedir. Kadınlar mütevazi bir başarıyla tatmin olmaya yatkınken, erkek girişimciler daha uzun saatler çalışmaya ve enerjilerinin daha büyük bir kısmını girişime adamaya isteklidir.

 

2. Erkekler yatırımcı aramaya daha isteklidir

 

Belki de şirket tiplerindeki doğal farklılıklar (küçük ve ev tabanlı, büyük ve iddialı) nedeniyle, erkekler şirketlerini büyütmek için yatırım peşinde koşmaya daha isteklidir. Yatırımların ve kar paylarının karşılığını verme zorunluluğu tamamen sıkıntılı olmasına rağmen, kısa vadede kadınlara ait şirketler yalnızca karların yeniden yatırım yapıldığı oranda büyüyebilirken, finansman aramaya olan bu isteklilik erkeklere ait şirketlerin daha çabuk gelişmesini sağlar.

 

3. Erkekler ticarette daha fazla deneyim sahibidir

 

Erkek girişimciler uzun bir iş tecrübesinden sonra iş kurmaya eğilimlidir, ve aslında girişimlerini başarıya ulaştırmak için bu deneyimden yararlanabilirler. Diğer taraftan kadınlar, aileye zaman ayırmak için, genellikle hayatları boyunca odaklarını değiştirirler, kariyerlerine devam etmek için geri dönmeden önce, çocuklar artık sürekli bakıma bağımlı olmayana kadar birkaç yıllığına işten ayrılırlar.

 

Bu biyolojik zorunluluğu onlara yüklemek adil olmasa da, gerçek şudur ki kadınların ortalama olarak erkeklerden daha az iş deneyimi vardır.

 

4. Erkekler yetki vermeye daha isteklidir

 

Çoğu kadın kendileri için her şeyi yapma alışkanlığından vazgeçmeyi zor bulur, ve işlerini idare etmek söz konusu olduğunda aynı anda pek çok işi kolaylıkla yapabilirler.

 

Erkekler yetki vermeye çok daha fazla hazırdır, ve belli görevleri daha fazla yetkinlik ve verimlilik ile başarabilen çalışanları işe almaktan daha mutlu olurlar. Erkekler, profesyonel yatırım uzmanlarının, vergi indirimleri bulmak konusunda erkek girişimcileri daha güçlü bir finansal konuma yerleştiren meslek dışı kişilerden daha iyi olması nedeniyle para meseleleriyle ilgilenmek üzere muhasebeciler tutmaya daha isteklidir.

 

5. Erkekler risk almaya daha yatkındır

 

Erkek girişimciler düşünmeden hareket etmeye ve risk almaya kadınlardan daha yatkındır. Bu tehlikeli bir özellik olsa da, çoğu durumda riskin yarar sağlayabildiği de doğrudur. Bunun sonucunda erkeklere ait şirketler genellikle, kadınlar tarafından yönetilen şirketlerden çok daha hızlı bir oranda büyür.

 

6. Erkekler kadınlardan daha kararlıdır

 

Bu tüm erkekler için doğru olmasa da, erkek girişimciler kadınlardan daha kararlı ve kendinden emindir. Kibir çekici bir özellik olmayabilir, ama iş dünyasında becerilerinizdeki belli bir miktar kendine güven (ve hatta aşırı kendine güven) olumlu sonuçlar getirebilir.

 

7. Erkekler parayı daha verimli bir şekilde yönetebilir

 

Son olarak, erkek girişimciler kendi lehlerine olan toplumsal cinsiyetçilik avantajına (belirsiz) sahiptir. Kadınlar ev kadını olarak görülürken, erkekler geleneksel olarak ailenin geçiminden sorumlu olmuştur. Bugünün girişimcileri eski yollarla yükselirken, bu jenerasyonda bile kültürel kalıntılar hala devamlılık göstermektedir.

 

Bu avantaj şüphesiz günümüz gençlerinin cinsiyet rollerinden daha bağımsız bir şekilde yetiştiği için bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Ancak en azından bu jenerasyondaki erkekler finansal durumlarda kadınlardan daha çok deneyim sahibi olmaya yatkın oldukları için şirketlerini büyütmede en iyi kararları verebiliyorlar.

 

Bu makale  addicted2success.com’da Joel Brown tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Başarılı Bir İletişimci Olmanın 6 Yolu

Başarılı iletişimciler çoğunlukla harika konuşmalar yapabilen, odadaki diğer çalışanlarla iyi anlaşabilen ve neredeyse herkesle sohbet edebilen insanlardır. Bahsedilen bu yetenekler şüphesiz güçlü ve kullanışlı yeteneklerdir ancak iletişimin gözden kaçırılan en önemli kısmı dinlemek sanatıdır. Odaklanmış bir dinleyici karşısındakine dünyadaki tek insan olduğunu hissettirebilir. Bazen bir meslektaşınızı dinleyerek, ona tek bir kelime etmeden binlerce kelimelik bir mesaj verebilirsiniz. İşte daha iyi bir dinleyici olabilmenin 6 yolu.