Farklı Bir Şey Satarak Başlamış 10 Muhteşem Şirket

0
3345

İyi şirketler, insanların istedikleri ürünleri satarak başlarlar. Muhteşem şirketler insanların isteklerine adapte olurlar ve isteyecekleri şeyleri satmaya başlarlar. Bu gönderide göreceğiniz gibi bazen bu, ürünü veya servisi tamamen değiştirmek anlamına gelir. İşte bugün bilindikleri ürünlerden tamamen farklı şeylerle başlamış 10 muhteşem şirket.

 

#1 3M

 

Eskiden Minnesota Mining and Manufacturing Company (Minesota Maden ve Üretim Şirketi – Yani 3M), 1902’de zımpara taşı üreticilerine popüler bir mineral satan bir maden şirketi olarak başladı.

 

Bir mineralden zımpara kâğıdı satmaya başladılar, sonra koli bandı ve şimdi araç bakım ürünlerinden dokunmatik ekranlara her şeyi içeren 55.000’den fazla ürün satıyorlar.

 

#2 Abercrombie & Fitch

 

David Abercrombie ve Ezra H. Fitch tarafından 1892’de kurulan Abercrombie & Fitch spor eşyaları ve kıyafetleri dükkânı olarak başladı.

 

The Limited 1988’de onları satın alana kadar bir giyim mağazası olmadı. Şimdi Amerika’da 300’den fazla mağazaları var ve uluslararası alana açılıyor.

 

#3 Avon

 

David H. McConnell, kapıdan kapıya kitap satıcısı olarak Avon’u 1886’da kurdu. İlk zamanlar satış zordu ancak parfüm örnekleri önererek kadınların ilgisini çekebildiğini fark etti.

 

Çok geçmeden bu parfüm örnekleri kitaplardan daha popüler oldu, böylece New York, NY’da California Parfüm Şirketi’ni kurdu ve sonunda Avon oldu.

 

#4 Colgate

 

Colgate aslında 1806’da William Colgate adlı bir sabun ve mum üreticisi tarafından kuruldu. Sabun, mum ve kola satarak başladılar.

 

Colgate 1873’e kadar diş macunu satmaya başlamadı ve başladıklarında kavanozla satıyorlardı.

 

#5 Flickr

 

2004’te Flickr, web tabanlı çok oyunculu bir oyun olan Game Neverending için gerçek zamanlı fotoğraf paylaşımlı bir sohbet odası olarak kuruldu. Bundan kısa süre sonra, Game Neverending’i rafa kaldırdılar, fotoğrafların yüklenmesini ve dosyalanmasını geliştirdiler ve sohbet odasını gömdüler.

 

Mart 2005’te, Yahoo! Flickr’ı 35 milyon dolara aldı.

 

#6 Microsoft

 

Bill Gates ve Paul Allen sonunda Microsoft olan şeye 1968 yılında yerel bir bilgisayar şirketi 13 yaşındakilere bilgisayara erişim izni verdiğinde başladılar. Sistemi hacklemeyi ve dosya çalmayı öğrendikten kısa süre sonra yasaklandılar. Ancak şirket sonrasında onları, sistemlerindeki açıkları bulmaları ve zayıflıkları gidermeleri için tekrar işe aldı.

 

Sonraki beş yıl içerisinde, Gates Harvard’a girene kadar ara ara gelen programlama işleri aldılar. Bir yıl sonra, Allen Gates’e Popular Electronics’in Altair 8800’ü içeren sayısını gösterdi ve Gates’i kişisel bilgisayarlar için yazılım geliştirmek için okuldan ayrılmaya ikna etti.

 

#7 Nintendo

 

Fusajiro Yamauchi Nintendo’yu 1998’da bir kart oyunu şirketi olarak kurdu. Hanafuda oyunu Japonya’da çok popüler oldu fakat pazarın çok da büyük olmadığının farkındalardı. Bu yüzden diğer sektörlerde denemeler yapmaya başladılar. 1963 ve 1968 arasında Nintendo bir taksi şirketi, bir otel zinciri, bir televizyon ağı ve bir gıda şirketi kurdu.

 

Sonunda, 1974’de Nintendo video oyunu sektörüne girdi ve bugün Japonya’daki en değerli üçüncü şirket.

 

#8 Nokia

 

Nokia 1865’te bir kâğıt fabrikası – orijinal iletişim teknolojisi – olarak kuruldu. 1868’de Frederick Idestam, Nokia, Finlandiya kasabasının yakınında ikinci kâğıt hamuru fabrikasını kurdu.

 

Şirket birleşimleri ve alımlarıyla geçen bir yüzyıl sonra, Nokia 1980’lerde Mobira Talkman ile mobil iletişim alanına girdi.

 

#9 Twitter

 

Twitter, Jack Dorsey ve podcasting şirketi Odeo arasında geçen, küçük bir grup içerisinde iletişim kurmak için çevrimiçi bir SMS servisi yaratma amacına sahip “tüm gün süren bir beyin fırtınası seansı”ndan çıktı. Flickr tarafından esinlenilince Twttr olarak kod adlandırıldı.

 

Önceleri, Odeo çalışanlarının arasında kullanıldı ve 15 Temmuz 2006’da Twitter’ı halka açtılar.

 

#10 Wrigley

 

Colgate gibi, William Wrigley Jr. Şirketi de 1891’de sabun ve kabartma tozu satarak başladı. Avon gibi William Wrigley ürünleri kapı kapı dolaşarak satmaya başladı ve her paket kabartma tozunu sakızla birleştirerek müşteri çekti.

 

Sakız, kabartma tozundan daha popüler oldu. Bugün Juicy Fruit, Extra, Orbit, Hubba Bubba ve 5 gibi pek çok sakız markasının sahibi Wrigley.

 

Bonus: Google

 

Buraya yazıyorum ki, bundan yıllar sonra yeni neslimiz “Google’ın yalnızca bir arama motoru olduğu zamanları hatırlıyor musun?” diyecek ve biz “Evet, dostum, onu ilk defa ortaokuldayken kullandığımı hatırlıyorum” diyeceğiz.

 

Amaç Ne?

 

Gençlerin bir iş kurmamaları için öne sürdükleri en büyük bahanelerden biri, “Henüz bir fikrim yok.”

 

Oturuyorlar ve o büyük fikrin gelmesini bekliyorlar. Bilirsiniz, milyonlarca fikrin arasından biri. Bunun, en beklemedikleri anda gökten kucaklarına düşeceğini düşünüyorlar. Ve bu şekilde başlayacaklarını.

 

Eğer başarılı olmak istiyorsanız, yalnızca bir şey satarak başlayın, herhangi bir şey. İnsanların ne aldıklarını bulun ve bunu onlara satın. Michael macerasına 8 yaşındayken okul arkadaşlarına Pokemon kartları satarak başladı.

 

Sattığınız şey, zamanla muhtemelen değişecek ama prensipler aynı kalacak.

 

Tamamen farklı bir şey satarak işe başlamış başka şirketler biliyor musunuz?

 

Bu makale retireat21.com’da Nicholas Tart tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here