Fellow Programını Merak Mı Ediyorsun? Bu Yazı Senin İçin!

Girişimcilik Vakfı bir fellowun hayatını nasıl değiştirir? Gelin beraber bakalım.


Benim Girişimcilik Vakfı serüvenim Sina Afra’nın attığı tweeti görmem ile başladı. Tweeti gördüğümde “aa evet bu benim, kesinlikle beni tarif etmiş” dediğimi hatırlıyorum. Zaten okur okumaz başvuru formunu doldurmaya başlamıştım. O an bilmiyordum ama hayatımın en değerli yolculuklarından birinin ilk adımını atıyormuşum.

 

sa

 

12 haziran’a kadar sürecek fellow 2015 başvuruları devam ederken birçok kimseden “Vakıf sana ne katıyor?” sorusunu duyuyorum. Belki bu yazı fellow adaylarının sorularını bir nebze karşılayabilir.

 

 • Hayallerinizi destekleyecek insanlar

 

Girişimcilik Vakfı dünyayı değiştirebileceğini düşünen, farklı olmaktan korkmayan insanların oluşturduğu büyük bir aile. Ve bu aile size inanan, sizi destekleyen insanlarla dolu. Yapmak istediğiniz bir şeyi herhangi birine söylediğinizde size birçok imkan, network sunacak ve çok değerli geribildirimler vereceklerdir. Bu da gerçekten bu zamanda oldukça anlamlı bir katkı.

 

sa.png

 

 • Muhteşem arkadaşlıklar

 

Akşam dışarı çıktığınızda konu bir süre sonra mutlaka yeni fikirlere, start-uplara gelir. Sadece 5 dakika bile konuşsan yeni şeyler öğreneceğin, seni her zaman çok iyi anlayacak arkadaşların vardır. Bu arkadaşlarının hepsi zeki, ileri görüşlü olduğu kadar aynı zamanda muhteşem eğlencelidirler. Mesela bir akşam yemeğinden 4 saat boyunca gülmekten karnın ağrıyarak kalkabilirsin ya da Akustikhane’de Erol Bilecik ve Cenk Tevet’i izleyip bağırarak şarkı söyleyebilirsin ya da maça gidip o heyecanı birlikte yaşarsın… Bana sorarsanız Girişimcilik Vakfı’nın bize kattığı en güzel şey kesinlikle bu arkadaşlıklar. Çünkü o insanlar gelecekteki ortakların, gelecekteki övünerek anlatacağın başarılı insanlar. Zaten şu an bile hepsini övünerek anlatıyorum J bu arkadaşlıklara sahip olduğumuz için kesinlikle çok şanslıyız.

 

 • Global düşünmek

 

aa

 

Good Will Hunting filminde Sean (Robin Williams) bir sahnede Will’e(Matt Damon) “Michelangelo hakkında her şeyi okumuş olabilirsin ama Sistine Chapel’in kokusunu asla bilmiyorsun” der. Hepimiz dünyayı takip ediyoruz ama bazen o hayatın içine dalmak gerek anlamak için. Sanırım bu konu hakkında fellowlar olarak en güzel örneğimiz İsrail gezisi.  Liseden beri İsrail’deki girişimleri, bilimsel gelişmeleri takip eden bir insandım ama oraya gidene kadar İsrail’deki insanların çalışkanlığını, mütevazı yaşantılarını ve global düşünmelerini anlayamadım(İsrail gezisi hakkında arkadaşlarımın yazdıklarını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum). Aynı şekilde Münih’te katılma fırsatı bulduğum girişimcilik eğitimi bana Avrupa’daki girişimciliğe biraz olsun yakından bakma şansı sundu. Ve yakında bazı arkadaşlarımız Moskova, Londra ve Berlin’e gidecek. Eminim ki bu anlamda çok şey öğrenecekler ve paylaştıkları deneyimler sayesinde bunları biz de anlayacağız.

 

 • Gerçek ve global bir network ağı

 

ab

 

Benim yıllardır tuttuğum “tanışmak istediğim insanlar” listesi vardı ve bu yıl o insanlardan birçoğu ile tanışma ve hayat hikayelerini daha yakından dinleme fırsatı buldum. Bir insanın hayatını, yaptıklarını okuyabilir, ona sorularınızı mail ile sorabilirsiniz ama gerçek network o kişinin sizi tanıması sizin hakkınızda fikir sahibi olmasıdır. Bu anlamda iki ayda bir düzenlenen FellowUp toplantılarımız inanılmaz önemli. Bu yemekler sayesinde o insanı gerçekten tanıma fırsatı ve onlar hakkında okuyarak öğrenemeyeceğiniz şeyleri gözlemleme şansı buluyorsunuz. Mesela Sina Afra’nın her olaya sakince cevap vermesini veya plan yaparken konuya her açıdan bakabildiğini, Yossi Vardi’nin ne kadar mütevazı bir insan olduğunu onları görmeden bilemezsiniz.

 

 • Katıldığımız muhteşem organizasyonlar

 

asd

 

Bu yıl fellowlar olarak keşke gidebilsek dediğimiz birçok organizasyonda yerimizi aldık. Bu sayede sektörün önde gelen kişileri ile tanışma ve onlardan ufkumuzu geliştirme fırsatı bulduk. Birçok organizasyonda Girişimcilik Vakfı’nda fellow olduğunu söylediğimizde bize verilen değeri bir kez daha hissettik.

 

 • Verilen burs aslında bize yapılan bir yatırımın göstergesi

 

Girişimcilik gerçekten zorlu bir yol ve bu yolda her zaman sizinle olacak birini bulmak oldukça zor. Toplum hayallerinizi, sizi küçümseyen insanlarla dolu maalesef. Ancak Girişimcilik Vakfı gerçekten seninle birlikte yürüyecek bir dost ve aslına bakarsanız verilen burs sadece bunun somut bir göstergesi. Fellowlar olarak birçoğumuz bu bursu ya şuandaki girişimimize harcıyoruz ya da ileriki girişimlerimiz için biriktiriyoruz.

 

Son olarak Girişimcilik Vakfı’na başvursam mı acaba diye aklından geçiren herkes lütfen başvuru formunu doldurmaya başlasın. Birçok kimse başvuruyor, ben seçilmem diye düşünmeyin çünkü eğer ki siz hayallerinin peşinden gidebilecek biri olduğunuza inanıyorsanız, emin olun aramızda yeriniz hazırdır 🙂

 

Emine Büşra Çevik

Fellow ’14

 

8 yorum

 1. Fellow programı çok etkileyici, müthiş dinamik Hep konuşulan ama hiç uygulanmayan söylemleri harika bir enerjiyle hayata geçirmişsiniz…. Program hedefe çok iyi odaklanmış. Belirlenen strateji beklenenin epey üzerinde performansa davetiye çıkarmış adeta. Bayıldım, sıkı takipte olacağım. Başvurular sadece yılda bir kez mi acaba?

  • Merhaba Ferya,
   Fellow Programı başvuruları her yıl aynı tarihlerde olmasa da Nisan ayı gibi başlar. Başvurulardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutma!

 2. “Dünyayı değiştirebileceğini düşünen, farklı olmaktan korkmayan insanların oluşturduğu büyük bir aile.”
  Hakikaten bu cümleyi okuduğumda içimde büyük bi heyecan oluştu, şu an kalbim biraz daha hızlı atıyor. Biraz sitede gezindim “Bu vakıf faaliyetleri, bu içten insanlar tam benlikmiş. Ya kim bunlar???!!!!” dedim. Bu samimi aileye, aranıza katılmayı arzu ettim.

 3. Keşke zamanında haberdar olsaydım, ilk defa bugün gördüm. Bir şeyler yapma hırsıyla patlamak üzereyim. bana çok şey katabilirdi vakıf, ne yazık ki geç kalmışım. 🙁

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*