Fellow Programının Size Getirecekleri

Bu yazımda Fellow Programı’nda olan birinin kazanımlarını henüz 6 aydır bu programda olan bir Fellow olarak anlatmaya çalışacağım.

 

Seçim Sürecindeki Kazanımlar:

 

Seçim sürecindeki her aşama kendinizi yakından tanımanızı sağlayacak. Video hazırlama kısmında yaratıcılığınızın sınırlarını öğreneceksiniz. 2 adet kişilik envanter testlerinde ise sizlerin aslında kim olduğunuzu, hangi mesleklere ya da alanlara yatkın olduğunuzu, güçlü ve zayıf yönlerinizi görebileceksiniz. Son aşama olan mülakatlarda ise mütevelli heyetinden bir üye ve Vakfımızın Genel Müdürü ya da Proje Koordinatörü ile görüşeceksiniz. Bu size hem bir mülakat tecrübesi hem de network imkanı sunuyor. Kesinlikle muhteşem bir deneyim!

 

FellowUp Kazanımları:

 

Zorlu ama çok keyifli aşamaları geçtiniz, Aramıza Hoş geldin mailini aldınız diyelim. Asıl olay şimdi başlıyor. 2 ayda bir tüm Fellowların katılmasının zorunlu olduğu bir girişimcinin kendi hayat hikayesini anlattığı, sizinle sohbet ettiği FellowUp etkinlikleri olacak. FellowUplarda başka bir yerde kolay kolay bulamayacağınız network imkanınız var. Aklınızdaki tüm soruları çekinmeden soracağınız, varsa fikirlerinizi paylaşıp Türkiye’nin Girişimcilik konusunda en tecrübeli isimlerinden geribildirim alabileceğiniz bir ortam sizleri bekliyor.

 

Yurtdışı Gezilerindeki Kazanımlar:

 

1- İsrail Gezisi : Dünya’da girişimcilik ekosisteminin en çok geliştiği yerlerden olan İsrail’e gideceksiniz. Burada 4-5 gün geçirip, oradaki girişimleri ziyaret edip, girişimcilerle tanışacaksınız. Kendi adıma burada global düşünmenin önemini gördüm ve imkansızlıkların nasıl aşılabileceğine dair deneyimler edindim. Ortak çalışma alanlarında işlerini devam ettiren girişimcilerden son derece önemli tavsiyeler aldım. Sizlerin çok daha farklı deneyimler elde edeceğinden, vizyonunuzun 5 gün içerisinde çok genişleyeceğinden eminim.

 

Not: Türkiye’de toplam 1500 start-up varken nüfusu 10 milyon olan İsrail’de bu sayı 7000. Siz düşünün ekosistemi.

 

2- Diğer Ülkeler – Şehirler : Silikon vadisi , Davos gibi daha birçok yere gidebilme şansı verecek size Girişimcilik Vakfı. Bu aşama sürpriz olsun 🙂

 

Arkadaşlık :

 

Frekanslarınızın hemen hemen herkesle uyacağı onlarca kişi ile bu süreçte beraber olacaksınız. Süreç içerisinde arkadaşlığınız gelişecek. Fikirlerinizi kendi aranızda tartışacaksınız, muhtemelen en etkili feed-backleri buradan alacaksınız. Hatta varsa fikrinize buradan doğru ortakları bulabilirsiniz ya da çıkacak bir fikre ortak olabilirsiniz.

 

Etkinlikler:

 

Yine sizlere hem network imkanını sağlayacak, hem de kendinizi geliştirebileceğiniz E-tohum, Webrazzi gibi birçok etkinlik için sizlere giriş fırsatı sunulacak.

 

Staj :

 

Yazları boş geçirmek olmaz. İsterseniz vakıf sizlerin tercihlerine en uygun stajı sizleri ayarlamaya çalışıyor. Benim şu anda staj yapacağım yer belli!

 

Burs:

 

Aylık şu an 500 TL burs alıyoruz. Bunu ister harcayın ister ilerde düşünüyorsanız yatırımınız için çekirdek sermaye olarak biriktirin.

 

Önemli Not: Anlattıklarım bir fellowun bu süreçte edinebileceği temel kazançlar. Vakıf sizlere sürekli bir sürprizle gelecektir, bunları değerlendirerek kazançlarınızı artırmak sizlerin elinde.

 

Seneye bu süreçte beraber olmak dileğiyle,

 

Burak Kale

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Madde Madde E-Vatandaşlık!

Nedir bu dijital vatandaşlık? Dijital vatandaşlık Estonya tarafından 2014 yılında yürürlüğe konmuş bir program aslında. Amacı dünyanın çeşitli…

Elendin Çık!

Size son zamanlarda peynir ekmek gibi kapış kapış bir konu olan Türk eğitim sisteminin sorunlarından bahsetmeyeceğim. Size Türk eleme sistemimizden bahsedeceğim. Evet doğru okundu, doğru yazıldı.

İlham

İlham; belki sabahın ilk ışıklarında, belki gecenin bir vaktinde, belki yeni keşfettiğiniz bir şarkıyı dinlerken, belki de eski bir şarkının anılarında kaybolurken ansızın kanınıza giren heyecan verici ve bir o kadar da şaşırtıcı o his...