Fellow’dan Fellow Adaylarına Tavsiyeler

Hepinizin çok iyi bildiği gibi Girişimcilik Vakfı Fellow programına kabul edilebilmek için geçmeniz gereken 6 aşama var. 6 aşama olduğunu öğrenince “Off, çok uzunmuş,ben yapamam. Nasıl olsa bir aşamada elenirim.” diyenlerin hemen bu düşünceden uzaklaşması size ilk ve en önemli tavsiyem. Uzun bir seçim süreci olsa da emin olun bütün aşamalar size çok fazla şey katacak. Hem ne demişler, gülü seven dikenine katlanır!

Online olarak doldurulan CV’lerin puanlanması tamamlandıktan sonra ikinci aşamaya geçip geçmeyeceğinize karar veriliyor. Bu aşamada sizden maksimum 3 dakikalık bir Youtube videosu hazırlamanız istenecek. Bence çoğu kişinin tedirgin olduğu ve tam olarak ne yapacağını bilemediği kısım ikinci aşama. Aslında sizden istenilen şey vakfa başvuru motivasyonunuzu açık bir şekilde anlatabilmeniz. Videoda kendinizi, hayallerinizi, hedeflerinizi ve tabii ki neden girişimciliği tercih ettiğinizi içten bir şekilde ifade edebilmeniz gerekiyor. Bence doğal ve samimi olmak sizi diğer adayların önüne geçiren en önemli özellikleriniz olacak.

3. ve 4. aşamalarda sizi enneagram kişilik deseni testi ve bir visual questionary bekliyor. Bu testlerde genellikle belli bir süre içerisinde cevaplamanız gereken sorular olduğu için olabildiğince sakin olmalı ve sizi en iyi yansıtan cevapları seçmelisiniz.

Beşinci aşamada ise ön seçim komitesiyle online bir mülakat yapacaksınız. Artık yüz yüze görüşme, sohbet etme ve birbirimizi daha yakından tanıma zamanı! Mülakat boyunca sorulan soruları içtenlikle cevaplayın ve kendinizi olabildiğince doğru bir şekilde ifade etmeye çalışın.

Ve geldik son aşamaya! Yoğun bir seçim sürecinin son kısmında yönetim kurulu üyelerimizle yüz yüze mülakat yapacaksınız. Bu sohbetin hepiniz için çok güzel bir tecrübe olacağına inanıyorum. Mülakatta sorulabileceğini düşündüğünüz sorulara hazırlanmanız mülakat sırasında size yardımcı olacaktır ancak cevapları hazırlarken kendinizi asla olmadığınız biri gibi göstermeye çalışmayın. Unutmayın, yönetim kurulu üyelerimiz bu durumu mutlaka fark edecektir.

Bu aşamaları başarıyla tamamladıktan sonra her biriniz birer fellow olarak hayatınızın en güzel deneyimlerinden birini yaşamaya başlayacaksınız.

Esen kalın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*