Fellow’dan Fellow Adaylarına Tavsiyeler

Hepinizin çok iyi bildiği gibi Girişimcilik Vakfı Fellow programına kabul edilebilmek için geçmeniz gereken 6 aşama var. 6 aşama olduğunu öğrenince “Off, çok uzunmuş,ben yapamam. Nasıl olsa bir aşamada elenirim.” diyenlerin hemen bu düşünceden uzaklaşması size ilk ve en önemli tavsiyem. Uzun bir seçim süreci olsa da emin olun bütün aşamalar size çok fazla şey katacak. Hem ne demişler, gülü seven dikenine katlanır!

Online olarak doldurulan CV’lerin puanlanması tamamlandıktan sonra ikinci aşamaya geçip geçmeyeceğinize karar veriliyor. Bu aşamada sizden maksimum 3 dakikalık bir Youtube videosu hazırlamanız istenecek. Bence çoğu kişinin tedirgin olduğu ve tam olarak ne yapacağını bilemediği kısım ikinci aşama. Aslında sizden istenilen şey vakfa başvuru motivasyonunuzu açık bir şekilde anlatabilmeniz. Videoda kendinizi, hayallerinizi, hedeflerinizi ve tabii ki neden girişimciliği tercih ettiğinizi içten bir şekilde ifade edebilmeniz gerekiyor. Bence doğal ve samimi olmak sizi diğer adayların önüne geçiren en önemli özellikleriniz olacak.

3. ve 4. aşamalarda sizi enneagram kişilik deseni testi ve bir visual questionary bekliyor. Bu testlerde genellikle belli bir süre içerisinde cevaplamanız gereken sorular olduğu için olabildiğince sakin olmalı ve sizi en iyi yansıtan cevapları seçmelisiniz.

Beşinci aşamada ise ön seçim komitesiyle online bir mülakat yapacaksınız. Artık yüz yüze görüşme, sohbet etme ve birbirimizi daha yakından tanıma zamanı! Mülakat boyunca sorulan soruları içtenlikle cevaplayın ve kendinizi olabildiğince doğru bir şekilde ifade etmeye çalışın.

Ve geldik son aşamaya! Yoğun bir seçim sürecinin son kısmında yönetim kurulu üyelerimizle yüz yüze mülakat yapacaksınız. Bu sohbetin hepiniz için çok güzel bir tecrübe olacağına inanıyorum. Mülakatta sorulabileceğini düşündüğünüz sorulara hazırlanmanız mülakat sırasında size yardımcı olacaktır ancak cevapları hazırlarken kendinizi asla olmadığınız biri gibi göstermeye çalışmayın. Unutmayın, yönetim kurulu üyelerimiz bu durumu mutlaka fark edecektir.

Bu aşamaları başarıyla tamamladıktan sonra her biriniz birer fellow olarak hayatınızın en güzel deneyimlerinden birini yaşamaya başlayacaksınız.

Esen kalın!

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yeni Bir Yol

Her yolun ve yolculuğun başı hayal kurmak ile başlıyor. Hayallerinize inancınız ne kadar fazlaysa attığınız adımlar o kadar sağlam, yolunuzdaki engellerde bir o kadar dirençsiz oluyor. Yoldayken karşılaştığınız şeyler oluyor. Bazılarını hatırlarsınız ama çoğu sadece yüzünüzde bir tebessümden ibaret oluyor, ancak öyle bir şey var ki ne paha biçilebilir ne de zamanla unutulabilir. Yolu beraber yürüdükleriniz…

Benzersiz bir kariyer yolculuğu; Girişimcilik

Genç yaşta mücadeleci olmak bizlere benzersiz bir deneyim yaşatmakla kalmayıp, içerisinde bulunduğumuz zor durumların üstesinden gelmemizi sağlıyor. Gençken toprağa atılan her tohum geleceğe umut ekmeye devam ediyor. Her şey ne istediğimizi anlamakla başlıyor ve isteklerimizi gerçekleştirebilmenin yollarını ararken sizin de karşınıza “Girişimcilik” çıktıysa bu yazı sizin için.