Fellow’lardan Bu Hafta: Global İnovasyon ve Girişim Köşesi

0
1704

Growth Hacker’ların 4 Yeteneği

Growth Hackerlar, ürün geliştirmede kritik bir rol oynar. Çünkü geliştirdiğiniz ürün en iyi algoritmalara ve mühendisliğe sahip olsa bile insanlar hizmetinizi kullanmazsa veya ürününüzü satın almazsa karşılığını bulması çok zordur. Bu nedenle bir ürünün ilk aşamasından itibaren problem yaşayan kitleye bir çözüm geliştirirken, bir Growth Hacker’ın ekibinizde olması ve büyüme için çalışması iyi olacaktır.

Geçtiğimiz aylarda Growth Hacking’e neden ihtiyaç duyarız ile ilgili bir yazı yayınlamıştım; dilerseniz o yazıya da buradan ulaşabilir ve Growth Hacking ile ilgili genel bir görüşe sahip olabilirsiniz:

#Why Do You Need Growth Hacking? And How Should You Do?

Veri Yeteneği

Her şeyden önce, Growth Hacking’in veri odaklı bir iş olduğu unutmamak gerek. Bir Growth Hacker olarak, sahip olduğunuz verileri iyi okuyup analiz edebilmelisiniz. Elbette başlangıçta kimse sizden uzman bir veri bilimcisi olmanızı beklemiyor ancak Google Analytics ve benzeri araçları iyi biliyor ve kullanıyor olmanız ilk aşamalar için yeterli olacaktır. (Daha fazlası için tabii başka veri yeteneklerine de sahip olmalısınız.)

Bildiğiniz gibi veriler artık hayatımızda önemli bir yere sahip. Başa dönecek olursak, bir problemi çözmek için geliştireceğiniz üründe bile önce problemi ispatlamalısınız ve bunun için de verilere ihtiyacınız var. Fikir aşamasından itibaren geliştirdiğiniz ürünün her aşamasında veri odaklı olmak çok daha başarılı bir ürün geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ürününüz için attığınız her adım daha fazla veri üretip anlamlandırmanız anlamına geliyor.

Ürün için yapmak istediğiniz her değişikliğin altında da bir hipotez vardır ve bu hipotezlerin ispatını yine verilerle kanıtlamak durumundasınız. Yaptığınız bir tasarım gözünüze çok hoş gelebilir ama ya kullanıcılar diğer tasarımda daha iyi tepki veriyorsa? Bunları ölçebilmek kritiktir.

“If you can’t measure it, you can’t improve it.” — Peter Drucker

Kullanıcılara Ulaşabilmek

Bir Growth Hacker’ın pazarlama becerilerine sahip olması beklenir. Growth Hacker olarak geliştirdiğiniz ürün için SEO / SEM, PR ve pazarlama kampanyaları yapabilmelisiniz, yani dijital pazarlama becerilerini kullanarak hedef kitlenize ulaşmanız beklenir. Burada yapılacak işler ürününüz için daha fazla kullanıcı kazanmanıza yardımcı olacaktır ve bu çalışmalar sonucunda aldığınız her bilgi ve veriyi, ürününüzü çok daha iyi ve viral olarak milyonlarca kişi tarafından erişilebilir hale getirmek için kullanmalısınız.

Tasarım Yeteneği

İyi tasarım becerilerine sahip Growth Hacker’ların büyük bir avantajı vardır diyebiliriz. Burada tasarımdan kastettiğim, ürününüzün harika uçan animasyonlar yerine kullanıcıların kolayca anlayabileceği ve kullanabileceği bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu nedenle bir Growth Hacker’ın tasarım becerisine sahip olması o ürün için önemli bir artıdır. Bu tasarım perspektifini geliştirmek için, Dribbble ve benzeri platformlara göz atmak, incelemek ve yapabiliyorsanız AdobeXD ve Figma gibi ücretsiz uygulamalarda pratik yapmak size bir tasarım perspektifi verecektir. Bir MVP için temel UI/UX bilgisi teknik beceri kadar önemli olabilir çünkü buradaki en önemli kısım problemi ve hipotezinizi doğrulamaktır. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, sürükle bırak ile landing page’ler, web siteleri ve hatta mobil uygulamalar geliştirmek mümkündür.

Teknik Yetenek

Belki de Growth Hacker’ların klasik pazarlamacılardan ayrıldıkları kısım burası oluyor. Growth Hacker’ların teknik becerileri de vardır. Daha önce de söylediğim gibi, ilk başladığınızda çok yetenekli bir yazılımcı olmanıza gerek yok, ancak bazı temel bilgilere sahip olmanız iyi olacaktır. Mevcut teknolojilerle neler yapabileceğini bilmek ürünün geliştirilmesi için önemlidir. Sürekli geliştiricilerle birlikte olacağınız için aynı dili konuşmanız ekip olarak ilerleyebilmeniz için de faydalı olacaktır. Aynı zamanda, rakip ürün ve teknolojileri anlamak için sürekli olarak ürünleri yakından incelemeli ve takip etmelisiniz.

Web siteleri ve Landing Page’ler yapabilmek günümüzde Wix, Elementor, Tilda ve Webflow gibi araçlarla çok daha kolay hale geldi. Sürükle bırak siteler ile harika şeyler yapmak mümkün. Eğer daha önce denemediyseniz bakmanızı tavsiye ederim.

Veri + Pazarlama + Tasarım + Teknik

Genel çerçeveyi çizmek ve daha rahat anlayabilmek için ünlü Growth hacker’lardan Brian Balfour’un hazırladığı ve ekosistemde de ünlü olan T Modelinden bahsetmek istiyorum.

Yukarıdaki tabloda, Growth Hacker’ın sahip olması gereken yetenekleri görebilirsiniz. Bir Growth Hacker’ın tüm bu konularda uzman olması beklenmez, ancak hepsinde belirli bir seviyeyi bilmesi gerekir. Ve bilmenizi isterim ki, sadece en deneyimli Growth Hacker’lar bu tablodaki neredeyse tüm bilgilerde uzmanlardır.

Bu bloğun orjinal içeriğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

# 4 Main Skills of Growth Hackers

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here