Fellow’lardan Bu Hafta: Global İnovasyon ve Girişim Köşesi

Growth Hacker’ların 4 Yeteneği

Growth Hackerlar, ürün geliştirmede kritik bir rol oynar. Çünkü geliştirdiğiniz ürün en iyi algoritmalara ve mühendisliğe sahip olsa bile insanlar hizmetinizi kullanmazsa veya ürününüzü satın almazsa karşılığını bulması çok zordur. Bu nedenle bir ürünün ilk aşamasından itibaren problem yaşayan kitleye bir çözüm geliştirirken, bir Growth Hacker’ın ekibinizde olması ve büyüme için çalışması iyi olacaktır.

Geçtiğimiz aylarda Growth Hacking’e neden ihtiyaç duyarız ile ilgili bir yazı yayınlamıştım; dilerseniz o yazıya da buradan ulaşabilir ve Growth Hacking ile ilgili genel bir görüşe sahip olabilirsiniz:

#Why Do You Need Growth Hacking? And How Should You Do?

Veri Yeteneği

Her şeyden önce, Growth Hacking’in veri odaklı bir iş olduğu unutmamak gerek. Bir Growth Hacker olarak, sahip olduğunuz verileri iyi okuyup analiz edebilmelisiniz. Elbette başlangıçta kimse sizden uzman bir veri bilimcisi olmanızı beklemiyor ancak Google Analytics ve benzeri araçları iyi biliyor ve kullanıyor olmanız ilk aşamalar için yeterli olacaktır. (Daha fazlası için tabii başka veri yeteneklerine de sahip olmalısınız.)

Bildiğiniz gibi veriler artık hayatımızda önemli bir yere sahip. Başa dönecek olursak, bir problemi çözmek için geliştireceğiniz üründe bile önce problemi ispatlamalısınız ve bunun için de verilere ihtiyacınız var. Fikir aşamasından itibaren geliştirdiğiniz ürünün her aşamasında veri odaklı olmak çok daha başarılı bir ürün geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ürününüz için attığınız her adım daha fazla veri üretip anlamlandırmanız anlamına geliyor.

Ürün için yapmak istediğiniz her değişikliğin altında da bir hipotez vardır ve bu hipotezlerin ispatını yine verilerle kanıtlamak durumundasınız. Yaptığınız bir tasarım gözünüze çok hoş gelebilir ama ya kullanıcılar diğer tasarımda daha iyi tepki veriyorsa? Bunları ölçebilmek kritiktir.

“If you can’t measure it, you can’t improve it.” — Peter Drucker

Kullanıcılara Ulaşabilmek

Yukarıdaki tabloda, Growth Hacker’ın sahip olması gereken yetenekleri görebilirsiniz. Bir Growth Hacker’ın tüm bu konularda uzman olması beklenmez, ancak hepsinde belirli bir seviyeyi bilmesi gerekir. Ve bilmenizi isterim ki, sadece en deneyimli Growth Hacker’lar bu tablodaki neredeyse tüm bilgilerde uzmanlardır.

Bu bloğun orjinal içeriğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

# 4 Main Skills of Growth Hackers

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Devam etmekte olan hayat yolculuğumuzda hissettiğimiz, yaşadığımız veya düşündüğümüz sayısızca şey var. Sürekli bir şeyleri seviyor, bir şeylere kızıyor hatta bazen nefret ediyor, bazen arzuluyor, bazen hiç de aldırmıyoruz. Sınırsızlığın ortasında bulunan Dünya adlı gezegenimizde, sonsuz sayıda deneyim elde ediyoruz. Peki, bunun ne kadarının farkındayız?

GİRVAK Maceram ve Başvuracaklara Önerim

“Hayat, nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur.” Romantik komedi türünde çok sevdiğim bir film olan “Hitch” filmdeki baş karakterin sözleri bunlar. Bazı insanları duyarız, kısacık ömürlerinde her gün bambaşka şeyler başarmış ve meraklarıyla geleceği aydınlatırken bir değil sanki bin ömür yaşamışlardır. İşte ben de 27 ve 28 Ekim'de öyle iki gün yaşadım ki, bir ömre sığmayacak kadar tecrübe edindim ve bir ömür boyu tanışmamın mümkün olmadığı onlarca müthiş insanla tanıştım: Ben bir Fellow olmuştum.