Fellow’lardan Bu Hafta: Kitap Köşesi

Yeni Girişimci İçin Kitaplar

İnsanları Etkileme ve Arkadaş Kazanma Rehberi
Dale Carnegie

Yılların testlerine dayanmak konusunda döneminin kişisel gelişim kitaplarından pozitif bir biçimde ayrışan İnsanları Etkileme ve Arkadaş Kazanma Rehberi, ilk kez 1936 yılında yayımlandı. Carnegie’nin birlikte çalıştığı insanların hikayeleri ve kendi gözlemlerinden yola çıkarak yazdığı bu kitap, kişilik kavramına farklı açılardan yaklaşarak davranışları bir mantık temeline oturtuyor. Her bölümün sonunda birkaç temel ilke ile özet sunan kitap, kimi zamanlar profesyonel bağlamlarda davranış şekillerinde kararsız kılanların kesinlikle okuması önerilen bir içerik.

Goodreads’te inceleyin!

A Promised Land
Barack Hussein Obama

Obama ailesinin 2008 başkanlık seçimine kadar olan süreçteki deneyimleri ve iki dönem süren başkanlığın ilk dönemindeki anılarını konu alan kitap, dünyanın en güçlü koltuğuna gelen süreçte liderin iç dünyasına eşi görülmemiş bir ışık tutmayı başarıyor. Obama’nın eşiyle adaylık sürecindeki kavgalarından ırk, din ve dil temelli ayrımların ABD ve dünyadaki derinliğine geniş bir kapsamda detaylı içerikler sunan kitap; hedefe giden yolda kimi zaman şüphe ile karşılaşan girişimciler için biçilmiş kaftan. Dünyanın tek süpergücünün başında olsanız dahi kişisel çekinceleriniz ve gel-gitli süreçlerinizin varlık göstermeye devam edeceğinin yazılı kanıtı olan A Promised Land’in Obama ailesine milyon dolarlar kazandırdığını da belirtmeksizin olmaz.

Goodreads’te inceleyin!

Prens
Niccolo Machiavelli

Machiavelli ve eseri Prens kadar eleştiri ortamına dahil olan sayılı edebi yapıt olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Prenslerin davranış biçimlerini temel bir güç arzusu üzerine oturtan Machiavelli, kimi standartlarda etik görülmeyecek yöntemleri savunmaktadır. Zira, prensin gücü eldesi ve sahipliği sürecinde başvuracağı yolları detaylı açıklayan Machiavelli, bu yaklaşım üzerinden günümüzde kişilik betimlemelerinde kullanılan makyavelistliğin el kitabını yazmıştır.
Özellikle 20. YY yöneticilerinde yaygın olduğu bilinen makyavelist anlayışı tanımak, onaylasın onaylamasın fark etmeksizin günümüzün karmaşık profesyonel ilişkilerinde yolunu bulmaya çalışan girişimcilerin kişi ve kurumları incelemesinde kuşkusuz ki fayda sağlayacaktır.

Goodreads’te inceleyin!

The $100 Start-up: Reinvent the Way You Make A Living, Do What You Love, and Create a New Future
Chris Guillebeau

“Bir girişime başlamak için yeterli sermayem yok” anlayışını hedef tahtasına koyan Guillebeau, çok küçük sermayelerle başlayarak kurucularının hayatlarında köklü değişimlere yol açan girişimlerin hikayelerini konu alıyor. Hikayelere olan detaylı yaklaşımında hem girişimin ilerleyişine hem de girişimcinin gelişimine ışık tutan kitap, içindeki girişimci ruhu serbest bırakmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyenler için ideal bir tercih olur.

Goodreads’te inceleyin!

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Neye İhtiyacımız Var?

Çoğumuz hayatımızdaki eksikleri, ihtiyaçları, doğruları ve yanlışları bir kalıba sokmaya çalışıyoruz değil mi? Neden böyle yaptım? Neden bu şekilde konuştum? Neden bu konuda daha hassasım? Neden bu kadar çalışıyorum ya da neden yeterli çalışmıyorum? Hepimizin zaman zaman aklından bu ve buna benzer birçok soru geçmiştir. Bu konuda bana en çok yardımcı olan, hatta yol gösteren diyebilirim, bir odaktan bahsetmek isterim.

İlham

İlham; belki sabahın ilk ışıklarında, belki gecenin bir vaktinde, belki yeni keşfettiğiniz bir şarkıyı dinlerken, belki de eski bir şarkının anılarında kaybolurken ansızın kanınıza giren heyecan verici ve bir o kadar da şaşırtıcı o his...