Gelmiş Geçmiş En İyi Patron, Şirketini Sattıktan Sonra Çalışanlarını 200,000 Dolar İkramiyeyle Ödüllendirdi

0
1964

Bazen çalışmak, mükâfatın ta kendisidir. Diğer zamanlardaysa mükâfat, bir CEO’nun çalışanlarına yaptığı gibi patronunuzun size 200,000 dolar ikramiye vermesidir.

 

Nevzat Aydın, on beş yıl önce kendisi dışında üç kişiyle kurduğu yemek servisi şirketi Yemeksepeti’nin kurucu ortaklarından birisi ve CEO’su. İşletmesini, Mayıs’ta Almanya merkezli bir şirket olan Delivery Hero’ya 589 milyon dolar karşılığında sattıktan sonra, tüm diğer iyi CEO’lar gibi elde ettiği serveti paylaşma kararı aldı.

 

Aydın, satışın 27 milyon dolarlık bölümünü 114 çalışanı arasında paylaştırdı. Bu da kişi başı ortalama 237.000 dolar anlamına geliyor. CNN Money’e göre, şirketteki çalışanlar, genellikle ayda 1,000 dolarla 2,000 dolar arası para kazanıyor.

 

Aydın, bu adımın çalışanların emeklerinin hakkını vermek ve onlara teşekkür etmek için atıldığını söyledi. CNN Money’e “Yemeksepeti’nin başarısı bir gün içerisinde gerçekleşmedi ve şimdiye kadar pek çok yetenekli ve çalışkan insan bu serüvenin bir parçası oldu.” şeklinde konuştu. “Takım çalışmasına ve başarının, ekibin geri kalanıyla paylaşılarak çok daha güzel ve görkemli bir hale geleceğine inanıyorum.”

 

Primleri nasıl paylaştıracağına karar verirken, Aydın çalışanlarının şirkette ne kadar süredir çalıştığı (en az iki sene), kişisel performansları ve şirketteki gelecek potansiyelleri gibi unsurlara dikkat etmiş. Yemeksepeti’nin toplamda 370 çalışanı bulunuyor.

 

Finansal kazançlar satış henüz gerçekleşmeden önce kararlaştırılsa da, Delivery Hero’dan bir sözcü Alman şirketin fikri onayladığını söyleyerek CNN Money’e “Delivery Hero ve Yemeksepeti gibi şirketlerin başarısının, harika insanların gerekenden fazlasını yaptığı inanılmaz şirket kültürüne bağlı olduğunu,” belirtti.

 

Aydın için on yıldır çalışan bir işçi, ikramiyeyi “hayat değiştiren” olarak tanımladı.

 

Aydın, Yemeksepeti’nin CEO’su olarak hizmet vermeye devam edecek ve ayrıca Delivery Hero’nun yönetim kuruluna katılacak.

 

Bu makale  entrepreneur.com’da Carly Okyle tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here