Genç Patronlara Hayati Öneriler

0
2951

Size genel müdür olmayı öğretebilecek bir okul veya çevrimiçi kurs yoktur. MBA veya daha iyi bir derece alabilir ama yine de gerçek bir CEO’yu taklit etmekten öteye gidemeyebilirsiniz. Sizi bir CEO olmak için eğitebilecek en iyi şey bir CEO olmaktır.

 

Kendi şirketimi altı yıl önce kurdum ve bugün 19 kişilik bir ekibi yönetiyorum. Son altı yıl hatalarla, engellerle ve yol ayrımlarıyla doluydu, ve yolculuk neredeyse hiç bitmedi. İşte 30 yaşın altındaki bir genel müdür olarak öğrendiğim bazı dersler.

 

1. Minnettar olun

 

İyi ve kötü günlerde, başkaları tarafından desteklendiğinizi fark etme fırsatı bulmanız önemlidir. Genel müdür her zaman ön plandadır ve övgüleri alır, ancak çok çalışmadan ve ekip üyelerinden, tedarikçilerden ve ailenizden yardım almadan bu gerçekleşmez. Bu gerçeği gözden kaçırmamaya dikkat edin.

 

2. Zorlukları benimseyin

 

Şirketiniz her zaman sağlık ve sıhhatli olmayacaktır. Bir dağa tırmanmak daha iyi bir benzetme gibi görünüyor. Eğer bazı zorluklara hazır değilseniz, bu işten hemen vazgeçin.

 

3. Herkes için her şey olmaya çalışmayın

 

İkinci şirketimi kurduğumda öğrendiğim en önemli ders – uygun yer seçmekti. Bir alanın en iyisi olun ve biri sizden her bir şey istediğinde, onu adapte olmaya çalışmayın. Bunu nasıl yaparsınız?

 

4. Hayır deyin

 

Bu girişimcilerin özel silahıdır. Bir şeye bugün hayır demek yarın işe yarar bir şeye evet diyebileceğiniz anlamına gelir.

 

5. İnsanlara yatırım yapın

 

Temelde her işletme insanları kapsar. Eğer en iyi kişileri işe alırsanız, başarılı bir şirket oluşturma şansınız olacaktır. Şirketinizi büyütmek için büyük insanlara yatırım yapın.

 

6. Ekibinizi övün

 

Bütün övgüleri onlara aktarmaya dikkat edin. Başarılı bir genel müdür olmak için, hataları üzerinize almalı ve övgüleri başkalarına yöneltmelisiniz.

 

7. Hatalar yapın

 

“Çabuk başarısız ol” atasözünü sık sık duyacaksınız. Popüler bir fikir olan “Hatalara çok değer vermek” fikrini sevmiyorum. Amaç başarısız olmak değil, ancak hatalar yapacaksınız. Buna hazırlıklı olun. En önemlisi de şu…

8. Onları tekrarlamayın

 

Hatalar yapılır. Onlardan ders çıkarın.

9. Risk alın

 

Eğer hata yapmıyorsanız, risk almıyorsunuz demektir. Kendinizi  küçük adımlar yerine büyük adımlar atmaya zorlayın. Büyük düşünün ve risk alın. Çok fazla şey öğreneceksiniz ve hayal edebileceğinizden çok daha ileriye gideceksiniz.

10. Müşterilerinize sorun

 

Onlar işletmenizin yükselmesini sağlarlar, bu nedenle eğer onlarla konuşmazsanız, gelişmelerden habersiz kalırsınız. İster müşteri, ister kullanıcı, ister istemci, ister iş ortağı olsunlar – bir genel müdür olarak işiniz onlarla konuşmaktır.

11. Bir muhasebeci alın

 

Bir genel müdürün şirketteki her işi nasıl yapacağını bilmesi harikadır, ama bütçeleri uzun süre yönetmeye çalışmak yaptığım en stresli şeydi. İşe hem sıkıcı işleri yapıp hem değerli bir danışman olabilecek bir muhasebeci alın.

12. Rakamlarınızı bilin

 

Şirketinizin durumunu hala tam olarak bilmeniz gerekir. İşletmenizi gerçek anlamda yönlendiren dört veya beş Ana Performans Göstergesini (KPI) tanımlamak için muhasebecinizle çalışın. Bu rakamları her zaman bilin ve bunları nasıl geliştireceğiniz hakkında bir planınız olsun.

13. Gününüzü planlayın

 

Benim açımdan, bu hayati bir uygulamadır. Her sabah gününüzü planlamak için gerçekten vakit harcayın. Bu dikkatinizi toplarken önemli olan şeyleri önceliklendirmenize yardımcı olacak. Başlamak için 20 dakikadan az  zamanınızı alacak yöntemimi deneyebilirsiniz.

 14. Tatile çıkın

 

İşinize başladığınızdan beri hiç tatile çıktınız mı? İnanın bana. Buna ihtiyacınız var. Bu enerji depolamanız için gereklidir, ve mücadele ettiğiniz sorunlara yeni bir bakış açısıyla geri döneceksiniz.

15. Araçlarınızı sınırlandırın

 

Üretkenliğinizi arttırmak için yeni araçlar ve uygulamalar denemek eğlencelidir, ancak gerçekten işe yarayan şeyi kullanmak için araçlarınızı belirleyin. Lemonly’e yeni bir araç eklemek istesem, kurtulabileceğimiz bir şey bulmaya çalışırdım. Bire karşılık bir.

16. Mahalleyi turlayın

 

Masadan uzaklaşın ve dışarı çıkın. Bu kanı harekete geçirir, stresi azaltır ve yeni bir bakış açısı kazandırır.

17. Bir sorumluluk ortağı edinin

 

Eğer yoksa bunu bugün yapın. Her ay toplanın ve onlara o ay ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı anlatın. Birbirinize karşı sorumlu olun ve daha iyi olmak için birbirinize baskı yapın.

18. İnternet yerine yüz yüze görüşme

 

İnternet istediğimiz her yerde ve her zaman çalışmamızı sağlıyor. Bu harika, ama el sıkışmanın gücünü hafife almayın. Google Hangout ve Skype’tan çıkın, ve gidip insanlarla yüz yüze görüşün.

19. Mümkün olduğunca ölçeklenmeyen şeyler yapın

 

Teşekkür notları ve kişiselleştirilmiş videolar cephaneliğimin bir parçasıdır. Bu ölçeklenir mi? Asla. Akılda kalıcı mıdır? Kesinlikle.

20. Kendinize iyi bakın

 

Sağlığınız ne durumda? Öğle yemeği yiyor musunuz? Yaşam tarzınızın ve formunuzun envanterini yapın. Bu ilk sırada olmalıdır.

21. “Ben” yerine “biz” kelimesini kullanın

 

Bir genel müdür olarak kullandığınız dil son derece önemlidir. Ben ve kapıdaki ben gibi kişisel, kapsamlı zamirleri karşılaştırın. Çok önemlidir.

22. Sürekli gelişin

 

Yeni bir beceri geliştirmek üzerine mi çalışıyorsunuz? Son zamanlarda hiç kitap okudunuz mu? Eskide kalmayın ve her şeyi bildiğinizi düşünmeyin. Gelişmelisiniz.

23. Danışmanları bir araya getirin

 

Üç ayda bir toplantı yapan resmi bir kurul olmak zorunda olmamakla birlikte, işletmeniz için danışmanlarınız var mı? Her üç ayda bir ya kahve içmek için ya da telefon ile görüşmeye çalıştığım dört kişilik bir grubum var. Bu görüşmeler son derece değerlidir.

24. Düşüncelerinizi belgeleyin

 

Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bir mahzende tutmayın. Onları notlar alarak, dile getirerek veya diğer insanlar aracılıyla belgeleyin, tartışılmak veya üzerine bir şeyler yapılmak üzere başkalarına aktardığınıza emin olun.

25. Her şeye körü körüne inanmayın

 

Basın kaptırmış gidiyor. Medya, arkadaşlarınız ve Facebook beğenileriniz sizin ve şirketinizin ne kadar süper olduğunu size gösteriyor.

Dikkat, tehlike çok yakında! Her şeye körü körüne inanmayın ve halinizden hoşnut olmayın. Her zaman yapılacak işler ve geliştirilecek eksiklikler vardır.

26. Rekabet içindesiniz, ama bunu önemsemeyin

 

Eğer rekabet içinde olduğunuzu düşünmüyorsanız, bir aptalsınız. Eğer rekabetiniz hakkında endişe duyarsanız, dikkatiniz dağılır. Rekabette olduğunuzu bilin, ama bunun için enerji harcamayın.

27. İşletmenize 30 bin metre uzaktan bakın

 

İşletmeden biraz geri çekilin. Şirketinize uzaktan bakmak farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Gelecek hakkında düşünmek için dışarıda bir ekip toplantısı düzenleyin ve neyin işe yaradığı ve neyin düzeltilmesi gerektiğine dair herkesin fikrini alın.

28. İş ve yaşamı birlikte yürütün

 

Bir girişimci olarak, iş-yaşam dengesini kurmak neredeyse imkansızdır. Ben ikisini bir arada sürdürme mücadelesi veriyorum. Günümüzde aralarındaki sınırlar tamamen bulanıklaşmıştır dolayısıyla ikisini tamamen ayrı tutamazsınız. Bunun yerine, ikisini uyumlu bir şekilde sürdürmeye çalışın.

29. Bir miras bırakın

 

Kendinize hiç miras sorusu sordunuz mu? Arkanızda ne bırakacaksınız? İnsanlar sizi nasıl hatırlayacak? Son geldiğinde mirası düşünemezsiniz. Çalışmalarınızın tamamını ve size mirası nasıl tanımlayacağını düşünmeye başlayın. Sadece önemli olan şeyleri yapın.

30. Yolculuk her zaman varış noktasını yener

 

Bunlar 30. doğum günümden sadece altı ay önce öğrendiğim 30 dersti, ama daha öğrenme sürecim bitmedi. Öğrendiğim en önemli ders yolculuğun tadını çıkarmak. Zirveye tırmanmayı benimseyin ve yol boyunca sizinle birlikte tırmanan tüm insanlara değer verin.

 

Bu makale  under30ceo.com’da 18 Mart 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here