Genç ve Genç Hisseden Girişimcilerin Başı Çekmelerinin 8 Nedeni

Girişimci olarak bir şeyler başarmak dizginlenemeyen bir tutku, heves ve çokça bilinmeyen arasında biraz da saflık gerektirir. Genç insanlar her gün yeni bir dünya ile yüzleşmeye alışkın, bu nedenle bu durum onları pek de endişelendirmiyor, biz ters gidebilecek birçok şey olduğunu biliyoruz, bu yüzden bu yoldan tamamıyla vazgeçiyoruz.

Elbette, her yaştan girişimci kendini genç hissedebilir ve gençler kadar korkusuz olabilir ve deneyimlerini avantaja çevirebilirler. Bu insanlar her zeki yatırımcının arayıp çok nadiren bulabildiği insanlardır. Dolayısıyla her yatırımcı aynı zamanda kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği bir şeyler başarmaya aç insanları dikkatle inceler ve şu konularda değerlendirme yapar:

 

  1. Çabuk toparlanabilme

Bir engelle karşılaşıldığında bir anda o yoldan dönüp tam gaz yeni yoluna devam edebilme yeteneği bir girişimci için çok önemlidir. Girişimcilik yolu hevesli ancak ilk zorlukta vazgeçen, bahane üretmekte çok iyi ya da yanlış hedefe umutsuzca kitlenerek kendilerini yakan girişimcilerle doludur.

 

  1. Hayatın en iyi dönemlerinin önünde olduğunu görebilme

Geleceğe endişeyle değil sabırsızlıkla bakan gençler en iyi girişimcileri oluştururlar. Dünyayı değiştirebilme imkanını müthiş bir deneyim olarak görürler ve sonuç kadar süreçten de keyif almaya kararlıdırlar. Korumaları gereken bir mirasları ya da önceden yaratmış oldukları bir beklenti yoktur.

 

  1. İşe tüm dikkatini verebilme

Girişimci olmak için en iyi zaman, ailenin getirdiği finansal yükümlülükler ve akranların başarısına yetişme gereksinimi başlamadan önceki dönemdir. Genç girişimciler başarının mesuliyetinden kaçmaz, çünkü o noktaya henüz gelmemişlerdir. Dikkatlerini dağıtacak pek bir sorumluluk ya da ilişkileri yoktur.

 

  1. Dizginlenemeyecek kadar iyimser ve enerji dolu olmak

Genç girişimciler her gün ülkenin, toplumun ve ailelerin geleceğini değiştirecek bir iş kurduklarına inanırlar. 24 saat odaklanabilme güçlerinin teknolojik ve politik engelleri aşacağından ve rakiplerinin eski kafalılığını yeneceğinden emindirler.

 

  1. Farklı düşünmeye istekli olmak

İnsanlar yaş aldıkça, işlemlerinde ve düşünce tarzlarında geleneksel yöntemlerde takılı kalmaya başlarlar. Yaratıcı olmak zorlaşır. Başarılı yeni bir girişim oluşturmak, her gün yeni zorluklar ve yeni rakiplerle karşılaşmayı kaldırabilmek için yaratıcı düşünmeniz önemlidir.

 

  1. Alışılmışın dışında yaşamak ve iş yapmak

Yenilik ve yaratıcılık planlanabilir değildir. Yeni bir ürün geliştirmek erişte yiyerek yaşamanız ya da bir hafta arka odadaki bir karyolada uyumanızı gerektirebilir. Genç girişimcilerin uzun toplantılar, düzenli çalışma saatleri ve hafta sonu tatilleri gibi sabit alışkanlıkları yoktur.

 

  1. Çok kültürlü ilişkilerden keyif almak

İçinde bulunduğumuz internet çağında artık dünya daha küçük, dolayısıyla genç insanlar etraflarındaki çeşitliliğin farkında olarak büyüdüler. Sosyal medya ve okul aracılığıyla birçok kültürden bir şeyler öğrendiler ve bu kültürlerle etkileşimde bulundular. Çeşitlilik yeniliğin ve yeni iş fırsatları yaratmanın kilit bir noktasıdır.

 

  1. Tatmin paradan gelen bir şey değildir.

Genç idealistler mutluluğu işin karşılığında aldıkları ile değil, yaşam tarzıyla ölçüyor. Girişimci hayatı gelecekte parayı çeker, ancak tatmin duygusu aslen her gün öğrenilenler,  yeni ilişkiler ve yeni akran grubunuzun itibarında gizli. Tatmin olmak kendi kararlarınızı alıp kendi hatalarınızı yapmanızdır.

 

Bunların hiçbiri pratik zeka ya da kültürün yerini tutmaz. Yatırımcılar genç ya da kendini genç hisseden, kendilerini iyi pazarlayan, uzlaşma becerileri gelişmiş, çözüm odaklı, eğitimli ve hevesli girişimcileri arıyor. Hayatın her alanında biriktirdiğiniz deneyimi vurgulamayı unutmayın.

 

Yukarıda özetlenen yönlere sahip hevesli bir girişimciyseniz, geleceğiniz parlak. Avantajlarınızı değerlendirmenin ve dünyayı değiştirmek için adım atmanın zamanı geldi. Geri kalanımız yapabileceklerinizi görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Bizi hayal kırıklığına uğratmayın.

 

 

Bu makale entrepreneur.com’da Joel Trammell tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir