E-Bülten: Nisan 2023

Gençlik Programları

3. ChallengerUp’ı Gerçekleştirdik! 

Challenger’larımız ile dönemin 3. ChallengerUp’ında buluştuk.

Etkinliğe hayal ettiklerimizi, fikirlerimizi, hayatlarımızdaki gelişmeleri paylaşarak başladık. Uzman Konuşması oturumunda alumni’miz Tunya Irkad VC alanındaki deneyimlerini challenger’larımız ile paylaştı. İlham Konuşması oturumunda konuğumuz elektrikli araç kullanıcılarını şarj üniteleri ve yakın lokasyonlardaki hizmet sağlayıcılarıyla bir araya getiren Bluedot’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ferhat Babacan’dı. İlham ve deneyim dolu paylaşımlarıyla bizimle buluşan konuklarımıza teşekkürler. Günü GİRVAK’a bir not bırak etkinliği ile tamamladık.

Fellow Programı için Başvurular Açıldı! 

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve gençlere ilham vermek üzere kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Fellow Programı’na başvurular 10 Nisan’da başladı. Üniversite öğrencilerine bir yıl boyunca her ay 1.250 TL burs alma, girişimcilik alanında ilham kaynağı olan rol modellerle tanışma, girişim elçileri olarak farklı etkinlik ve projelerde yer alma ve uluslararası girişim ağına katılma şansı veren programa son başvuru tarihi ise 18 Haziran.

Girişimcilik Vakfı’nın, liderlik ve girişimcilik potansiyeli yüksek gençleri fiziksel ve dijital ortamda hibrit bir sistemle bir araya getirerek Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminden ve birbirlerinden beslenmelerini sağladığı burslu programı Fellow Programı’nın 2023 yılı başvuruları 10 Nisan’da başladı. 

Bu yıl 10’uncu dönemi olan, Türkiye’nin tüm üniversite ve bölümlerinden başvuru yapılabilen Fellow Programı, fellow ve challenger olarak iki ayrı alt program şeklinde girişimcilik potansiyeli yüksek olan gençler için özel olarak hazırlandı. Fellow Programına katılmak ve GİRVAK fellow’u veya challenger’ı olmak isteyen öğrenciler, 18 Haziran’a kadar https://girvak.bonapply.com/  adresindeki başvuru formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebiliyor.

G Markalı Etkinlikler 

Gençlik Programı düzenlediği ve katıldığı G markalı etkinliklerimizde bu ay:

Gakademi: Craft Capital CEO’su Sinan Yıldırım’dan Startup Değerlemesi nasıl yapılır ve Esmiyor kurucu ortağı Naz Yaman’dan İklim Krizine Karşı Bireysel Önlemler nasıl olmalı eğitimlerini aldık.

Gcorp: Finedine kurucu ortağı Duygu Kutluoğlu Kılıç ile turizm teknolojileri üzerine sohbet ettik.

Gtalks Special: İnci Abay Cansabuncu ile Geleceğin İşleri ve Ahmet Balat ile Dijital Pazarlama trendleri üzerine sohbet ettik. 

Gfounders: Beije kurucu ortağı Naz Özbek’ten girişiminin hikayesini dinledik.


Oyun ve Uygulama Akademisi

Oyun ve Uygulama Akademisi Nisan ayında Game & App Jam gerçekleştirdi. Akademi’de ilk kez gerçekleştirilen bu etkinliklere katılan 930 kişi takımlar halinde 67 uygulama 103 oyun olmak üzere toplam 170 ürün geliştirdi. Jürinin oylarıyla en iyi 3 oyun ve en iyi 3 uygulama ödüllere sahibi oldu. Mayıs ayı sonunda başlayacak olan Mezuniyet Bootcamp’i için ön hazırlık olan bu yarışmadan sonra, bursiyerler eğitimlerine kaldığı yerden devam ediyor.

Oyun ve Uygulama Akademisi Teknofest İstanbul’da yer aldı. Eğitmenlerin, mezun ve bursiyerlerin katıldığı Teknofest’te fiziksel olarak bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayan Akademi, stand alanında geçtiğimiz senenin mezunlarına ait oyun ve uygulamaları sergiledi.

Airpreneurs Programı

Havacılık sektöründe insan sağlığı ve uçuş güvenliğine yönelik yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlayan Airpreneurs’ün dördüncü döneminin finali için gün sayıyoruz! Programda üniversite öğrencilerinin liderliğinde pandemi ve sonrasında havacılığın yeni dünya düzenine uyumunu artıracak proje fikirlerin hayata geçmesi için destekledik. Program ayrıca gençlerin havacılık alanında global anlamda değişen trendleri uygulamaya geçirmeleri ve inovatif proje fikirlerini geliştirmeleri için bir alan yarattık. Herkesin katılımına açık etkinliklerde ise sektördeki değişimleri ve ilham veren hikayeleri birlikte keşfettik.

Girişimcilik Vakfı olarak, Boeing destekleriyle ve THY Terminal ile İTÜ ARI Teknokent iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Airpreneurs 2022 ile “Aklım göklerde!” diyen 18-24 yaş arası üniversite öğrencisi ve yeni mezun ile beraber havacılık sektöründe insan sağlığı ve uçuş güvenliğine yönelik yenilikçi çözümler üretiyoruz. 2022 yılında programa başvuran 160 farklı fikir arasından seçtiğimiz 17 takımla beraber Runways, Bootcamp, Mentor Buluşmaları, Ön Jüri, Mockup Sunumlar gibi modülleri geride bıraktık ve Mayıs 2023’de gerçekleşecek Demo Day’e doğru ilerliyoruz. 

Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği ile 2016 yılında başlayan ve şimdiye kadar üç kez düzenlenen Airpreneurs programı Türkiye çapında 350.000 kişiye ulaşırken, 7 farklı şehirden 700’ü aşkın gencin havacılık ile ilgili hayallerini gerçeğe dönüştürdü.  

Fintech Fellow Programı

Nisan itibariyle beşinci ayı tamamlanan Fintech Fellow Programı kapsamında konuşmacı etkinliklerimiz başladı. Ecole 42’de Fintech Fellow’lara özel gerçekleşen etkinliklere Atıl Samancıoğlu ile CTO Uzmanlarıyla Buluşmalar konuşmacısı, Baran Gürcan ise Trend Sohbetleri konuşmacısı olarak katılım sağladı.

Programa devamlılığıyla burs almaya hak kazanan Fintech Fellowlara Nisan ayı itibariyle burs destekleri başladı.

Program sonrasında staj ve profesyonel çalışma deneyimi kazanacakları, proje ortağımız Ödeal’ın düzenlediği iftar yemeğinde Fintech Fellowlar mentorları ve diğer Ödeal ekibi ile networking edinme fırsatı yakaladı.

Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ÜnlüCo-1-1024x664.png

ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi, GİRVAK ve ÜNLÜ & Co iş birliği ile devam ediyor.

Finansal teknolojiler, siber güvenlik, temiz enerji teknolojileri, sağlık teknolojileri, eğitim teknolojileri ve sürdürülebilir tarım teknolojileri başta olmak üzere bu alanları kullanarak çözüm üretmek, girişim kurmak veya bu alanlarda var olan girişimini büyütmek isteyen kadınlar için hayata geçirdiğimiz ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi Programına 32 ilden, kurucusu ya da kurucu ortağı 18-35 yaş arasında kadın olan toplam 81 takım ve 324 kişi başvurdu. Oldukça nitelikli bulduğumuz teknoloji alanında çalışan takım başvurularının değerlendirilmesi sonucunda İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Samsun, Antalya, Şanlıurfa, Bursa Kayseri, Bilecik ve Sakarya gibi 10 ilden katılarak programa dahil olmaya hak kazanan 15 takım ile programa devam ediyoruz. 

Program kapsamında ilk onboarding buluşmamızı 12 Ocak tarihinde ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü’nün İlham ve Trend Sohbetlerine katılımı ile gerçekleştirdik. Ardından Kadın Girişimciler Akademisi geçmiş dönem mezunlarıyla mezun buluşması gerçekleştirdik.  

17-28 Ocak tarihleri arasında 4 oturumdan oluşan Bootcamp etkinliğimizi programa katılmaya hak kazanan takımlar ile tamamladık. Ardından takımlarla birebir görüşmeler gerçekleştirerek ihtiyaç duydukları mentorluk alanlarını belirledik ve mayıs ayı itibarıyla mentorluk programına başlıyoruz. 

Takımlar programın ilk altı ayında çeşitli faaliyetlerle temel girişimcilik yetenekleri kazanacak, fikirlerini iş modeline dönüştürebilecek, alanlarında öncü girişimcileri dinleyebilecek, takımlarına özel atanan mentorlarla çalışabilecek, kendilerinden maksimum verimi elde edebilmeleri için ilham ve trend sohbetleri ile psikolojik ve sosyal seanslardan faydalanacaklar.

TSKB Kurumiçi Girişimcilik Programı

GİRVAK & TSKB Kurumiçi Girişimcilik Programımız kapsamında Nisan ayı itibariyle Reverse Mentoring etkinliğimize başladık. GİRVAK fellow/alumniler’in mentor, TSKB çalışanlarının menti olduğu Reverse Mentoring etkinliği ile Z kuşağının yeni dünya hakkında deneyimlerini paylaştıkları karşılıklı bir öğrenim ve yolculuk tasarımı amaçlanmaktadır. Bu sayede jenerasyonlar arası bilgi aktarımı ve yeni jenerasyon trendlerinin takip edilebilmesi desteklenmiş olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*