Gezgin Girişimciler İçin 5 Seyahat Tüyosu

Sık sık iş seyahatlerine mi çıkıyorsunuz? Öyleyse yolculuk esnasında çıkabilecek pürüzleri ortadan kaldırmanıza yarayacak bu stratejileri okumak isteyeceksiniz.

 

Sıkça seyahat etmek, kendim dahil birçok girişimci için alışılmış bir durumdur. Seyahat şartsa da, istemeyerek yerine getirilen bir şart olmak zorunda değil. İster haftada, ister yılda birkaç kez uçuyor olun; işte seyahatlerinizi kolaylaştırmanızı sağlayacak basit çözümler.

 

Toparlanın

 

Size huzursuzluk veren o ‘bişeyleri unutuyorum’ hissinden kurtulmak için, yedek banyo malzemelerinden oluşan seyahat paketlerinden alın. 3FIOz.com adlı iki kadın girişimcinin kurduğu sitede en sevdiklerinizi bulabilirsiniz.

 

Ben ise her zaman hazır bekleyen ( şuna benzer ) katlanabilir bir seyahat çantası bulunduruyorum. Lens, alerji ilaçları ve vitamin gibi temel ihtiyaçlarımın yedekleri bu çantada mevcut. Şeffaf cepleri sayesinde her şey düzenli ve gözümün önünde, ve el bagajıma sığacak şekilde katlanabiliyor. Hiçbir zaman diş fırçası ya da jilet almayı hatırlamama gerek yok, çünkü seyahatlerde kullandığım banyo eşyalarım çantamda hazır bekliyor. En iyi kısmıysa, otel odalarında bu çantaları asabileceğiniz askıların bulunması.

 

Listeye Kaydolun

 

Yılda birkaç defa ya da daha fazla seyahate çıkıyorsanız, TSA Precheck ya da Global Entry’e kaydolun. Bu listelerin her ikisi de ön-onay görüntülemesi aracılığıyla güvenlik geçişlerini hızlandırıyor. ‘ Procrastinate on Purpose’ kitabının yazarı Rory Vaden buna zamanı arttırmak adını veriyor: başta ayarlaması zor olan işler daha sonra bolca vakit kazandırıyor.

 

Her iki servisin de kayıt işlemi çok basit – sitelerini ziyaret etmeniz yeterli. İpucu: American Express Business Platinum kartınız varsa, 100 $’lık başvuru ücretinizi geri yatırıyorlar.

 

Favorilerinizi Seçin

 

Ücretsiz bagaj nakli, uçağa binişte öncelik ve koltukta üst sınıfa yükseltilme gibi seyahatte sadakat programları ile ilgili sayısız makale bulunmakta, o yüzden bunlara pek girmeyeceğim. Şunu da belirteyim, 1.3 milyon mil puanlı American Airlines statümle gurur duyuyorum !

 

En sevdiğiniz havayolu firmasını, araç kiralama servisini ve oteli belirleyip, avantajlarını öğrenin. Çoğu ücretsiz olan programlara kaydolarak nakitten ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ben Budget’in Fastbreak programını seviyorum, çünkü arabam her zaman beni bekliyor oluyor ve kiralama alanına gitmem gerekmiyor.

 

Mümkün oldukça tercih ettiğiniz partnerlerle çalışmanız akıllıca bir hareket olsa da, sık seyahat edenler için diğer havayolları ve araç kiralama servislerine de kaydolup, telefonunuzda kimlik numaralarınızı ve firmaların telefon numaralarını bulundurmak iyi bir fikir olacaktır. Ne zaman bilmediğiniz bir firmanın uçuş rötarına denk geleceğinizi bilemezsiniz.

 

Neredeyse tüm havayolu şirketleri ( elit üye olmasanız da ) sadakat programları üyelerinin aramalarına öncelik veriyor, operatörden yardım almaksa bir terslik olduğunda – iptal olan uçuşun tüm yolcularının aynı anda uçuş ayarlamaya çalışması gibi – her zaman havaalanı kuyruklarında beklemekten daha kolay.

 

Birinci Sınıf Salonlarda Bekleyin

 

Havayolu firmaları, araç kiralama servisleri ve otellerle yetinmeyin: havaalanı bekleme salonlarında da favorinizi seçin. Centurion Lounge en iyilerden, ama çok az havaalanında bulunuyor. American Express Platinum kartla girişler ücretsiz. Bu kart Priority Pass programında da size ücretsiz üyelik sağlayıp neredeyse her havaalanında bir ya da daha fazla bekleme salonuna girmenize olanak veriyor. Tüm gün süren yolculuklarda büyük bir içecek ve ücretsiz yemek, şaşırtıcı derecede fark yaratıyor.

 

Dört Tekerleğe Geçiş Yapın

 

Kimi insanlar dört tekerlekli el çantalarının (ya da benim deyimimle, dört tekerlekli sürüş bavulu), yaşlılara göre olduğunu düşünür. Bana göre bu çantalar onları deneyenlere göre, çünkü bir kez dört tekerlekliyi kullandığınızda, eski iki tekerlekli bavulunuza asla geri dönmezsiniz. Yaşınız umurumda bile değil: dört tekerlekliler (örneğin Travelpro’nun şu ürünü) dar uçak koridorları ve yoğun terminallerinde tereyağından kıl çeker gibi yürümenizi sağlıyor, ve her yolcuda bulunması gerekenler arasında.

 

Benzer şekilde, ‘kişisel eşya’ sayımınızı yapın. Günlük eşyalarınızı alacak, ve kitap ya da yedek kıyafet gibi ihtiyaçların da sığabileceği bir çanta seçin. El bagajları konusunda stratejik davranırsanız, içeri hiç bavul vermeden bir haftalık eşya taşıyabilirsiniz.

 

Uygulamalardan Faydalanın

 

TripIt uygulamasına bayılıyorum. Seyahat bilgilerimi otomatik olarak alıyor ve uçuş, otel, araç ile hava durumu raporlarını tek bir ajandada topluyor. Yıllardır yazılı ajanda kullanmadım, çünkü bu bilgiler parmağımın ucunda, ve Google Maps ya da nereye istersem oraya sorunsuz bir şekilde kopyalanmaya hazır. Uygulamanın başlangıç versiyonu ücretsiz. Sıkça seyahat edilmesi bonus özellikleri açabiliyor, TripIt Pro’da ise gerçek zamanlı uçuş bilgilendirme ve diğer uçuşlarla ilgili bilgiler size yılda 49 $’a maloluyor.

 

Dünya büyük, muhteşem bir yer ve sırf yolculuğun adı sıkıcıya çıktığı için yeterince gezemezsek yazık etmiş oluruz. Bu basit ipuçları gelecekteki seyahatlerinizi çocuk oyuncağına çevirecek.

 

Bu makale  businesscollective.com’da Brittany Hodak tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

2016’da İş Dünyasına Yön Verecek 7 Fikir

İş dünyası gibi, onu tanımlayan kurallar da hızla değişiyor. Bu değişimin sebebi teknoloji olduğu kadar, kökleri eskiye dayanan bir takım değişimler de var. 2015 yılında karşımıza çıkan en büyük trendler arasından 2016 yılında iş dünyasını etkileyecek 7 yepyeni fikri sizin için derledik.

Magic Leap

Yeni bir girişim, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe iddiasıyla ve 3-D görüntü prodüksiyonuna getireceği yaklaşımla gözlerinizi kamaştırmak…