Girişim Fonunuzu Bulmanın Yolları

Yeni bir iş kurmak demek, marka tescil bedelinden mağazayı müşterilere hazırlamak için ilk malları stoklamaya kadar birçok şey için paraya ihtiyaç duymak demektir. Potansiyel şirket sahipleri çoğunlukla bu ilk dolarları bulmada zorluk çeker.

 

Genel problem, teşvik veya “KARŞILIKSIZ PARA” için yardım çağrısında bulunmaktır. Bazı küçük teşvikler olsa da, bunlara çok nadir rastlanır ve asıl sorun genelde iş sahiplerinin kendi fikirlerini yatırıma dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu fonu karşılayacak düzeyde olmaz.

 

Peki, iş sahibi ihtiyaç duyduğu nakit parayı nasıl bulabilir?

 

Bir girişimi bootstrap etmek, yani işi finanse etmek için basit yöntemler kullanmak alışılagelmiş uygulamadır. İnsanlar kiralama, leasing ya da takas yoluna gidebilirler. Ya idare ederler, ya da vazgeçerler. İş sahipleri her zaman bir şeyleri ucuza ya da bedavaya getirmenin yollarını ararlar.

 

Başarılı iş sahipleri aşağıdaki fikirleri öneriyorlar:

 

1. Kişisel birikimlerinizi kullanın. Eğer iş sahibinin kişisel birikimi yoksa ilk başta girişim masraflarını karşılamak için gerekli olan parayı biriktirmesi gerekebilir.

 

2. Geceleri ve hafta sonlarını kendi işinizi başlatmak için kullanırken mevcut işinizde çalışmaya devam ederek nakit akışını sağlayabilirsiniz. Bu süre içinde ayrıca birikim hesabı oluşturmaya odaklanabilirsiniz. Ayrıca, mevcut işinize devam ederek sağlık sigortanızdan faydalanmaya devam edecek ve bu size kendinizi güvende hissettirecektir.

 

3. Kendi işinizi başlatmak üzerinde çalışırken danışmanlık hizmeti alın.

 

4. Evinizi ipotek etmek veya bir emeklilik planlamasından gelen nakit para olası fon kaynaklarıdır. Yine de riskleri anlamanız gerekir. Eğer iş başarısız olursa, evinizi kaybedebilir ya da çalışmayı bırakmak istediğinizde emeklilik geliri sağlayacak birikiminiz ya çok az olur, ya da hiç olmaz.

 

5. Girişim fonu için ailenize ve arkadaşlarınıza dönün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise bütün sözleşmeleri yazılı olarak yapmaktır. Gelecekte sorun çıkaracak yanlış anlaşılmalar istemezsiniz.

 

6. Kredi kartlarını kullanın. Ancak bunu yaparken iki nedenden ötürü dikkatli olmalısınız. Birincisi, bu fonlara başlangıç döneminde işinizden az gelir elde ettiğinizde ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca, kredi geçmişinizi riske etmiş olursunuz ve gelecekteki işleriniz ve kişisel borçlanmalarınız için iyi bir krediye ihtiyaç duyabilirsiniz.İşgücü olarak aile üyelerini kullanın. Bu, bir girişimci olma fikrini ailenizle tartışma imkânı verir ve ailenizin sizin iş fikirlerini anladığından ve desteklediğinden emin olmanızı sağlar.

 

Şunu unutmayın ki, işinize yatırdığınız ilk dolarlar sizinkilerdir. Başlangıç aşamasında, melek yatırımcılar bulmak zordur. Ayrıca bir banker veya yatırımcı bulmak zordur ve onların parasını almanın bedeli yüksek olabilir. Eğer bir banker size borç vermeye karar verirse, kişisel bir garanti isteyebilir ve teminat olarak evinizi veya diğer kişisel malvarlığınızı isteyebilir.

 

Dolayısıyla biraz birikim yapın. Kredi notunuzu iyi durumda tutun. Ve işinizi finanse etmek konusunda yaratıcı olmaya hazır olun.

 

Bu makale Glenn Muske’ın 19 Şubat 2015 tarihinde smallbizsurvival.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*