Girişim Stajyeri

Kurumsal, büyük bir şirkette staj yapmak mı daha iyidir yoksa bir girişimde mi? Bu soruya kendi bakış açımdan cevap vermeye çalışacağım: Geçen yaz 6 haftalığına bir girişimde staj yapma fırsatım oldu. Bana verilen sorumluluk, Türkiye pazarına sokulmak istenen iki nesnelerin interneti teknolojisi için pazara giriş yaklaşımı geliştirmem ve rakip analizi yapmamdı.

Kurumsal, büyük bir şirkette staj yapmak mı daha iyidir yoksa bir girişimde mi? Bu soruya kendi bakış açımdan cevap vermeye çalışacağım.

 

Geçen yaz 6 haftalığına bir girişimde staj yapma fırsatım oldu. Bana verilen sorumluluk, Türkiye pazarına sokulmak istenen iki nesnelerin interneti teknolojisi için pazara giriş yaklaşımı geliştirmem ve rakip analizi yapmamdı. Ürünler ulaşımla ilgiliydi, birisi paylaşım ekonomisi odaklanırken (car sharing) diğeri ise akıllı şehirler konseptiyle alakalıydı.

 

Üzerine çalıştığım projelerden birisinin şirkette ilk yılında olan bir mühendisin fikri olduğunu öğrendim. O proje, şuan şirketin en büyük odağı olmuş ve 3 farklı ülkeden partner şirketlerle beraber yürütülüyor. Yani statüden bağımsız olarak fikriniz tam anlamıyla uygulanabiliyor, bunun kurumsal bir şirkette gerçekleşme ihtimali daha az.

 

Girişimlerde staj yaparak daha çok sorumluluk alma ve daha büyük bir etkiye sahip olma şansınız olabiliyor. Burada daha büyük etkiden kastettiğim şirketin yaptığı etkiyle kıyaslandığında daha büyük bir etki, yoksa FMCG sektöründeki bir kurumsal şirkette daha büyük bir müşteri kitlesine ulaşılması daha olası.

 

Girişimlerde çalışanların bir çoğunun sahip olduğu ortak bir motivasyon var, size bulaşması oldukça muhtemel olan bir motivasyon. Farklı endüstrileri sekteye uğratmak (disrupt) ve büyük düşünmek. Bu, daha önce bu tarz düşünmeye alışkın olmayan kişiler için oldukça zorlayıcı olabilen bir düşünce şekli. Benim “büyük düşünmeye” alışmam şahsen uzun zaman aldı.

 

İki stajyer olarak çalıştığımız kısa sürede, 45’e yakın çalışanı olan girişimde her sabah şirketin efsane COO’su X ile yaklaşık 1 – 1 buçuk saatlik toplantılar yapıyorduk. Bu bize işletmelerin nasıl yürütüldüğü, sınırlı kaynaklar ile nasıl yatırım yapma kararları verildiği ve yeni bir pazara giriş yapmak için oldukça farklı nedenlere sahip olunabileceği gibi konular hakkında çok şey öğretti. Yeni bir pazara girmek bir girişim için oldukça belirsiz ve bir o kadarda ciddi bir karar olabiliyor. Buna şahit olmak benim açımdan güzel bir tecrübeydi.

 

Yazının başındaki soruma cevap ve naçizane bir tavsiye verecek olursam; o da öğrenciyken bir girişimde çalışma deneyimine sahip olunmasıdır. Kurumsal bir şirkette ve bir girişimde staj yapmanın kesinlikle birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları var. Yani şu daha iyidir demenin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum, kişinin yapısına ve kariyer hedeflerine göre iki alternatifte diğerine baskın olabilir. Sadece, eğer iki alternatifte denenecekse (bence doğru olanı bu) kurumsaldan önce bir girişimde staj yapılması gerektiğini savunuyorum çünkü düşünce tarzı olarak benimsemesi daha zor olabiliyor.


En azından mentalitesini ve dinamikliğini birebir gözlemlemek için bir girişimde tecrübeniz olsun

 

Semih Yıldırım

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir