“Girişimci, imkansızlıklardan doğan bir anka kuşudur aslında.”

Girişimcilik Vakfı’nı ilk düşündüğümden itibaren Girişimcilik Vakfı’nın 2. Aşamasına kadar kendimi nasıl daha iyi anlatabilirim, videoda ne söylemeliyim diye düşünürken bu cümleyi kurdum. Kendimden yola çıkarak söylediğim, herkes için değişebilecek bir söz. Hiçbir şey imkânsız değildir diye düşünen insanlar da var, birçok şeyin imkânsızlığını, imkânı olmadığı için yaşayan kişiler de. Önemli olan ne düşündüğümüz değil ne yaptığımız, ne yapmaya çalıştığımız. Benim gibi girişimci olmaya çalışan, olmak isteyen herkese yukarıdaki cümlede ben ne demek istedim? Onu anlatmak istiyorum.

Girişimci, imkânsızlıklardan doğar, evet! hayatınızın en büyük darbesini yediğinizi düşünüyorsunuzdur belki şu an, ya da girdiğiniz her yarışmada, sınavda, aldığınız cevaplarda yenildiğinizi. Peki size imkansızlıklardan doğabileceğinizi söylesem. Şimdi sakin olun ve kafanızdaki düşünceyi bir kenara bırakın, dışarı çıkın. Sorumluluğunuzu, emeğinizi, borcunuzu bir kenara bırakın ve yepyeni bir fikre hazırlayın kendinizi. Düşünüp çözülmeyecek bir sürü sorun var, problemli kafalarda problem çözülmez ama konuşulup çözülmeyecek bir sorun yok. Bir kişinin hayatına dokunun, fikirlerine, yapabileceklerine…

Neden bir Anka, Anka kuşu bize harika bir hikâye kattı. Küllerinden yeniden doğdu ve yeniden uçmayı düşündü. Biz yandığımızda ne düşünüyoruz? Kurtulmayı mı sadece yoksa uçmayı m? Herkes hayatında çokça zorluklar, imkânsızlıklar yaşıyor. Atlatıyor ya da atlatamıyor ama yanındakilere ne katıyor? Nasıl yandığımızı anlatıyor muyuz mesela?

Övünmek için değil bu söyleyeceklerim. Gönüllü olarak liselere gidip bir grup arkadaşımla, Girişimci nasıl olunur? Neden olunmalı? Girişimciler kimlerdir? Girişimcilik Vakfı nedir? Bilgilerini içeren konferanslar veriyoruz. Biz şu ana kadar çıkılmayacak kadar batmadık, umarım batmayız ama yine gidip birilerine girişimci olmak için ben neler yapıyoruz, bizden öndekiler, öncekiler neler yapmış anlatmaya çalışıyoruz.

Sende zorluklarla karşılaştıysan bir Anka kuşu ol ve birisinin, birilerinin hikâyesi ol! Sana neler katacaklar aklın hayalin durur. Onlar bizim geleceğimiz, onlara sözlerinle dokun. Klişe sorular sor 5 yıl sonra nerede olacaksın diye. Yaşı kaç? Nerede okuyor? Bunlar önemli değil, sadece düşündür onlar da seni düşündürecek unutma, herkes senin geleceğine dokunabilir. Bunları onların düşünmemesi onların suçu değil. Bizim suçumuz.

Küllerimizden nasıl doğduğumuzu, uçmak istediğimiz yeri yeni birilerine anlatınca onlar da seninle uçmak isteyecek.

Herkes istisnasız bir kuştur aslında cümle bile değil bu kısım diyebilirsiniz ama bazen cümleler bile anlatmaya yetmiyor bazı şeyleri. Mesela ben! Kendimi anlatamıyorum kimseye, öyle bir yeteneğim yok maalesef. Çok iyi bir anlatıcı olmana gerek yok, çok iyi bir dinleyici olmana da. Bir şeyde çok iyi olmalısın ama olabiliyorsan, onda da zorlama yok.

Neden kuş aslında? Girişimcilik cümlesinde neden kuş? Kuşların herkesin bildiği ve bize harika bir şeyi anlatan bir özellikleri var, V şeklinde uçmaları… Yorulanın en arkaya, arkadan öne geçmeleri ve yollarından sapmamaları. Hareket halindeyken liderleri yorulmaktan çekinmiyor, diğerleri de öne geçmekten. Yanındaki yorulduysa bir adım at ve öne geç, sen yorulduysan bir adım geriye.

Bir yere hele ki ilk uçacağın yere tek başına uçamazsın. Uçsan harika olur ama uzun bir yolda tek başına kanatların yorulabilir, yolu bilmiyor olabilirsin. Bazen de tek başına uçuyor gibi gözüksen de ailen, dostun, sevgilin, yakının sana destek olur diğer kanadın olur. Her anlamda destek al, yorulduğunda korkma. İmkânsızlıklardan korkma, anlat! Ne yapmak istediğini nereye gitmek istediğini. Kimseyi lütfen küçümseme, alay etme. Elbette seninle gelmek isteyen olacak, gidemesen de birlikte uçmayı öğreneceksin.

Karanlıkta ışık daha parlaktır, kendi ışığını bulmaya çalış. Evet bazen başkalarının ışığını izlemen gerekecek ve evet başkalarının ışıklarında senin sadece gölgen gözükür. Özenmen gayet normal ama ta ki başkalarına özenmeyi bırakıp kendi ışığını keşfettiğin zaman yolun aydınlanacak ve sen o yolda istediğin yere doğru ilerleyeceksin.

Girişimcilik sensin aslında, imkânsızlıklardan doğacak da sensin, ateşi yakıp etrafındaki Anka kuşlarının doğuşunu izleyecek olan da. Sen imkânsızlıklardan doğan bir Anka kuşusun aslında. Umarım hepimiz bir gün gerçekten girişimci olabiliriz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*