Girişimci misiniz? Bu 4 Soru Cevabı Öğrenmenize Yardımcı Olacak

0
1866

‘Girişimci’ kelimesi dillere pelesenk oldu. Ancak soru şu, bir kelimeyi herkes benimsediğinde, herkes girişimci olduğunda, bu seçkin unvan anlamını yitirecek mi?

 

Baktığınız her yerde genç ve modern görüşlü liderler girişim hayatından paylarını alıyorlar. Gösterişli başlıklar, kârlı yatırımlar, hatta kendilerine özel çöpçatanlık sitelerine bile sahipler. Toplum risk sermayedarlığı mihrabında tapınıyor ve serbest konseptli ofis alanlarına övgüler yağdırıyor.

 

Kimler Girişimci Olabilir ?

 

Girişimcileri diğer insanlardan ayıran en önemli şey, büyük çıkışlar yakalamayı hedefleyerek nispeten keşfedilmemiş alanlarda yeni fikirler üretmeye olan eğilimleridir.

 

Daha derine inildiğinde, sıradan küçük işletme sahipleriyle girişimciler arasında 3 temel farka ulaşılır:

 

  • Yatırım: Girişimciler şirketlerini büyütmek için dışarıdan gelen yatırımlardan faydalanırlar. Bu yatırım risk sermayesinden, kitle fonundan, mikrokredilerden ya da melek yatırımcılardan gelebilir.

 

  • Strateji : Girişimciliğin önemli özelliklerinden biri de işletmeniz için bir çıkış stratejinizin bulunması. Girişimciler bu işe uzun vadeli amaçlarla girmezler. Girişimciler, yenilikten para kazanan ve bir sonraki akıma atılan öncülerdir.

 

  • Teknoloji: Girişimcilerin güçlü teknik altyapıları vardır. Fikirlerinin daha etkili ve kârlı şekilde ilerlemesi için sürekli olarak teknolojik araçlara başvururlar.

 

Bu farklılıklar kapsamlı olmaktan çok uzak ve bu tartışmada pek çok boşluk bırakıyor. Eğer hala girişimci olup olmadığınızdan emin değilseniz, biraz daha derine dalalım.

 

Hala emin değil misiniz? Kendinize Bu Soruları Sorun

 

Aşağıdaki dört soru bu tartışmayı kesin olarak sonlandırmanıza yardımcı olacak:

 

  • Risk alan biri misiniz ?

 

Girişimcilerin en ayırt edici özelliklerinden biri risk toleransıdır. Başka insanların değişken, korku verici durumlar gördüğü yerde girişimciler fırsatlar ve imkanlar görürler. Geleceğe zekice bakabilmeleri sayesinde hiç istiflerini bozmadan çılgınca riskler alabilirler.

 

  • Kişisel gelişim hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

Girişimciler sektörleri hakkında her şeyi öğrenmeye odaklanmışlardır. Her zaman ‘açık’tırlar, yalnızca öğrenmiş olmak için bile bilgiyi tüketirler.

 

  • ‘Hayır’ cevabını aldığınızda ne oluyor ?

 

Girişimcilere göre, ‘hayır’ her zaman ‘hayır’ anlamına gelmez. Onlar için ‘hayır’ kelimesi, biraz daha uzmanlaşıp tekrar denemeleri gerektiği demek oluyor. Girişimcilerin bu yorulmak nedir bilmeyen istikrarlı yaklaşımı onlara azimli destekçilerden oluşan bir çevre ve her yıl milyarlarca dolarlık yatırım getiriyor.

 

  • Boş zamanınızda ne yapıyorsunuz ?

 

Girişimciler için bu, tuzak bir soru çünkü girişimcilerin boş vakti yoktur. ‘İş-özel hayat’ dengesi diye bir şey yoktur; her şey iç içedir çünkü bütün hayatınız şirketiniz ve sektörünüzün etrafında döner.

 

Bunlara rağmen, popülerlik iki yönlü bir sarkaçtır. Yakında, ‘girişimci’ adı lekelenecek, ve onun yerini başka bir kelime alacaktır. Bütün kariyer planlarını ‘girişimci olarak bir yerlere gelmek’ üzerine kurmuş çalışkan dehalara yazık olacak.

 

Bu makale  entrepreneur.com’da Allison Engel tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here