Girişimci Olan 10 Profesyonel NBA Oyuncusu

Profesyonel sporcular, repçiler ve diğer ünlüler emekli olduktan sonra genellikle kendi işlerini kurar ve girişimci olurlar. Bu bir tesadüf mü, yoksa hayatları tamamen başarı üzerine kurulu da muhteşem bir iş dünyasına mı adım atıyorlar?

 

 

Konu NBA oyuncuları olduğunda, girişimci olan oyunculara oldukça sık rastlanmaktadır. Sonuçta, o kadar genç emekli oluyorlar ki, zamanlarını geçirmek için başka bir şey bulmak zorunda kalıyorlar. Bu girişimci olan 10 NBA oyuncusunun bir listesidir.

 

1) Michael Jordan

 

Michael Jordan milyarder olan ilk profesyonel sporculardandır ve tüm bu parayı sadece NBA’de oynayarak da kazanmamıştır. Ancak o milyarder olan ilk NBA oyuncusudur.

 

Bir girişimci olarak Michael Jordan’ın ana yatırımı Charlotte Hornets NBA ekibinin başkanı ve hissedarı olmasıdır. Bunun katıldığı ana şirket olmasına ek olarak, diğer kurumsal ortaklarından da oldukça fazla paralar kazanmıştır, örneğin bunlardan yalnızca geçen yıl neredeyse 80 milyon dolar kazanmıştır.

 

Bunların en çok bilinenlerinden Nike, Gatorade, Coca Cola, McDonald’s, Chevrolet, Upper Deck ve 2k Sports. Jordan’ın yatırım yaptığı bu firmalara ek olarak bir de araba bayii, altı restoranı ve bir Motorsport takımı vardır.

 

2) LeBron James

 

Ünlü Miami Heat NBA oyuncusu LeBron James’in tahmini 325 milyon dolarlık bir serveti vardır. LeBron içinde % 1 hissesinin bulunduğu Beats by Dre’nin Apple’a satılmasından neredeyse 30 milyon dolar kazandığı tahmin edilmektedir.

 

LeBron aynı zamanda McDonald’s, Coca Cola, Nike, Baskin Robbins, Dunkin’ Donuts ve yaptığı benzeri yatırımlar ile NBA’in en çok desteklenen oyuncusudur. Bu yıl, bu destekler aracılığıyla aldığı sponsorluktan 53 milyon dolar kazanmayı bilmiştir.

 

Michael Jordan gibi LeBron James de kendi ayakkabılarını piyasaya sürmek için Nike ile işbirliği yapmıştır; ayakkabı Nike’a satışlarda 90 milyon dolar kazanmıştır.

 

3) Dave Bing

 

1943 yılında doğan ve 1966’da Detroit Pistons’ta oynamaya başlayan Dave Bing çok ünlü bir NBA oyuncusu. Profesyonel olarak basketbol oynamayı bıraktıktan sonra, 1980’de yavaşça büyüyerek Michigan’nın en kapsamlı çelik üreten şirketi olan Bing Group’u kurdu.

 

Bing Group, otomotiv, ev aletleri ve ofis mobilyaları sektörleri için ürünler üretmektedir.

 

4) Vinnie Johnson

 

Vinnie Johnson, adından pek de bahsedilmeyen bir basketbol kahramanıydı. NBA’de Detroit Pistons’un altıncı adamıydı, emekliye ayrıldıktan sonra Detroit’te kalarak kendi firmasını kurmaya karar verdi.

 

Vinnie şirketi Piston Otomotiv’i kurdu ve bu sayede Detroit şehri içindeki insanlara da iş imkanı sağladı. Yerel halk için inanılmaz şeyler yaptı.

 

5) Chris Webber

 

Chris Webber NBA kariyerinde 176 milyon dolardan fazla kazandı ve emekli olduktan sonra da bu topu yuvarlamaya devam etti. Chris gayrimenkul, basketbol oyuncuları, futbolcu ve film projelerini temsil eden bir yatırım şirketi sahibi.

 

Webber’ın ayrıca Center Court adında bir restoranı da var, ve kazancını müzik yaparak ve kendi kitabını yazarak da katladı. O hem başarılı bir girişimci hem de yıldız bir NBA oyuncusu.

 

6) Magic Johnson

 

Magic Johnson, 13 yıldır NBA’de oynadı ve emekli olduktan sonra şimdi CEO’su olduğu Magic Johnson Enterprises’ı kurdu. Şirketin çeşitli bayilikleri var: Böylece Starbucks, Burger King, 24 Hour Fitness, TGI Fridays vb.

 

Eğer Johnson’ın bayiliklerini toplarsanız, hepsi yıllık neredeyse 32 milyon müşteriye hizmet veriyor. Fena değil, değil mi?

 

7) Shaquille O’Neal

 

Shaquille O’Neal kelimenin tam anlamıyla, bir olay. 2 m 15 cm boyunda olan Shaq hem sahada hem de iş dünyasında çok başarılı oldu.

 

Shaquille Google, Vitamin Water ve Muscle Milk şirketlerine yatırımlar yapmıştır. Aynı zamanda spor salonları ve Five Guys Burger bayilikleri vardır. O’Neal kendisine yapılan yatırım tekliflerinde nasibini iyice almış, ve bir başka şirkete yatırım yapmadan önce iyice düşünüyor.

 

Genel olarak, Shaquille O’Neal bir NBA efsanesi ve emekli olduktan sonra da inanılmaz derecede başarılı bir girişimci olmuştur.

 

8) Quentin Richardson

 

2013 Eylül ayında NBA’den emekli olan Quentin Richardson, o zamandan beri iş dünyasında.

 

Hedefinin her zaman iş dünyasına atılarak bir girişimci olmak olduğunu dile getiren oyuncu, emekli olduktan sonra çevresini genişletmeye vakti olmasa da şimdi anlatacağım gibi farklı pazarlara açılmak için uzun vadeli planlar yapıyor.

 

Quentin Richardson bir East Coast Wings & Grill bayii satın almış ve önümüzdeki yedi yıl içerisinde farklı bölgelerde bu restorandan 10 adet açmayı planlıyor. Bu bir girişimci olarak Quentin’in büyük planları için sadece bir başlangıç.

 

9) Chauncey Billups

 

Chauncey Billups NBA’de inanılmaz bir şekilde 17 sezon tamamladı ve emekliliğinden sonra kendi gibi eski bir oyuncu olan Junior Bridgeman ile birlikte 30 Wendy’s restoranı satın aldılar.

 

Yatırım yapma konusunda kesinlikle boş değillerdi. Bu listedeki oyuncuların çoğu bir ya da iki restorana yatırım yaparken, hiçbiri 30’u aklından bile geçirmemişti.

 

10) George Tinsley

 

NBA’in yıldız oyuncuları arasında gıda sektöre en yaygın yatırım şekli gibi görünüyor, George Tinsley de bu konuda farklı değil. George KFC ve TGI Friday bayiliklerine yatırım yaparak oldukça da başarılı oldu.

 

Tinsley Grubu şimdi Florida’da 50’den fazla bayiilik işletmektedir.

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*