Girişimci Olmadan Önce Ünlü Olmanın İyi ve Kötü Yanları

0
3913

Kırmızı halı VIP’si olmak iş hayatında başarılı olacağınızı garanti etmez. Birçok ünlü kendi markalarını kozmetik ve mücevher gibi ticari ürünlerde kullanmayı tercih edip kendilerini ne meşhur ettiyse onunla devam ederken, bazıları yalnızca girişimci olmaya karar verdi. İş yaratmak ve dahil olmak elçi olma noktasını çoktan geçti…

 

Bir ünlü etiketine sahip olmanın iş hayatında iyi ve kötü yanları var. İşte kendilerince başarılı iş adamı ve kadını olmaya çalışmış üç girişimci ünlü. Bakalım şöhretleri girişimciliklerinde ne gibi etkiler yaratmış.

 

Jessica Alba

 

 

Birçok başarılı fikirde olduğu gibi, Jessica Alba da yaşadığı bir tecrübeden yola çıkarak kendininkini buldu. İlk kızına hamileyken, Alba çocuğu için sağlıklı bir ev oluşturmaya başladı ve “bebekler için” çamaşır deterjanı dahil bebeklere uygun ürünler almaya başladı. Bu deterjanla yıkanmış yığınla çamaşırdan sonra, Alba’nın vücudunda kızarıklıklar oluştu. Eğer kendisi bu kadar kötü bir alerjik reaksiyon verdiyse, çocuğu için de iyi olmayacağını fark etti.

 

Neden böyle olduğunu araştırdıktan sonra Alba test edilmemiş toksik kimyasalların günlük bebek ürünlerinde kullanıldığını öğrendi ve durumu değiştirmek için The Honest Company’i – toksik olmayan bebek bezi ve mendili üreten bir iş – kurdu. The Honest Company’nin değeri şu anda 1 milyar Dolar’dan biraz daha az ve ürünlerini Target, Whole Foods ve Costco’da satıyor.

 

İlginç bir şekilde, Alba, şirketinin büyümesini medyayla olan uzun soluklu ilişkisinden ötürü şöhretine bağlıyor. Alba bu ilişkisini The Honest Company’i göz önünde tutmak için kullanabiliyor.

 

Buna örnek, şirketin “birebir” kampanyası zamanıydı (Satılan her beşik için The Honest Company de ihtiyacı olan bir çocuğa beşik bağışlayacaktı). Alba, Ellen Show’a çıkıp bu yeni kampanyadan bahsetti ve bölüm yayınlanır yayınlanmaz beşikler tükendi.

 

Alba’yı ünlü olma konusunda sinirlendiren şey, insanların hemen onun anlaşmalı olduğu şirkete destek verdiğini düşünmeleri ve fikri onun üretip, bir yatırımcıya götürüp geliştirdiğini düşünmemeleri.

 

Kardashian’lar

 

 

Medyayla uzun soluklu bir ilişkinizin olması, şirketinizin başarılı olacağını göstermiyor. Ünlüler medya irtibatlarını şirketlerini fark ettirmek için kullanırken, ürünler yüksek kalite değilse, bu durum ters tepip geri çevrilemez bir halkla ilişkiler zararı verebilir. Eğer girişimci bir ünlü değilse, medya bu hikayeyi yayınlamayacak ve ürünün zamanla, medyanın ilgisi olmadan gelişmesine izin verecektir.

 

Buna bir örnek de, Kardashian Kard isimli, ergenlik dönemindekileri hedefleyen ön ödemeli bir banka kartıdır. Kart için yüksek bir aidat ödemeniz gerekiyordu ve yetişkinlerin bu kartı almasını şart koşmuştu.

 

Kardashian’lar o kadar detaylı incelemeye alındılar ki, durum medya tarafından fark edildi ve şöhretlerine zarar vermek üzere tehdit edildiler, onlar da kartı iptal etmek zorunda kaldılar. Diğer ön ödemeli banka kartlarının da aidatı yüksek olsa da bir işin arkasında Kardashian’lar gibi köklü bir “yüz” varsa ürünün aldığı her olumsuz yorum ünlüye mal edilir.

 

Ashton Kutcher

 

ashton_kutcher_getty_600

 

Ashton Kutcher model ve oyuncu olarak isim yaptı, ama o zamandan bu zamana başarılı bir girişim sermayesi yatırım ortağı oldu. Justin Bieber gibi, diğer birçok ünlü kişi girişim sermayesi yatırım ortaklığı işine daldı fakat sadece birkaçı Kutcher’dan ve ortak kurucusu olduğu kurulum aşamasında olan şirketlere para kaynağı olan A-Grade Investments’dan daha iyi iş çıkardı. A-Grade aralarında taksi uygulaması Uber, anonim çevrimiçi platform Secret ve ev paylaşım uygulaması Airbnb’nin de bulunduğu önemli başlangıç seviyesindeki şirkete yatırım yaptı.

 

Kucher’ın iyi yatırımları tespit etme becerisinin birkaç püf noktası var. İlki basit – teknoloji konusunda ne yapacağını biliyor. Daha A-Grade Investments kurulmadan önce, Kutcher Foursquare ve Skype için yatırım yaptı ve raporlara göre de parasını üçe katladı.

 

İkincisi ise Kutcher’ın sadık kaldığı bir yatırım felsefesi geliştirmesi. “Tüm mevzu teknolojinin gerçekten insanların gerçek dünyadaki problemlerini çözüp çözmediği. Eğer insanların aşk, sağlık veya arkadaşlık bulmalarına yardım ederseniz, bunu para takip edecektir.”

 

Bilindik bir isim olmak girişim sermayesi yatırım ortaklığı kariyerinde Kutcher için önemli bir nitelik oldu. Tanınıyor ve sosyal medyada takip ediliyor olması ve bağlantı ağı sayesinde diğer bütün girişim sermayesi yatırım ortaklarının peşinde oldukları en iyi yeni işlere yatırım yapabiliyor. Farkındalık kazanmak isteyen yeni şirketler için Kutcher’ın sesi paha biçilemez ki bu da ona istediği her yatırıma girebilme özgürlüğü sağlıyor.

 

Sonuç

 

Bir ünlünün girişimciye dönüşmesinin büyük avantajları var. Meşhur olarak, girişimci ünlüler göz önündeki tavırlarını bir iş yaratmak için kullanabiliyorlar. Bu, yeni başlayan ve büyümeyi hedefleyen her yeni iş için paha biçilemez bir durum. Ayrıca, bir ünlünün hali hazırda onu destekleyen, rakip işleri görmezden gelen ve şirkete rekabet ortamında avantaj sağlayan bir grubu vardır.

 

Fakat eğer bir girişimci ünlü girdiği işte uzun soluklu olmazsa ve sadece yapılan işi onaylamayı tercih ederse, halk onu girişimci ünlüler kervanına katılan bir diğer meşhur isim olarak görüp işine destek vermemeyi seçiyor. Bununla birlikte eğer bir ünlü meşru bir girişimci olmak istiyorsa, şöhreti ona bir servet getirecektir.

 

Bu makale Charlie Foster’ın 26 Aralık 2014 tarihinde virgin.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here