Girişimci Zihninizi Güçlü Tutun

0
1770

Başarılı girişimciler önemli özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden en önemlisi de zihinsel güçtür. Zihinsel ustalık zaman ve kararlılık gerektirir. Bu sadece onay cümlelerinden ve ne gerekiyorsa yapacağım demekten daha fazlasıdır. Zihinsel olarak güçlü girişimciler, girişimcilik potansiyellerinin zirvesine ulaşmada onlara engel olan tuzaklardan kaçınmak için karar alırlar. Yukarıda, belki de, tüm zamanların en dikkate değer girişimlerinden biri olan Google’ın genç patronları Sergey Brin ve Larry Page’i çalışanları ile aynı karede görebilirsiniz.

Aşağıda zihinsel olarak güçlü girişimcilerin yapmaması gereken on iki kuralı göreceksiniz:

 

 

1.         Kendilerine acıyarak zaman kaybederler.

Başarısız oldunuz, peki ama şimdi ne olacak? Kendinize acımak, listenizin ilk sırasında yer almamalı. Acı gerçek şu ki girişimciler, girişimci olmayanlara göre daha başarısız olur. Bunun olması normaldir çünkü onlar bilir ki başarısızlık bir kişi değil bir olaydır. Onlar artık daha fazla risk ve beklenmeyen ödüllerin semeresini almak için hazırlardır. Zig Ziglar’ın bir zamanlar söylemiş olduğu gibi, “En iyisini umun. En kötüsüne hazırlanın. Geleni menfaatinize çevirin.”

 

2.         Kendi yanlışları için diğerlerini suçlarlar.

Kişinin eylemleri için sorumluluk almayı reddetmesi az gelişmiş bir zihinsel kapasitenin göstergesidir. Hata yaptığımız zaman onları kabullenmeli ve onlardan ders çıkarmalıyız. Unutmayın: “Usta, denemiş olmasına rağmen acemiden daha fazla kez başarısız olur.” ― Stephen McCrani (Ve girişimcilik ustalık gerektirir.)

 

3.         Korkar ve değişimden kaçar.

Buradan döndürün. Dersi düzeltin. Girişimcilik yolculuğu virajlar, yeniden ele almalar, yeniden hayal etmeler ve yinelemelerle doludur. Zihinsel olarak güçlü girişimciler değişimi kucaklamak gerektiğini bilirler; değişim bir arkadaştır, düşman değil. Değişim önemlidir. Değişim olmadan rekabet üstünlüğünü kaybeder ve önemini zor yoldan öğrenmek zorunda kalırsınız.

 

4.         Kontrolü sağlayamadıkları şeyler üzerine odaklanırlar.

İş dünyasında kontrol edemediğimiz pek çok değişken vardır fakat bunlara nasıl karşılık vermemiz gerektiğini kontrol edebiliriz. Birçok girişimci kontrol altında tutmayı sever (suçluyum!) fakat zihinsel olarak güçlü girişimciler bu gücü ne zaman ve nerede kullanacaklarını bilirler. Kontrol edemediğimiz bir durumla karşılaştığımızda ya ona uyum gösterir, ya ondan etkilenir ya da onu uygun buluruz. (The Other Side of Complexity). Bu gerçek güçtür.

 

5.         Herkesi memnun etmeye çalışırlar.

Herkes için her şey olamazsınız. Bunun için çabalamaktan vazgeçin. Doğru kişi için tabii ki pek çok şey olabilirsiniz ve bu asıl amacımızdır. Memnun etme ve peşinden koşma, sizi vizyonunuzdan, temel değerlerinizden ve becerilerinizden uzaklaştıran başkalarına bağımlı olma davranışıdır. Zihinsel olarak güçlü olan girişimciler kendilerini memnun etme amacındadırlar (örneğin, yaptıkları işten guru duyarlar) ve buna hizmet ederler.

 

6.    Diğerlerinin başarılarını kıskanıp kızarlar.

Zihinsel olarak güçlü girişimciler herkesin ayrı bir yeteneği olduğunu bilir. Kendi yeteneklerini keşfetmek için bu onlara engel olmaz. İş ölçeğine etki etmeyecek önemsiz faktörlerle rekabet etmek yerine onları güçlendirmeyi seçerler. Nefret etmek yerine işe dört elle sarılırlar.

 

7.     Etrafta dinleyici kitlesi arayarak dolaşırlar.

Dünya size hiçbir şey borçlu değil. İş dünyası her zaman adil değil. Zihinsel olarak güçlü olan girişimciler bunu anlar ve mutluluklarını diğerlerinin üzerine kurmaz. Değer yaratırlar ve karşılıklı olmanın gücünü bilirler. Zihinsel olarak güçlü girişimcilerin istediği tek şey tüm güçlerini işe vermek ve bunun karşılığını almaktır. Zihinsel olarak güçlü girişimciler istediklerinden daha fazla çalışırlar.

 

 

8.         Kısa zamanda sonuç alınamayacağını anladıklarında dururlar.

Tüm girişimcilik hayatınız boyunca duyduğunuz bir atasözü vardır: Girişimcilik bir sürat koşusu değil maratondur. Sonuçlara bazen hızlıca kavuşurken bazen de bu kadar ani olmayacaktır. Bu durum zihinsel olarak güçlü girişimcileri planlarından döndürmez ve istikametlerinden vazgeçirmez.

 

9.         Mükemmel koşulların oluşmasını beklerler.

Bir işe başlamak için mükemmel zamanlama yoktur. Ya risk almak zorundasınızdır ya da zorlu bir iş kararı vermeniz gerekir. Zihinsel olarak güçlü girişimciler, çiftçilere benzer. Ekim yapmak için mükemmel hava diye bir şey yoktur. Eğer her bulutu önemseyecek olurlarsa asla ekim yapamazlar.

 

 

10.    Kişisel gelişimden korkarlar.

Zihinsel olarak güçlü girişimciler, güçlerini biriktirir, zayıflıklarını ise ortadan kaldırırlar. Tüm cevapları bilmeseler de gerekli araçları, kaynakları ve ihtiyaçlarını karşılayacak insanları araştırırlar. Başarılı girişimciler öğrenmeye ve gelişime her zaman açıktırlar, kendilerinin daha iyi bir versiyonu için çaba sarf ederler.

 

11.    Herkes gibi düşünürler.

Zihinsel olarak güçlü girişimciler, farklı şekilde düşünmek için cesaretlidirler. Daha fazlasını hayal etme cüretini gösterirler.

 

12.    Bahane üretirler.

Bir zamanlar birisi bana, “Bahaneler, bağımsız koltuk değnekleridir,” demişti. Bu savunmasız bir gerçektir. Zihinsel olarak güçlü girişimciler, bahanelerden kurtulmak için tutarlı bir çaba gösterirler. İstediklerinin peşinden giderler ve size bunu anlatmakla vakit kaybetmezler. Filozof ve sosyal reformcu olan Florence Nightingale şöyle demiştir: “Ben başarımı hiçbir zaman bahane üretmememe ve kabul etmememe bağlıyorum.”

 

Bu makale  yfsmagazine.com’da editör Erica Nicole tarafından 21 Mart 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here