Girişimciler Delidir

Girişimci olmak mantıksızdır. Bir girişimci olmanın getirilerini (yani olasılık dahilinde mümkün olan tüm sonuçları) güvenli bir hayat süren normal bir yöneticininkiyle karşılaştırarak hesaplayacak olursanız yanından bile geçmeyecektir. Girişimciliğin gerçekten aklı başında, ihtimal temelli bir matematik hesabı asla tutmaz.

 

Buna rağmen, girişimcilik giderek artmaktadır. Bu dünyanın içinde olanlarımızsa, girişimciliğin akıllıca düşünmekten çok bir tutku olduğunu biliriz. Girişimcilik olasılıkları değiştirerek, dünyayı değiştirebileceğine veya en azından kendi küçük dünyasını değiştirebileceğine inanacak kadar deli olanların kalkışacağı bir şeydir.

 

İşte bunun için Linda Rottenberg’in yeni kitabı Crazy is a Compliment (Delilik bir İltifattır) çok hoşuma gitti. Öncelikle bir taraf tuttuğumu itiraf etmeliyim. Linda’ya ve kar amacı gütmeyen bir küresel girişimcilik organizasyonu olan Endeavor’a gıptayla bakıyorum. İlk olarak, üniversitede Roxbury’de bir lise için birlikte gönüllü olunca tanışmıştık. Onu istediğim kadar sık göremesem de, Endeavor’a olan büyük saygımdan dolayı kitabımın gelirlerini bu organizasyona bağışladım. Bu şekilde de şeytanın bacağını kırmış oldum.

 

 

Kitaba gelince, gerçekten çok hoş. Girişimcilere bir yol haritası ve bolca eğlenceli (Linda tarzı) savaş hikayeleri ve insansı bir bakışaçısı sunuyor. Örneğin, muhtemelen kitabın da en güçlü kısmı, Linda’nın kocasına kemik kanseri teşhisi konmasının onu nasıl iş hayatında daha savunmasız kıldığını ve mükemmeliyetçilik takıntısından kurtardığını anlatması. Hatta kitabın bir kısmını da –GoHome (Evine Dön)- Go Big AND Go Home (Hem Büyü HEM DE Evine Dön) başlığına yani tutku ve hırsla bir kariyer sahibi olmaya çalışırken aynı zamanda da dengeli bir hayat sürdürmenin önemine ayırmış (çok etkileyici bir şekilde bu bölümü direkt olarak kızlarına yazmış, öyleki okuyucu sanki konuşmayı dinleyen üçüncü kişi niteliğinde).

 

İşte kitapta sevdiğim bölüm/derslerden bazıları:

 

* Esta chica esta loca. Bir girişimci olarak birçok zaman delilik yapmanız gerekir. Aslında, geleneksel bilincin delilik olarak nitelendireceği birkaç şey yapmadığınız takdirde yeterince büyük düşünemiyorsunuz demektir.

 

* Kaynananızı kovun. Büyürken ve işinizi geliştirirken bazen “kutsal ineklerden” kurtulma cesaretine sahip olmanız gerekir (mecaz olarak kullanıyorum, yoksa çok tatlı bir insan olan kendi kayınvalidemle ilgili değil)…

 

* Kusur(lu)suz. Verimli liderler insanidir yani aynı zamanda hem kusursuz hem de kusurludur.

 

* Tersine rehberlik. Bu konudan ben de bahsetmiştim ve Linda’nın anlattığı kavram da aynı. Daha olgun kişiler yalnızca rehberlik yapmak için değil aynı zamanda onlardan bir şeyler öğrenmek için de daha genç bireylerden yararlanmalıdır.

 

Kitap ağzına kadar çok komik ve enteresan hikayeler ve aynı zamanda ilgili konu araştımalarıyla dolu-bazıları bildiğimiz araştırmalar ancak çoğu hiç duymadığınız ve girişimcilik sınırlarını aşan hikayelerden oluşuyor (Örneğin, ben Maidenform markasının ardındaki hikayeyi hiç duymamıştım).

 

Bu sonbahar için iyi bir kitap arıyorsanız, tavsiye ederim.

 

Bu makale  Jeff Bussgang’in 3 Kasım 2014 tarihinde bostonvcblog.typepad.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir