Girişimciler Hakkında İzlemeniz Gereken 3 İlham Verici Kısa Film

0
1951

Bir işe başladığınızda bu mücadelede yalnız hissetmeniz normaldir. İnternette yayınlanan bu üç film sizin yaşam yolculuğunuzda tek başınıza olmadığınızı anlamanızı sağlayacak.

 

Bir işe sahip olmanın ayrıntıları hakkında ilham verici belgeseller arıyorsanız şanslısınız. Tribeca Digital Studios ve American Express tarafından yapılan yeni 20 dakikalık üç film Çarşamba günü ilk defa gösterime girecek. Bu üç film ücretsiz online olarak izlenebilir.

 

  1. A Dream Preferred

 

Yönetmenler: Heidi Ewing ve Rachel Grady

 

Baltimore’li dondurmacılar olan Taharka kardeşler, Kickstarter’da 29 günde 28,000 dolar kazanmayı ümit eder. Peki sebep ? Para, onların bir dondurma kamyonu satın almasını sağlayacaktır. Ancak bu sıradan herhangi bir dondurma kamyonu değil ‘Food for Thought’’ olarak adlandırdıkları bir kamyondur, Baltimore civarında değişiklik için gerçek bir araç…

 

10 günden sonra şirket hedeflerinin çok uzağındadır. Daha sonra olan şey –Russell Simmons, Shaquille O’Neal ve Whoopi Goldberg gibi ünlülerin desteğiyle yapılan yoğun pazarlama kampanyası- olumlu mesajların gücüne inanmanızı sağlayacak.

 

En iyi alıntı: ‘Dondurma toplumsal değişimin anahtarıdır.’

 

Beğeneceğiniz kısımlar: Yerleri paspaslayan müdürler. Ya da dondurmanızı yerken kendi müşterileriniz tarafından önemsenmemenin verdiği acı.

 

  1. Buffalo Returns

 

Yönetmen: Gini Reticker

 

2008 yılının Temmuz ayında bufalo eti ve yaban mersininden yapılan Tanka enerji barlarının sahibi olan Native American Natural Foods şirketi ayda 20,000 dolar gelir elde etmiştir. Ekonominin bozulmasıyla şirketin gelecek ayki gelirleri 2,000 dolara düşmüştür.

 

Bu da (South Dakota’daki Pine Ridge Reservation’da bulunan) Oglala Lakota Tribe’in kurucuları olan Karlene Hunter ve Mark Tilsen’in klasik bir girişimci büküm noktasına ulaşması anlamına gelmiştir: Şirketi kurtarmak için sahip oldukları her şey için borç almak zorunda kalmışlardır. Film, daha sonra neler olduğunu ve şirketin bir işletme ve özelleştirilmiş faaliyetlerin en önemli destekçisi olarak buradan nereye gittiğini konu alır.

 

En iyi alıntı: ‘Her girişimcinin hayatında meşhur bir <uçurum> anı vardır. Durur musun yoksa adım mı atarsın?’

 

Beğeneceğiniz kısımlar: İşçilerin jetonla çalışan makineleri kurduğu ve bedava numune dağıttıkları Manhattan sokaklarından, güney Dakota’nın açık yeşil alanlarına kadar büyüleyici görsel kontrastlar.

 

  1. The Downtown Project

 

Yönetmen: Morgan Spurlock

 

Eğer iş dünyasından düzenli olarak haberler okuyorsanız bu film üç belgesel arasında size en tanıdık gelecek olan hikayeyi konu alıyor: Zappos’dan Tony Hsieh tarafından Las Vegas’ta kurulan 350 milyon dolarlık girişim The Downtown Project.

 

En ilham verici kısımlar ise, film Downtown Project sayesinde iş hayalleri gerçek olan kurucuların biyografisini gösterdiğinde geliyor. Ödül kazanmış bir restoran olan EAT’in sahibi şef Natalie Young dokunaklı bir biçimde bir yıl ve üç ayda projeye olan 225,000 dolar borcunu geri ödüyor.

 

Olumsuz bir taraf varsa o da filmin The Downtown Project etrafında belirtilen zorluklardan bazılarına değinmemiş olmasıdır. Örneğin, The Atlantic’de son zamanlarda yayımlanan bir makale ‘son altı ay 350 milyon doların bir şehri yeniden canlandırmak için yeterli olamayacağını göstermiştir.’ diye dikkat çekiyor.

 

Buffalo Returns ve A Dream Preferred  iş kurmanın tam bir pembe tablosunu çizmezken The Downtown Project bazı sahnelerde American Express ile ortak üretilen bir film olduğunu belli ediyor. Ancak görsel olarak mükemmel, rahatlıkla bilgi verici düzeyde ve gerçekten ilham verici. Yine de sıkıntılı bir şehri yeniden canlandırmanın dikenli zorluklarına birkaç dakika daha ayrılsaydı sonda elde edilen başarının anlamı daha iyi anlaşılabilirdi.

 

En iyi alıntı: ‘Her seferde bir pan kek olmak üzere borcumu ödedim.’

 

Beğeneceğiniz kısımlar: Hsieh’in bir girişimci doktora ‘her şeyi bırak ailenle birlikte Vegas’a taşın ve bize ilaç yapmada yardım et.’ demesi. Turntable Health’in kurucusu doktor Zubin Damania aynen bunu yapması ve daha sonra ‘düşündüğüm kadar zor değilmiş’ demesi.

 

Bu makale inc.com’da Ilan Mochari tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here